בע"ה י"ב אדר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

למרות ההתרעה: ערבים השחיתו 250 עצים בחוות שילה

למרות מידע ברור שנמסר לצבא על התארגנות של ערבים להגיע אל החווה, לא נעשה מספיק כדי למנוע את הנזק

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ט אדר תשפ"ב - 11:26 20/02/2022
גודל: א א א
אחד השתילים שנעקרו (צילום: TPS)
אחד השתילים שנעקרו (צילום: TPS)

למרות התרעה מוקדמת שנמסרה לצבא על פרובוקציה ערבית מתוכננת, הצליחו ערבים להשחית כ-250 עצים בחוות נחל שילה.

מי שמאייש כיום את חוות נחל שילה הוא מיכאל שמלה שגר בחווה יחד עם משפחתו. שמלה, נכה צה"ל מאז מבצע צוק איתן, הגיע לחווה לאחר שנחשף להשתלטות הערבית על הקרקעות ביהודה ושומרון.

שוחחנו עם מיכאל, על מנת שיתאר לנו מכלי ראשון את השתלשלות האירועים.

"ביום חמישי סיימנו קמפיין גיוס להרחבת החווה", אומר שמלה, "כמה שעות אחרי שסיימנו פירסמה עיריית סינג'יל פוסט בדף הפייסבוק שלה הקורא לערבים המתגוררים בסביבה להגיע ביום שישי אל אדמותיהם "על מנת להגן על הקרקעות ולשמור עליה מפני המתנחלים".

"מיד לאחר שהפוסט פורסם", אומר שמלה "התקשרנו ועידכנו את הצבא על ההאירוע המתוכנן, וביקשנו שיהיו ערוכים על מנת להגן על אדמות החווה".

לדבריו, ביום שישי בבוקר הוא סייר על אדמות החווה וראה שם פרובקטור שהוא כבר מכיר מאירועים קודמים, "איך שראיתי אותו", אומר שמלה, "הבנתי שהולך להיות בלאגן, ולא טעיתי, התחילו להגיע קבוצות של ערבים שלא ראיתי אותם אף פעם. דיברתי עם הצבא, והצבא הצליח להרחיק אותם מנקודה אחת, אך אז הם הלכו לנקודה אחרת".

שמלה מספר כי למרות שגם בנקודה השניה שאליה הגיעו הערבים, לפחות בחלק מהקרקעות היה מדובר בפלישה טריה, כשהצבא רצה להרחיק אותם, המת"ק (- מנהל תיאום קישור) התעקש שמדובר בעבודות תקינות, ולכן החיילים בשטח לא היו יכולים לעשות כלום.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

"אמרתי", מספר שמלה, "שאין להם שום דבר לעשות שם, הם לא עובדים, הם לא חקלאים, הם באו עם מכושים והתחילו כביכול לנכש עשבים על אדמה חרושה. התעקשתי והסברתי לחיילים שלא מדובר שם באדמה פרטית, אלא בפלישה לחלקה חדשה, ובטוח הם מתכננים משהו".

שמלה ממשיך ומספר כי "לאחר שהמת"ק החליט שהעבודות שלהם תקינות לא היה לי מה לעשות. עשיתי סיבוב בשטח, הסתובבתי בין החלקות וראיתי המון ערבים שנמצאים בחלקות מסביב לחווה. החלטתי שלא להגרר לפרובוקציות וחזרתי לתוך החווה".

"פגעו לי בכל החלקות"

"חצי שעה אחרי שחזרתי לחווה", מספר שמלה, "מתקשר אלי בחור שטייל עם אשתו בנחל שילה ומדווח לי שהערבים עוקרים את הזיתים. קפצנו מייד לחלקות וגם הגיע צבא והרחיק אותם".

"עשיתי סיבוב בחלקות", מתאר שמלה, "וראיתי שפגעו לי בכל החלקות, ובחלק מהמקומות הערבים הצליחו להשחית את העצים באופן שלא יכולנו לשתול אותם בחזרה".

צפו: שמלה עם אחד השתילים שנעקרו:

שמלה מוסיף ומספר כי העקירה שאירעה ביום שישי מצטרפת להתפרעות נוספת שקרתה שבועיים קודם לכן שגם אז ערבים עקרו עצים מאדמות החווה, ושבוע קודם לכן, ערבי גנב כלב מהחווה. לדבריו, על אף שהעביר פרטים ברורים על זהותו של הגנב, המשטרה נמנעה מלפעול כדי לעצור את הגנב ולהחזיר את הכלב.

שמלה אומר לקול היהודי כי הוא חושש שרצף האירועים מעיד על מגמה, וכי ההצלחה של הערבים ביום שישי להסב לחווה נזק כל כך גדול תגביר אצלם את המוטיבציה לאירועים נוספים שעלולים להזיק לחווה באופן חמור יותר.

במענה לשאלתינו מדוע הצבא לא נערך לקראת האירוע כראוי, על מנת למנוע את פגיעת הערבים בחווה, נמסר מדובר צה"ל כי "ביום שישי האחרון הגיעו עשרות פלסטינים ומתיישבים לאזור חוות נחל שילה שבמרחב החטיבה המרחבית ״בנימין״, והחל להתפתח ביניהם חיכוך פיזי הדדי. יש לציין כי הטענה שלפיה לא נכחו כוחות ביטחון באזור אינה נכונה, שכן במרחב נכח כוח צבאי שפעל לפיזור החיכוך". נציין כי לא טענו כי באזור לא נכחו כוחות ביטחון אלא להיפך - שנכחו אך לא מנעו את האירוע.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 19 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד