בע"ה ז' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חיראק אל פחמאווי - למה הארגון הזה צריך לעניין אותנו?

בכנס הקול היהודי הציג אלחנן גרונר את ממצאי התחקיר על תנועת חיראק אל פחמאווי, והחוקר מאיר אטינגר הסביר מדוע חשוב להבין מי עמד מאחורי הפרעות

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • י"ד סיון תשפ"ב - 16:21 13/06/2022
גודל: א א א
מודעה של תנועת "חיראק אל פחמאווי"
מודעה של תנועת "חיראק אל פחמאווי"

בכנס הקול היהודי על זרוע השטח שהובילה את פרעות תשפ"א, הציג אלחנן גרונר את ממצאי התחקיר והצביע על מי שהוא מזהה כ"ראאד סאלח הבא".

צפו:

גרונר הסביר בכנס כי היקף וחומרת המהומות שהתחוללו בזמן מבצע "שומר החומות" בערים המעורבות הובילו אותו לנסות ולהבין מי עומד מאחורי המהומות.

"היה ברור לנו שפרעות כאלה לא צומחות מהאוויר, לא מגיעות משום מקום, ויש פה גופים וגורמים שאת חלקם התחלנו לזהות תוך כדי הפרעות. אם זה השייח' אלבאז שכרגע עצור על הסתה בלוד, אם זה כל מיני גורמים של הפלג הצפוני שבוחשים לפני ומאחורי הקלעים, ואחת התנועות שלאט לאט הלכנו וזיהינו כרלוונטית יותר ויותר היא תנועת "חיראק אל פחמאווי".

"ככל שהעמקנו", אומר גרונר "הבנו שמדובר בתנועה משמעותית, תנועה שהובילה אירועים ופעלה בצורה מאוד מסודרת ומאד חכמה כמיטב המסורת של התנועה האיסלמית ו"האחים המוסלמים" בכלל ברמה העולמית".

גרונר הסביר כי ההפגנות שאירגנה התנועה הוצגו בהתחלה כהפגנות כנגד האלימות בחברה הערבית, אך מהר מאד המסרים בהפגנות נעשו יותר ויותר מכוונים כנגד המשטרה והממסד הישראלי בכלל. "מה שאנחנו מזהים במבט לאחור זה שבכל ההפגנות האלו, מה שמשותף להם, מי שנואם בהם זה השייח' ראיד פתחי, כמאל חטיב ואחרים מבכירי הפלג הצפוני, והם בעצם מובילים את ההפגנות ואת המסרים שמהר מאוד הופכים מנגד אלימות במגזר לנגד המשטרה".

באמצעות ההפגנות האלה, המשיך גרונר והסביר תנועת חיראק אל פחמאווי הוציאה מדי שבוע אלפים ש"מתעמתים עם השוטרים וזורקים אבנים על שוטרים מניפים דגלי אש"ף וכמובן דגלי התנועה האיסלמית".

בהמשך דבריו, גרונר סימן את מנהיג התנועה, מוחמד אבו טאהר ג'בארין, כדמות השטח המרכזית של התנועה. גרונר הסביר את טענתו, ואמר כי ג'בארין הוא קרוב משפחתו של ראאד סאלח, מזוהה מאד עם הפלג הצפוני, וגם תומך מחבלים מוצהר. כמו כן, הוא נעצר בראש ההפגנות, עושים לו סרטונים וממש בונים אותו כדמות של איש שטח וכמי שיהיה "ראאד סאלח הבא".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

"חוסר תשומת הלב הביא להצלחה של חיראק אל פחמאווי"

בכנס השתתף גם החוקר מאיר אטינגר, שעוסק בשנים האחרונות במחקר עומק על התנועה האיסלמית בכלל ועל הפלג הצפוני של התנועה בפרט, והסביר מדוע חשוב להבין מי הם הגופים שעומדים מאחורי "פרעות תשפ"א.

צפו:

אטינגר הפנה את הזרקור לכך שכל האיומים הבטחוניים המשמעותיים ב-25 השנים האחרונות היו סביב נושא הר הבית, החל במנהרות הכותל דרך אינתיפאדת אל – אקצא בשנת התש"ס (שנת 2,000 למניינם), גל הטרור שהיה לפני שבע שנים שהחל סביב אירועים בהר הבית וכלה בשומר החומות.

"אם מסתכלים", אומר אטינגר, "ניתן לראות עד כמה מרכזי הפלג הצפוני בכל האירועים הללו, וממילא נבין עד כמה פשוט וקל לפתור את העניין".

אטינגר הסביר כי הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית אחראי במידה רבה להסתה שהובילה את האירועים הבטחוניים. לדבריו, מנהיג הפלג הצפוני השייח' ראאד סאלח שימש כזרוע השניה של ארגון הטרור חמאס, שכדי להגיע אל הר הבית הם השתמשו בנציג הישראלי – ראאד סאלח.

עוד אומר אטינגר כי הגם שבוועדת אור שהוקמה לאחר "מהומות אוקטובר" נמנעו מלהטיל אשמה על אנשים ספיציפיים, בכל זאת ראאד סאלח עצמו הוגדר כאחד הגורמים המרכזיים שהתסיסו את השטח וגרמו לפרוץ המהומות.

לאחר שהפלג הצפוני הוצא מחוץ לחוק לפני כ-7 שנים, אומר אטינגר כי "מצד אחד אנחנו יכולים לבוא ולהגיד שאנחנו רואים שההוצאה של התנועה מחוץ לחוק, ובהמשך הוצאת ארגון "המורביטאן" מחוץ לחוק הביאו לשינוי מאד משמעותי בהר הבית". לדבריו, פתאום כשהמורביטאן מוצאים מחוץ לחוק התנועה האיסלמית מאבדת לפחות זמנית את היכולת שלה לייצר את הבלאגן ויהודים מתחילים להתפלל בהר הבית ופתאום מתברר שזו כבר לא כזו חבית שריפה".

מן הצד שני, אומר אטינגר כי צריך לזכור שהתנועה אף פעם לא הפסיקה לפעול. לדבריו הפלג הצפוני ממשיך לפעול "באמצעות מערך משומן של עמותות – כשזרוע השטח המרכזית היא חיראק אל פחמאווי". אטינגר מוסיף ואומר כי "חוסר תשומת הלב הביא להצלחה של חיראק אל פחמאווי להבעיר את השטח בפרעות תשפ"א".

לסיכום דבריו של ח"כ איתמר בן גביר מהכנס >>

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד