בע"ה כ"ב אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לוחמים במלכוד: בין עודף משפטיזציה לאיומי החמאס על השוטר

פרסום תמונתו של שוטר שחיסל מחבל ערבי בירושלים גרר גל איומים על חייו ברשתות הערביות. הלוחמים חשופים הן לפגיעה משפטית והן לפגיעה מצד גורמי טרור

  • דוד אור שחר
  • י"ט אב תשע"ט - 17:08 20/08/2019
גודל: א א א
ארכיון (דובר צה"ל)
ארכיון (דובר צה"ל)

החשש המתמיד מהסתבכות משפטית בו נמצאים חיילי צה"ל המשרתים בקווי הלחימה הן ביהודה ושומרון, הן בעזה והן בירושלים אינו חדש.

פרשיית אלאור אזרייה שליוותה את השיח הציבורי בשנים האחרונות הציפה את הנושא שליווה לוחמים רבים כבר שנים רבות.

עמותת 'חוננו' קמה לפני שני עשורים בין היתר על מנת להעניק סיוע ללוחמים שנקלעו למצוקה משפטית בעקבות פעילותם המבצעית, אליה הצטרפו במהלך השנים ארגונים נוספים המנסים להילחם במשפטיזציה הכובלת את ידי הלוחמים.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

אל הפחד מהסתבכות משפטית המלווה את החיילים מצטרף חשש נוסף - איומים מצד גורמי טרור.

בשבוע שעבר לאחר ששני ילדים ערבים ביצעו פיגוע דקירה בכניסה להר הבית הם חוסלו על ידי מספר שוטרים שעמדו במקום. זמן קצר לאחר הפיגוע הופיעה באחד מעמודי הפייסבוק המזוהים עם ארגון הטרור חמאס תמונתו של אחד מהשוטרים שחיסלו את המחבלים כאשר ראשו מסומן בעיגול כחול. לצידה של התמונה נכתבה הכתובת: "השוטר הציוני הקיצוני בעיגול הכחול אשר ירה על שני הנערים הירושלמים, נסים אבו רומי וחמודה אלשיח". 

בתגובות לתמונה נרשמו שלל תגובות אלימות אשר קראו לרצוח את השוטר ולפגוע בו בדרכים שונות. הדבר מלמד כי חשש נוסף עלול לקונן בקרב הלוחמים והוא החשש מפגיעה מכוונת בהם לאחר שמילאו את תפקידם. המילכוד שנוצר, עלול להקשות עוד יותר את יכולותיהם של הלוחמים בשטח.

הירשם לתפוצת המייל של הקול היהודי >>

עו"ד אייל פלטק, סא"ל במיל' אשר חווה בעצמו איומים מאת גורמים ערבים בעקבות תפקידו הצבאי מסביר כי העמדת חסינות הלוחמים במרכז סדר העדיפויות הינה הכרחית.

ללא חסינות מלאה ללוחמים, הן בזירה המשפטית והן בזירה הבטחונית אכן יכולותיהם של אנשי הבטחון יקטנו מאוד.

בשנים האחרונות עובד פלטק על "הצעת חוק החסינות לאנשי כוחות הבטחון", הצעת החוק נועדה בעיקר למנוע את האפשרות של העמדת לוחם לדין טרם הוכחה בוודאות רשלנותו, אך היא נועדה לא פחות להעמיד את שלומם של הלוחמים בראש סדר העדיפות של הציבור.

"יש לנו הצעת חוק שתמנע מחיילים לפחד להגיב  - לכל חייל ולוחם תהיה חסינות. אי אפשר לפגוע בו ואי אפשר לחקור אותו אלא אם כן הוכח שהוא פעל בחוסר תום לב או בכוונה כדי לפגוע בחפים מפשע וכו'. זו הצעה שאני ניסחתי ומי שעבד עליה בכנסת הקודמת הוא הרב אלי בן דהן", סיפר עו"ד פלטק לקול היהודי.

הצעת החוק נוגעת אומנם לחסינות משפטית אך גם באיומי הערבים משוכנע פלטק כי המשטרה תוכל לטפל. "אני עצמי קיבלתי איומי רצח מערבים בגלל שאני סא"ל בצבא ועשיתי כל מיני דברים. תוך שבועיים נתפסו המחבלים האלה. אז ראיתי מנסיון אישי שלי שכשרוצים מטפלים בזה מאוד יפה", הנקודה העיקרית לדבריו היא הדאגה הציבורית לגורל הלוחמים.

פלטק מוסיף כי מנסיונו האישי הן כחייל והן כעו"ד מרבית התיקים נגד הלוחמים נסגרים בלא כלום בסופו של ההליך.

"חיילים שתוך כדי פעילות מבצעית מצאו את עצמם נחקרים כמו אחרוני העבריינים, מושעים מפעילות מבצעית, הדיחו אותם לפעמים ועיכבו את הקידום שלהם למשך שנתיים ויותר, בסופו של דבר ההליך המשפטי נגמר בלא כלום".

"אז אנחנו בהליכים כאלה מאבדים אנשים טובים, אז למה להעמיד אותו לכתחילה במצב כזה לא נעים? תוכיחו שהוא פעל בצורה שגויה, ואז תעמידו אותו לדין, לא הפוך".

פלטק מוסיף נקודה נוספת. לדבריו מפלגה שתכניס את הצעת חוק החסינות ללוחמים למצע הבחירות שלה תזכה לתמיכה ציבורית נרחבת.

"גם חיילים וגם משפחות של חיילים וכוחות הבטחון כולם יראו בהצעת החוק הזו משהו שאי אפשר בלעדיה. אנחנו חושפים את החיילים שלנו כל הזמן לסיכונים וכשקורה משהוא  אנחנו לא מגינים עליהם".

אנחנו שולחים אותם לאירוע מבצעי עם הנשק והמודיעין הכי מקצועיים וכשהם מחסלים מחבלים הם אבודים, הם חשופים לאימת הדין ויכולים למצוא את עצמם מאויימים על ידי ערבים ומחבלים.

צריך בראש ובראשונה לשים את הלוחמים שלנו במרכז".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד