בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כששליח תנועת רגבים נכנס לעיריית שכם

שליח רגבים הגיע לעיריית שכם כדי לבצע המצאת עתירה שהוגשה לבג"ץ נגד תושב העיר שפלש לאדמות מדינה ליד אריאל

  • יח"צ
  • י"א ניסן תשע"ט - 20:38 16/04/2019
גודל: א א א
שכם. ארכיון  (צלמירי)
שכם. ארכיון (צלמירי)

שליח של תנועת רגבים הגיע לאחרונה לעיריית שכם, על מנת להגיש עותק מהעתירה המיועד לתושב העיר שפלש לאדמות מדינה ליד אריאל. סגן ראש העיר, מוסא טיראווי שוחח עם השליח, ואף אימת את פרטי הנתבע ומגוריו בעיר, אך סירב לחתום על אישור המסירה.

בשנה הלועזית 2017 עתרה רגבים לבג"ץ כנגד המנהל האזרחי, בדרישה לפנות פולשים שפלשו לאדמות מדינה באזור העיר אריאל והיישוב רחלים, לאחר שבסיור שערכו באזור נתקלו בנטיעה של עצי זית בתחומי אדמות מדינה מוכרזות. בעקבות הגשת העתירה התברר כי הפולשים הינם תושבי שכם, המתגוררים בעומק שטח שליטת הרשות הפלסטינית. 

על פי תקנות סדרי הדין, יש לכלול בעתירות את אלו העשויים להפגע ממנה, ולפיכך נדרש לבצע המצאת עתירה - מסירת עותק אל כל אחד מהמשיבים או אל כל אדם העלול להפגע ממנה. ברוב המקרים נדרשת המצאה פיזית, אך בהרבה מהתיקים הנפתחים ביהודה ושומרון המצאה כזו אינה אפשרית מכיוון שלישראלים אסורה הכניסה לשטחי A .

בתנועה ניסו לבצע המצאה פיזית של העתירה בשטח הנפלש, אך רשמת בית המשפט העליון, שרית עבדיאן סירבה לאשר את המהלך, ודחתה הצעה לבצע 'תחליף המצאה' באמצעות פרסום מודעה בעיתונים המתפרסמים בשפה הערבית, וקבעה כי על רגבים לפנות לאגף "הסיוע המשפטי" במשרד המשפטים, כדי שיחליט אם ניתן לפרסם את המודעה בעיתון. תהליך הפניה לממונה אורך כשנה, והעיתונים ברשות הפלסטינית נמנעים מלפרסם מודעות של רגבים. 

"הבירוקרטיה הכרוכה בהליכים משפטיים מול ערביי יו"ש הגיעו לכדי אבסורד ופגיעה ממשית בהליך השיפוטי", אומרים ערוכי הדין אבי סגל ויעל סינמון. "נראה כאילו המדינה עושה ככל שביכולתה להפריע ולהכשיל את העתירות אותן אנו מגישים לבית המשפט. בפעמים רבות לא רק שההמצאה אינה אפשרית אלא שהיא יוצרת מצב אבסורדי בו העבריין מתחמק מההמצאה בידיעה שההתחמקות תשבש את פעולות האכיפה נגדו ותעריך באופן משמעותי את זמן ניהול העתירה". 

זו אינה הפעם הראשונה שתנועת רגבים מתמודדת עם המצאה בלתי ניתנת לביצוע. בעתירה נוספת שהגישה בסוגיית כביש הגישה לעיר רוואבי שנסלל על קרקעות פרטיות, ניסיונות ההמצאה הכושלים כללו איום על חיי השליח שנשלח למשרד החברה בעיר וסירוב חוזה ונשנה של העיתונים אל קודס ואל איאם לפרסם את ההמצאה דרכם. ללא המצאה העתירה אינה יכולה לידון בבית המשפט.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד