בע"ה י"ב אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לא נתפס: התביעה הצבאית "שכחה" עבר פלילי ומאסר על תנאי של מחבל

חשיפת הקול היהודי: מחבל נידון לעונש קל במיוחד בנימוק שאין לו עבר פלילי, למרות שיש לו עבר פלילי טרי ועומד נגדו מאסר על תנאי. צה"ל בתגובה לקול היהודי: "נפלה טעות"

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ז תמוז תשפ"ב - 17:22 26/07/2022
גודל: א א א

הסיפור הבא כמעט בלתי נתפס, ואלמלא היה כתוב שחור על גבי לבן בפרוטוקולים של בתי המשפט הצבאיים, ספק אם הייתם מאמינים שהתרחש.

וואליד ח'אלד צלאח עודה, ערבי מהכפר חווארה, הורשע בשבוע שעבר בידוי אבנים על חיילים בכפר, אך ירצה עונש קל במיוחד - שלושה חודשי מאסר. הנימוק להסדר הטיעון המקל בו נמחקו לו סעיפי אישום נוספים - "עברו הנקי" של המחבל.

אלא שמעקב הקול היהודי גילה כי מדובר במחבל שהורשע לפני עשרה חודשים בעבירה נוספת, והתביעה הצבאית "העלימה" את עברו הפלילי ואף מאסר על תנאי התלוי ועומד נגדו לתקופה של חצי שנה.

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

שלב א': ריסוס צלבי קרס

כדי להבין את חומרת הפרשה יש ללכת עשרה וחצי חודשים לאחור. עודה, מסית מרכזי בכפר חווארה, נעצר כאשר ריסס צלבי קרס בכביש הראשי בכפר חווארה. הוא הורשע כעבור מספר ימים בעסקת טיעון בעבירה של "הפרת הסדר הציבורי". התביעה הצבאית ביקשה אז להסתפק בימי המעצר שישב ובקנס של 1,000 ש"ח ומאסר על תנאי. התובע אסף אלעד ביקש מבית המשפט לאשר את ההסדר שלדבריו מאוזן בשל עברו הנקי של עודה ו"היעדר נפגעים ונזק" ממעשיו.

אלא שהשופט זאדה אמנם אישר את הסדר הטיעון אך ציין בהכרעת הדין כי לטעמו המעשה שביצע עודה עולה גם לכדי עבירת הסתה, החמורה בהרבה מעבירת הפרת הסדר הציבורי. השופט בחר בסופו של דבר לאשר את הסדר הטיעון אך לתת מאסר מותנה כבד יחסית של שישה חודשים לתקופה של שלוש שנים, שיכלול גם עבירת הסתה ולא רק את העבירה בגינה הורשע.

המשיך בהסתה

אולם עודה לא הורתע מהעונש הקל. כפי שפרסמנו בקול היהודי חשבון הפייסבוק שלו מלא דברי הסתה לפיגועים ואלימות נגד יהודים. לפני כשלושה חודשים היה עודה, העובד במכון שטיפת רכב בחווארה, אחת הדמויות הדומיננטיות בהסתה סביב קרבות הדגלים בכפר חווארה.

לאחר פרסום בקול היהודי הוא נעצר, ובשבוע שעבר הגיעה התביעה הצבאית להסדר טיעון עמו. בכתב האישום המתוקן הוא מואשם כי במהלך חודש מאי, הוא יידה בעת הפרת סדר בכפר חווארה שלוש אבנים בגודל חצי כף יד ממרחק של כ-150 מטר לעבר חיילים. סעיף החוק הוא "זריקת חפצים לעבר אדם או רכוש".

בדיון הטיעונים לעונש בו הוצג הסדר הטיעון אליו הגיעה התביעה, אמרה קמ"ש נוי קונדה כי היא מבקשת לגזור על הנאשם במסגרת הסדר הטיעון עונש מוסכם של שלושה חודשי מאסר לריצוי בפועל, מאסר מותנה לפי שיקול דעת בית המשפט וכן קנס כספי בסך 1,000 ש"ח.

"השיקולים שנלקחו במסגרת ההסדר הינם מחד ולחומרא חומרת העבירה", הוסיפה התובעת, "מאידך ולקולא, שקלנו את עברו הנקי של הנאשם וכן את הודאתו באשמה אשר חסכה זמן שיפוטי יקר". עוד נאמר כי ישנו קושי ראייתי בתיק וכמו כן התחשבו בתביעה ב"מרחק הרב ובפוטנציאל הנמוך לנזק".

עורך דינו חאלד מחאג'נה אף הגדיר ותיאר בטיעונים לעונש כי "מאחר וזו עבירתו הראשונה אבקש לתת לו הזדמנות לחזור לחיק משפחתו ולאמץ את ההסדר... הוא מעולם לא הסתבך עם רשויות החוק".

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

אלא שכאמור לעודה אין עבר נקי אלא הרשעה אחת לפחות מלפני עשרה חודשים, בגינה הוא עלה על "הרדאר" של כוחות הביטחון ולפיכך גם נעצר שוב במהומות בחווארה. יתרה מכך, עומד נגדו מאסר על תנאי של חצי שנה בעבירה דומה של הפרת הסדר, מאסר על תנאי שלכאורה היה אמור לשלוח אותו למספר כפול של חודשים לפחות למאסר.

גם מבלי שידע על "העלמת" העבר הפלילי והמאסר על תנאי, השופט סא"ל אליהו נמני לא היה מרוצה כלל מהסדר הטיעון וכתב כי הוא מקל מדי ואף התלבט אם לבטלו. "העונש על הסדר הטיעון מקל מאוד עם הנאשם והתלבטתי האם לקבלו", כתב השופט בגזר הדין. "בסופו של יום החלטתי כי לאור טיעוני התובעת והסנגור, בין היתר העובדה כי מדובר בידויי אבנים ממרחק של 150 מטר, עברו הנקי של הנאשם והקשיים הראייתיים בתיק זה, לכבד את הסדר הטיעון".

צה"ל: "נפלה טעות"

השופט גזר על עודה שלושה חודשי מאסר בפועל שיסתיימו ב-2/9/22, שלושה חודשי מאסר על תנאי למשך חמש שנים וקנס של 1,000 ש"ח.

כפי הנראה אם השופט היה יודע שלפניו אדם שהורשע לפני עשרה חודשים ועומד נגדו מאסר על תנאי לשישה חודשי מאסר, העונש של המחבל שהתסיס את חווארה היה נראה אחרת לגמרי.

מדובר צה"ל נמסר לקול היהודי בתגובה כי "נפלה טעות" וכי "הופקו לקחים וחודדו הנחיות".

"ביום 20 ביולי 2022, הורשע הנאשם, על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון, בעבירת זריקת חפצים לעבר אדם או רכוש, על כך שבמהלך חודש מאי 2022 יידה אבנים ממרחק 150 מטרים לעבר כוחות הביטחון. בהסדר הטיעון הובאו בחשבון קשיים מסוימים בחומר החקירה. בית המשפט הצבאי כיבד את הסדר הטיעון, והטיל על הנאשם 3 חודשי מאסר בפועל, מאסר מותנה וקנס כספי בסך 1000 ש"ח או חודש מאסר תמורתו. 

במסגרת גיבוש ההסדר והצגתו על ידי הצדדים, נפלה טעות בבחינת המידע הקיים בנוגע לעברו של הנאשם. בעקבות המקרה, הופקו הלקחים המתאימים וחודדו ההנחיות בפני הגורמים הרלוונטיים", נמסר מצה"ל.

במשטרה מסרו לקול היהודי כי עברו הפלילי של כל חשוד מועבר לתביעה הצבאית בתוך תיק החקירה בעניינו וכך גם במקרה זה.

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 20 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד