בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כשלוחם נפצע קשה בגלל שטיפל באשתו של המחבל

סגן מפקד יחידת דובדבן נזכר באירוע הקשה בו נפצע חברו. "אם הצוות היה ממוקד במטרה ולא עוצר לטפל באישה, הפציעה הקשה של דרור היתה נמנעת"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ג' תשרי תשע"ט - 09:56 12/09/2018
גודל: א א א
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

סוגיות מוסר הלחימה או "טוהר הנשק" כמו שקוראים לכך בצה"ל, עולות שוב ושוב. אם בחקירת חיילים שירו בפורעים בגבול רצועת עזה, אם בכליאתו של קצין שהורשע בשבירת מצלמות לאנרכיסט אירופאי בחברון לפני כשבועיים, ועוד.

חקירות הלוחמים והמאבק התודעתי של ארגוני שמאל קיצוני, שחלחל מזמן לשורות הפיקוד הבכיר בצה"ל, גובים גם קרבנות, ומעמידים את הלוחמים יום יום בסוגיות מוסריות, בהן הם נדרשים להכריע האם חייהם קודמים לחיי מחבלים או אזרחי אויב, וזאת כאשר איומי החקירות והצליבה התקשורתית עומדים על גביהם.

בראיון חג לעיתון ישראל היום סיפר סא"ל מ', סגן מפקד יחידת דובדבן, על אירוע בו לוחם היחידה נפצע באורח קשה לאחר שניגש לטפל באשתו של מחבל מבוקש שעשתה עצמה מתעלפת, סיפור שממחיש את המצב, הקיים גם היום וביתר שאת.

"אתם נכנסים לבית של מבוקש ומוצאים שם אישה מתחננת וילדים בוכים. איך תנהגו?", שאלה הכתבת טל אריאל אמיר את הקצין.

"אם לא תתפוס את המחבל באותו רגע, הוא יפגע באזרחים יהודים. אחרי שתשלים את המשימה, אפשר לתת לילד כוס מים או להרגיע אישה היסטרית", ענה  הקצין וסיפר על אירוע בו נפצע קשה חברו.

"אתן לך דוגמה קיצונית שאירעה בפברואר 2004, כשצוות של לוחמים הגיע לעצור מבוקש במחנה הפליטים עאידה, משם התבצע ירי על שכונת גילה בירושלים. המחבל ידע שהצבא מחפש אותו, ובלילות נע ממקום למקום כמו חתול רחוב, ולכן כוח של דובדבן יצא לעצור אותו ביום", תיאר הקצין. 

"בין הלוחמים היה חבר שלי, דרור, ששימש גם חובש. מייד כשנכנס לבית, הוא ראה שאשתו של המבוקש התעלפה, ובאופן אינסטינקטיבי ניגש לטפל בה. זו היתה טעות. בזמן שהוא רכן מעליה, המחבל הצליח להתחבא בתוך סליק שנבנה בקיר כפול.

הצלפים בחוץ דיווחו שאף אחד לא יצא מהבית, ואז הלוחמים דפקו על הקיר ושברו אותו. המחבל יצא באקדח שלוף והספיק לירות בדרור לפני שחוסל. מאז, דרור מרותק לכיסא גלגלים.

אז אני לא אומר שלא צריך להיות בן אדם, אבל העדיפות היא המשימה. בדיעבד התברר שאשתו של המחבל עשתה את עצמה מתעלפת כדי לעכב את הלוחמים ולהרוויח זמן לבעלה. גם אם היתה מתעלפת באמת, זו לא סיבה להתעכב. כך אנחנו מתייחסים גם ללוחם פצוע שיכול לתפקד. צריך להביט בצורה רחבה. את רואה אישה מתעלפת - אני רואה פיגוע באוטובוס. אם הצוות היה ממוקד במטרה ולא עוצר לטפל באישה, הפציעה הקשה של דרור היתה נמנעת".

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד