בע"ה ט"ז אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

למרות שהתושבים התריעו – צה"ל לא נערך להצתה

התושבים נערכו לשריפת הענק שהציתו ערבים סמוך לישוב, אך הכוחות שהיו במקום לא מנעו את ההצתה שהתרחשה מול עיניהם. למרות טרור ההצתות בצה"ל טוענים כי הצתות ב"הפגנות" הן חריגות: "הכוחות לא הכירו את הכוונה להבעיר צמיגים"

  • יהודה פרל, הקול היהודי
  • ט"ז סיון תש"פ - 14:13 08/06/2020
גודל: א א א
שריפה כמעט כילתה בתים (צילום מסך)
שריפה כמעט כילתה בתים (צילום מסך)

ביום שישי האחרון השתוללה שריפה גדולה שהציתו ערבים סמוך לישוב אשתמוע שבהר חברון, שגרמה נזק רב לתשתיות מים וחשמל וכן לשטחי מרעה ושטחים חקלאיים באזור.

ההצתה בוצעה במהלך הפגנה שערכו ערבים מהכפר שוויכה הסמוך לציון 'יום הנכסה'. אלא שלקול היהודי נודע כי למרות שערביי הכפר פרסמו מראש אודות האירוע, ולמרות חשש גדול מפני הצתת שריפות באירוע, כפי שהתרחש לפני מספר שבועות במהלך התפרעות דומה באזור רחלים שבשומרון, הצבא לא חתר למגע עם הפורעים ולא נערך לאפשרות של הצתה.

לקול היהודי נודע כי בשל החשש מפני הצתה אף נערכו התושבים עצמם וכמה מהם השיגו מפוחים וכלים נוספים. אולם למרות שבצבא נערכו להפגנה עצמה וכוחות התמקמו באשתמוע, הכוחות לא חתרו למגע עם הפורעים, ומול עיני החיילים כמה מהם ירדו לעבר אשתמוע והחלו להצית את השטח.

   | "ההצתות - לא פחות מניסיון לרצח"

ביום שישי בשעות הצהרים, במהלך ההפגנה שערכו ערבים באזור, הציתו המתפרעים שריפה לא הרחק מהישוב וזו החלה להתפשט במהירות.

התושבים החלו בפעילות לכיבוי השריפה ואליהם הצטרפו צוותי כיבוי וכוחות צה"ל ובהמשך זוג מטוסי כיבוי הוזנקו למקום. בשלב מסוים, נאלצו במועצה האזורית הר חברון, בצה"ל ובישוב אשתמוע, לפנות חלק מבתי הישוב.

השריפה חצתה חלק מהמבנים, אך בנס לא נגרם נזק למבנים, למעט כאמור תשתיות חשמל ומים.

הצתה הוא כלי נשק בו משתמשים ערבים במוקדים רבים ברחבי יהודה, שומרון וירושלים מידי שנה והחשש במערכת הבטחון ידוע.

במסגרת התקציב שמעניק משרד הבטחון לישובים ולמועצות, מוכנס גם תקציב ליצירת שביל ביטחון למניעת ועיכוב שריפות. עם זאת, לישוב אשתמוע לא בוצעו עבורות ליצירת שביל למניעת אש והתושבים אומרים כי מדובר בדבר הכרחי לישוב באזורם.

יוחאי דמרי ראש המועצה האזורית הר חברון אמר לקול היהודי לאחר השריפה, כי "ההצתה המכוונת סמוך לאשתמוע בידי עשרות ערבים ביום קיץ חם מלווה במשבי רוח חזקים, אינה אירוע מקרי ובודד ולצערי אנו נאלצים להתמודד איתו מידי קיץ".

"זהו נסיון ברור לרצח ולא פחות מכך. אנו סומכים על הצבא שיבצע תחקיר על התנהלות הכח למול המציתים ומאידך שישימו את ידם על המחבלים ולמצות עימם את הדין בחומרה הראויה".

   | צה"ל על ההתרעות שקיבל: "ידענו על ההפגנה, לא ידענו על הכוונה להבעיר צמיגים"

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לקול היהודי, כי "ביום שישי האחרון התקיימה הפגנה בשטח חקלאי סמוך ליישוב אשתמוע שבדרום הר חברון. במהלך ההפגנה הבחין הכוח כי המפגינים הבעירו מספר צמיגים שגרמו לשריפה.
בשלב שבו השריפה הגיעה לקו הישוב, נאלצו כוחות הבטחון לפנות את התושבים".

עוד נמסר מצה"ל לקול היהודי, "נציין כי הפגנות אלו מתקיימות לעיתים קרובות ואינן מגיעות לכדי שריפות. כוחות צהל שהיו ערוכים במקום, הכירו את העובדה כי צפויה הפגנה, אך לא את הכוונה להבעיר צמיגים. לכל אורך האירוע פעלו כוחות הבטחון בשיתוף פעולה עם כוחות הכיבוי וההצלה וזאת עד לסיומו המהיר של האירוע ותוך צמצום הנזקים".

תגובות (19) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד