בע"ה ו' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לאחר התחקיר: 10 מחברי חיראק אל פחמאווי נחקרו

בתנועה פרסמו תגובה לתחקיר הקול היהודי והודיעו שהם גאים בהובלת אירועים בזמן שומר החומות. כמה מחברי התנועה - מורים מטעם משרד החינוך

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ד אייר תשפ"ב - 22:22 25/05/2022
גודל: א א א
שוטרים באום אל פחם (דוברות המשטרה)
שוטרים באום אל פחם (דוברות המשטרה)

יומיים לאחר פרסום תחקיר הקול היהודי על תנועת חיראק אל פחמאווי שנטלה חלק מרכזי בפרעות תשפ"א ובמהומות הרמדאן האחרונות: במשטרת אום אל פחם נחקרו היום עשרה מפעילי חיראק אל פחמאווי והורחקו מהר הבית ל-10 ימים.

בפוסט בדף הפייסבוק של מנהיג התנועה מוחמד אבו טאהר ג'בארין פורטו שמותיהם של חברי התנועה שנחקרו.

מוקדם יותר אמש הגיבה התנועה לתחקיר הקול היהודי. בהודעות שפורסמו בדף התנועה, בחשבון של מנהיג התנועה וחלקן הופצו בכלי תקשורת ערבים, אנשי התנועה אומרים כי לא יכנעו ל"הסתה" נגדם וימשיכו לפעול וכי הם גאים בהובלת "אירועי הכבוד" כפי שהם מכנים את פרעות תשפ"א.

בתוך כך, בדיקת הקול היהודי העלתה כי כמה מחברי התנועה מורים מטעם משרד החינוך בבתי ספר המזוהים עם הפלג הצפוני באום אל פחם. פנינו למשרד החינוך ושם פתחו בבדיקה, בין השאר מול גורמי הביטחון.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

התנועה שהובילה בפרעות

"אנחנו חיילי מוחמד דף", כך הכריזו מאות צעירים ערבים באום אל פחם ביום שישי האחרון. הקטע ה"רגוע" יותר באירוע שאורגן לכבוד יום השנה למותו של מוחמד כיוואן, צעיר מקומי, היה שירת "ההמנון הפלסטיני" כשבראש ההפגנה חברי וועדת המעקב של ערביי ישראל, חברי כנסת ובכירי הפלג הצפוני ובראשם ראאד סלאח.

על המודעה המזמינה לאירוע היתה חתומה עיריית אום אל פחם, אולם לצידה הופיע לוגו של ארגון נוסף, כזה שכמעט ולא זכה לפרסום בכלי התקשורת הישראלים – "חיראק אל פחמאווי אל מואחד".

הרשמו כעת לכנס זום שחושף את פרטי התחקיר: זרוע השטח שהובילה את פרעות תשפ"א >>

כיוון, שהיה פעיל ב"חיראק אל פחמאווי", נורה בידי שוטרים בזמן "שומר החומות". לפי המשטרה הוא היה ברכב שדרס שוטרים בהתפרעות המונית סמוך למי עמי, בזמן ההתפרעויות שמאחוריהן עמדו אנשי התנועה.

אז מי היא תנועת "חיראק אל פאחמאווי" ומאיפה צמחה מי שניתן לקבוע כמעט בודאות שמשמשת כיום כזרוע השטח המשמעותית ביותר של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית?

פרעות בהפתעה

פרעות תשפ"א תפסו את מערכת הביטחון בהפתעה כמעט גמורה. אום אל פחם, לוד, רמלה, חיפה, עכו ויפו בערו לצד עשרות נקודות נוספות בכל רחבי הארץ. האם היה מדובר באירועים ספונטניים או דווקא באירועים מאורגנים היטב?

תחקיר הקול היהודי שם זרקור על אחת התנועות המשמעותיות ביותר שהובילה חלק ניכר מפרעות תשפ"א. תכירו את "חיראק אל פחמאווי" - תנועת הצעירים של אום אל פאחם.

התנועה מאחדת שתי תנועות נוער שפועלות בעיר בשנים האחרונות: "חיראק אל שבאב אל פחמאוי" בה פעילות מעורבות של צעירות וצעירים ערבים לאומנים מהחלקים הפחות איסלאמיסטים של העיר, ו"בשבילך ארצי" המזוהה לחלוטין עם הפלג הצפוני של ראאד סלאח שהוצא אל מחוץ לחוק.

מי שעומד בראש התנועה המאוחדת הוא מוחמד אבו טאהר ג'בארין, קרוב משפחתו של ראאד סלאח, ומי שמסומן בחוגי הפלג הצפוני כאחת הדמויות הצפויות לגדולה.

פלילי או לאומני?

נחזור קצת אחורה: ינואר 2021 מביא איתו שני חיסולים בחוגי הפלג הצפוני, ככל הנראה על רקע פלילי או מאבקי שליטה ברחוב הערבי.

הראשון היה רצח השייח' מוחמד אבו נג'ם, מראשי הסניף של התנועה ביפו, והשני היה ניסיון חיסול של ד"ר סולימאן אגברייה - ראש העיר אום אל פחם לשעבר ומהנהגת התנועה שנפצע קשה אך ניצל.

בעקבות האירועים התארגנה הפגנה שבועית כשמטרתה המוצהרת היא "נגד האלימות בחברה הערבית". מאחורי ההפגנה עמדו חברי תנועת הנוער "חיראק אל פחמאווי המאוחדת" אשר לכאורה היה זה האירוע המשמעותי הראשון שארגנו.

בתקופה שלאחר מכן פעילותה הגלויה של התנועה התמקדה בארגון ההפגנות ההמוניות והלגיטימיות לכאורה, שלהן חברה גם עיריית אום אל פחם ותנועות נוספות כמו הוועד העממי בעיר. להפגנות הללו הגיעו אלפים ובהם גם פעילי שמאל יהודים.

"המשטרה היא מקור הבעיה"

מי שבקי ברחוב הערבי לא יכול היה לפספס את הזיהוי של ההפגנות "נגד האלימות" ושל הנואמים בה עם אנשי הפלג הצפוני שכאמור הוצא מחוץ לחוק לפני כשבע שנים.

מלבד המנהיג ראאד סלאח שהיה אז בכלא, בהפגנות נכחו ונאמו כמעט כל חברי שדרת ההנהגה של הפלג הצפוני - תומכי טרור מובהקים:  כמאל חטיב סגנו של סלאח, משהור פואז - העומד בראש המוסד ההלכתי של הפלג הצפוני, ראאד פתחי - מבכירי השייח'ים של התנועה, וכן אביו של מוחמד ג'בארין - עלי טאהר ג'בארין, חבר מועצה באום אל פאחם וגם הוא מזוהה עם הפלג הצפוני.

מודעה על הפגנה של חיראק אל פחמאווי עם תמונתו של ראאד פתחי מבכירי הפלג הצפוני

בסדרת פוסטים שפרסמה התנועה במרץ 2021 תחת הכותרת "המשטרה היא מקור הבעיה", הסבירו אנשי התנועה כי מטרת ההפגנות נגד האלימות אינה לעודד את פעילות המשטרה אלא להפך.

הפוסטים טענו כי האלימות בחברה הערבית התחילה מאז תחילת הקמת תחנות המשטרה בערים הערביות, ולראיה הם טענו שאצל ערביי יהודה ושומרון אין אלימות פנימית. "פתיחת תחנות המשטרה העלתה את אחוזי הפשיעה", נטען בדף התנועה.

וכך גם מסרי התנועה, הנלחמת בממסד הישראלי, הוטמעו בהפגנות.

ההפגנות "נגד האלימות" הפכו עד מהרה להפגנות לאומניות כנגד המשטרה בקריאות לסילוק המשטרה מהישובים הערבים.

דגלי אש"ף ודגלי התנועה האסלאמית הונפו, מפגינים יידו אבנים והמשטרה מצידה פיזרה חלק מההפגנות בכח.

"חיראק אל פחמאווי" הובילה גם קמפיין להדחתו של מפקד משטרת אום אל פחם - ולאחרונה אחרי שהוחלף חגגה את ניצחונה.

הפגנות "נגד אלימות" באום אל פחם לפני כשנה וחצי (דוברות המשטרה)

חזרה גנרלית לקראת פרעות תשפ"א

חודשיים של התעצמות בשטח והוצאת אלפי פעילים להפגנות מצד הארגון שהתברר כזרוע השטח של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, התגלו כאימונים ל"דבר האמיתי" – פרעות תשפ"א.

ב"יום הנכבה" שקדם לפרעות יצאה התנועה בקמפיין תחת הסיסמה: "עצמאותם - היא האסון שלנו". ההסתה נמשכה סביב האירועים בשכונת שמעון הצדיק והר הבית ועם פרוץ המאורעות פרסמה התנועה מודעה הקוראת להפגנות.

התנועה היתה מעורבת בארגון הסעות להלווית מוסא חסונה בלוד - שמיד לאחריה יצאו פורעים לפוגרום ברחבי לוד ואף רצחו את יגאל יהושע הי"ד, וארגנה גם הפגנות אלימות בעיר אום אל פחם.

בעיצומן של הפרעות פרסם מנהיג התנועה אבו טאהר ג'בארין פוסט ובו הוא "ממליץ לכוחות הציוניים" להסיג את כוחותיהם משייח ג'ראח ומאל אקצה - אחרת ההשלכות יהיו חמורות.

במהלך המהומות רבים מפעילי התנועה נעצרו ואחד מפעילי התנועה, מוחמד כיוואן, נהרג כאמור מירי שוטרים לאחר שנטען שהוא וחבריו דרסו שוטרים. את הלוויתו בהשתתפות אלפים שקראו קריאות נגד ישראל ונגד המשטרה ארגנה כמובן התנועה.

למעשה, במסווה של הפגנות "נגד האלימות", ביסס הפלג הצפוני את כוחו בשטח, הניע את שרירי היציאה לרחוב - דבר שבא לידי ביטוי מספר חודשים אחר כך בהובלת המהומות בזמן "שומר החומות".

תמיכה במחבלים

אמנם כלפי חוץ חברי חיראק אל פחמאווי עסקו עד פרעות תשפ"א בעיקר בהפגנות נגד אלימות, אולם מעקב אחר דפי הפייסבוק שלהם מעלה כי לא צריך להיות חוקרי שב"כ כדי לגלות את עמדותיהם הקיצוניות, שהלכו והתפרסמו יותר ויותר לאחר הפרעות.

חברי התנועה פעילים באירועי הוקרה למחבלים תושבי אום אל פאחם שהשתחררו מהכלא כדוגמת קבלת פנים גדולה למחבל מוחמד מחאנג'ה שישב 18 בכלא על חלקו בהסעת מחבל מתאבד שהתפוצץ בקניון בחדרה, וקבלת פנים למחבל שישב בכלא 3 שנים על תכנון פיגוע עבור דעא"ש.

התנועה גם ארגנה את ההפגנה מחוץ לבית המשפט בזמן דיון בעניינו של העצור המנהלי דאפ'ר ג'בארין שנעצר במהלך פרעות תשפ"א זמן קצר לאחר ששוחרר מ-18 שנות מאסר על סיוע למחבלים מהחזית העממית במהלך האינתיפאדה.

דאפ'ר הוא אחיו של בכיר הפלג הצפוני - ראאד פתחי שהיה נואם מרכזי בהפגנות התנועה.

רמדאן 2022 - פסח תשפ"ב

כאמור מבצע שומר החומות תפס את המערכת לא מוכנה.

השב"כ אמנם ביצע מעצרים ונראה היה שמתחיל לסמן את הגורמים הדומיננטיים במהומות, אולם חיראק אל פחמווי, למרות הפעילות בפרעות תשפ"א והסתה בלתי פוסקת, נשארה על המפה גם במהומות האחרונות בחודש הרמדאן המוסלמי.

הרשויות אמנם עצרו חלק מפעילי התנועה אולם לא מנעו את פעילותה.

השיטה נשארה אותה שיטה. בחורף האחרון חידשה התנועה את ההפגנות השבועיות "נגד האלימות" כשהטריגר הוא רצח נוסף שהיה במסגד באום אל פאחם.

מהומות בהר הבית בחודש הרמדאן האחרון (תיעוד שהופץ ברשת. שימוש לפי סעיף 27 א לחוק זכויות יוצרים)

הרשמו כעת לכנס זום שחושף את פרטי התחקיר: זרוע השטח שהובילה את פרעות תשפ"א >>

בהמשך, החל מתחילת הרמדאן, הפיצו פעילי התנועה קריאות להתבצרות בהר הבית. התנועה הוציאה אוטובוסים מאום אל פחם להר הבית וניתן לראות בכמה מקרים כיצד המהומות פורצות זמן קצר לאחר שהאוטובוסים של התנועה מגיעים לאום אל פחם.

כך למשל בלילה שלפני ערב פסח ארגנו פעילים מהתנועה ומהפלג הצפוני אוטובוסים שיצאו בשעה 1:30 מאום אל פחם להר הבית. זמן קצר לאחר שהגיעו האוטובוסים פרצו המהומות בהר, כשבין העצורים המרכזיים שמעצרם הוארך פעילים בולטים בתנועה.

במקביל ארגנו פעילי התנועה הפגנה אלימה בשבת שלאחר מכן וגם בה נעצרו מספר פעילים בתנועה. לקראת סוף חג הפסח התארגנה צעדת הזדהות נוספת עם "אל אקצה" בה השתתפו רעולי פנים עטופים בדגלי חמאס.

פעיל מרכזי בתנועה - סעיד ג'בארין, נעצר בידי השב"כ ולאחר חקירה ממושכת בחשד לחברות בארגון טרור ומגע עם סוכן זר הושם במעצר מנהלי לשלושה חודשים. ביהמ"ש קיצר את מעצרו והוא שוחרר לאחרונה, כמו גם שני פעילים נוספים שבימים האחרונים ערכו בתנועה אירוע תמיכה בהם לכבוד שחרורם.

מוחמד אבו טאהר ג'בארין בפוסט תמיכה במחבלים שביצעו פיגוע בהר הבית ורצחו שני שוטרים

ראאד סלאח הבא?

ונחזור למנהיג התנועה מוחמד ג'בארין. סבתו היא אחותו של ראאד סלאח והוא מסומן ככח עולה בתנועה.

הוא ואחיו יחיא נעצרו לחקירה והורחקו מהר הבית לאחרונה.

גם ג'בארין מפרסם תמיכה מפורשת במחבלים. בשנה שעברה פרסם פוסט לכבודם של 3 המחבלים מאום אל פחם שביצעו את הפיגוע בו נרצחו שני שוטרים בהר הבית ביולי 2017 ותיאר באריכות כיצד הרימו המחבלים את כבודם והגנו על "אל אקצא".

בהזדמנות אחרת פרסם פוסט ובו הוא מהלל את המחבל עומר ברגותי - בכיר החמאס שישב 30 שנה בכלא, וילדיו היו מעורבים גם הם בפיגועי ירי קשים בשנים האחרונות ורצחו מספר יהודים.

הוא אף נעצר לא מזמן בפעילות התנועה בליפתא - סמוך לכניסה לירושלים.

גם בהפגנות "נגד האלימות" עמד ג'בארין בראש המפגינים ונעצר בידי שוטרים שאף השתמשו נגדו בטייזר. הוא זכה לפרסום וסרטוני תמיכה המאדירים את שמו ומקדמים אותו לעמדות השפעה הולכות וגדלות בפל הצפוני.

אז איפה הרשויות בכל הסיפור הזה? האם פוסטים מסיתים, תמיכה גלויה במחבלים, הובלת הפגנות ואירועים עם אלימים וגילויי הזדהות עם מוחמד דף והחמאס אינם מספיקים לרשויות כדי להוציא את התנועה מחוץ לחוק?

כרגע נראה שהרשויות עוקבות אחריה מרחוק ומאפשרות לג'בארין וחבריו להתעצם לקראת הסיבוב הבא.

הרשמו כעת לכנס אינטרנטי החושף כיצד במסווה של מאבק באלימות צמחה זרוע השטח של הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית והובילה את פרעות תשפא.

הכנס בהשתתפות: העיתונאי  אלחנן גרונר מהקול היהודי, התחקירן מאיר אטינגר וח"כ איתמר בן גביר מעוצמה יהודית.

>> הרשמו כעת (ללא עלות) <<

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד