בע"ה כ"ג תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מבריח הפלאפונים למחבלים: יהודי שהתאסלם

סגן ראש מועצת חבל מודיעין לשעבר התאסלם, התחתן עם ערביה מלוד והיה שותף להברחת פלאפונים למחבלים בכלא נפחא

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ד שבט תשע"ט - 10:32 20/01/2019
גודל: א א א
הרחפן ומכשירי הפלאפון שנתפסו (דוברות שב"ס)
הרחפן ומכשירי הפלאפון שנתפסו (דוברות שב"ס)

הסיפור הבא כמו לקוח מסרט, אך במדינת ישראל מתברר שהכל אפשרי. סגן ראש מועצה לשעבר עוזב את משפחתו, מתאסלם, מתחתן עם ערביה ומעורב בעבירות ביטחוניות.

הפרשה שנחשפה בידי כתב "הארץ" ג'וש ברינר, הדהימה על פי מה שנכתב, את חוקרי השב"כ שחקרו אותה.

לפני כשלושה וחצי חודשים פרסמו בשב"ס כי שני תושבי לוד נעצרו בחשד שניסו להבריח פלאפונים באמצעות רחפן למחבלים בכלא נפחא.

לאחרונה גם פורסם כי הוגשו כתבי אישום כנגד השניים וכנגד מעורבים נוספים, לאחר שנחקרו בשב"כ. אולם בהארץ חשפו פרטים נוספים על התגלגלות הפרשה.

מסגן ראש מועצה להברחת פלאפונים למחבלים

אחד העצורים המרכזיים הוא לא אחר מאשר טימותי (טימי) ברנרד, מי שהיה יו"ר הוועד בישוב לפיד וסגן ראש מועצת חבל מודיעין.

ברנרד, כך מתברר, עזב בשנים האחרונות את אשתו וארבעת ילדיו לאחר הליך גירושין, הכיר ערביה מלוד שעבדה בסמוך למקום עבודתו, התאסלם והתחתן עמה.

על פי הפרסום בהארץ, הערביה, בלסם שראיעה, גרושה ואם לשני ילדים, נמצאת במקביל בקשר עם ערבי מהכפר בודרוס בבנימין, מחבל פת"ח משוחרר.

יחד עמו על פי החשד עסקה בהברחות פלאפונים למחבלים בבתי הכלא השונים בשנים האחרונות, ואת בעלה החדש רתמה גם כן למשימה.

לשניים אף נולד ילד בשם ריאן והוא בן השנה וחצי.

המשימה במסגרתה נתפסו היתה הברחת עשרות פלאפונים לבכיר הג'יהאד האיסלאמי הכלוא בכלא נפחה על חלקו בהטמנת מטעני חבלה כנגד כוחות צה"ל ברפיח. הפלאפונים משמשים את המחבלים הכלואים להעברת מסרים ושיחות עם חבריהם ובני משפחותיהם, כמו גם תיעוד חייהם בכלא, כפי שנחשף לא אחת בקול היהודי, חשיפות שאף הובילו לענישה כלפי מחבלים שהצטלמו.

השניים הגיעו לסביבת כלא נפחא יחד עם יהודי נוסף אותו גייס ברנרד במסגרת עבודות שירות שריצה על עבירות תעבורה, ועם מג'די עווד, ערבי נוסף החבר בחוליית ההברחות.

באמצעות רחפן התכוונו בני החבורה להחדיר את הפלאפונים לכלא, אלא שקודם לכן החליטו לבדוק איזה משקל מסוגל הרחפן לשאת, ולכן העמיסו עליו שקית עם פירות. הרחפן התרסק, וטבח שעובד בכלא הבחין בו.

כוחות משטרה ושב"ס מיחידת דרור העוסקת בסיכול הברחות, היו ערוכים בשל מידע מודיעיני והצליחו לתפוס חלק מבני החבורה ולאתר את הרחפן.

אחד החשודים, תומר ביורנסטד, תושב גבעת כח שריצה כאמור עבודות שירות עם ברנרד, הצליח להתחבא בשטח עם הפלאפונים ולא נלכד.

אלא שהזוג הכחיש מעורבות בניסיון ההברחה ושוחרר כעבור כמה ימים מחוסר ראיות.

הכירו בעבודה בנס ציונה

אולם בשב"כ החלו להתחקות אחר ברנרד ובת זוגו, ועד מהרה נעצרו כל המעורבים בפרשה והודו בחקירות השב"כ במיוחס להם. בסך הכל הוגשו כתבי אישום כנגד שמונה מעורבים ובהם הזוג המדובר מלוד, תומר ביורנסטד, שלטענתו כלל לא ידע שמדובר בהברחת פלאפונים למחבלים, שני ערבים מהכפר בודרוס ותושב הכפר הדרוזי עוספיה.

בהארץ תוארה דמותו של ברנרד, ומכריו מחבל מודיעין ולפיד תיארו פוליטיקאי מקומי תככן ומסוכסך, אך היו בהלם מכך שהתאסלם ונחשד במעורבות בעבירות ביטחון.

הוא עלה עם הוריו מבריטניה ולאחר שירות צבאי הקים משפחה ועבד בעבודות ניהול שונות. מתוקף פעולותיו הפוליטיות בלפיד וחבל מודיעין היה ברנרד בקשר עם פוליטיקאים שונים.

לפני כ-7 שנים נפרד מאשתו אך רק לפני כשלוש שנים התגרשו בני הזוג באופן סופי.

"הוא כאילו התאדה ונעלם מהמפה", סיפרו תושבים מלפיד להארץ. "הפעם האחרונה ששמענו עליו היתה לפני כחצי שנה, כשבקבוצות ווטסאפ סיפרו שהוא התאסלם, התחתן עם תושבת לוד ונולד לו ילד. אנשים פה היו בהלם", סיפר אחד משכניו.

בשנים האחרונות עבד ברנרד בחברת אופק שמשרדיה בנס ציונה, שם, על פי חומרי החקירה, הכיר את מי שתהיה אשתו ושותפתו להברחת הטלפונים, בלסם שראיעה, בת 33, גרושה ואם לשניים מלוד, בת למשפחה מוסלמית אדוקה.

"את טימוטי הכרתי בשנת 2013 כשעבדתי במשרד סוכנות נסיעות שהיה ליד המשרד שלו, נהגתי לעשן בחוץ ושם הכרנו והתקרבנו", סיפרה שראיעה לחוקר השב"כ המכונה "רפאל" בחקירתה הראשונה.

אלא שכעבור כשנתיים החל אביה של שראיעה לחשוד ולאחר שאיתר את ההתכתבויות בין השניים, נעל אותה בביתה ומנע ממנה לצאת במשך כשנה, כפי שעולה מחומרי החקירה.

הביע עמדות שמאל קיצוניות

ברנרד החליט להתאסלם כדי להיות עם שראיעה. "התאסלמתי לפני כחמש שנים", סיפר בחקירתו בשב"כ. "אני מעדיף שזה יישאר אישי משום שאני יודע שזה נושא לא מקובל בחברה הישראלית, בעיקר בקרב אנשי ביטחון שיש להם דעות קדומות".

לפני כשנתיים וחצי התחתן ברנרד עם שראיעה והשניים עברו לגור יחד בדירה בשכונת גני יער בלוד.

בחקירה התברר ששראיעה היתה פעילה זמן רב בעסקי הברחות הטלפונים. לפני כ-4 שנים חברה ליוסף עבד אלכרים, תושב הכפר בודרוס שליד רמאללה, מחבל פתח שהיה כלוא בכלא הישראלי בגין ירי.

לדברי מכרה ותיקה של ברנרד, בחודשים שקדמו למעצרו בעת שכבר היה נשוי לבלסם והתגורר בלוד, ברנרד הביע באוזניה עמדות שמאל קיצוניות. "היו פעמים שהזדעזעתי מהדעות שלו על המדינה", היא אומרת, " הוא דיבר על הכיבוש ועל היחס המשפיל של המדינה כלפי הערבים. הרגשתי שזה לא טימי של פעם, או שאולי פעם גם חשב כך אבל לא אמר את הדברים בקול. הרגשתי שהוא נשרט", נכתב בהארץ.

בימים אלה שוהים כלל החשודים בפרשה במעצר עד תום ההליכים וממתינים לתחילת משפטם. ברנרד הועבר לאגף מופרד בכלא אשל והוא מוגדר כאסיר ביטחוני, וכעבור כחודשיים בבאר שבע הוחלט בשב"ס להעבירו לאגף של הפתח בכלא רמון, הצמוד לכלא נפחא. וכך העולה מבריטניה, שחלם להיות ראש מועצה, כלוא באגף ביטחוני עם בכירי המחבלים הכלואים בישראל ובהם מבצעי פיגועים, מפקדי התנזים ואסירי דעאש, וממתין לפתיחת משפטו.

"הוא הרי ניסה להעביר טלפונים לאסירים ביטחוניים והתאסלם", אמר בכיר בשב"ס להארץ, "אז למה שלא ישהה באגף איתם?".

עו"ד צמל: השלטונות מעלימים עין מפלאפונים מוברחים

סנגורו של ברנרד, עו"ד גיל גבאי המייצגו מטעם הסנגוריה הציבורית, מסר בתגובה: "מרשי כופר במיוחס לו. מאחר שחומר החקירה טרם התקבל ונלמד במשרדנו אין באפשרותנו להגיב לגופן של טענות בהרחבה. הטענות יישמעו בבית המשפט בדיון הקרוב הקבוע בעניינו".

סנגורה של שראיעה, עו"ד נביל זינאתי, מסר בתגובה: "מרשתי נקלעה לסיטואציה שלא בטובתה. מדובר באישה, אם לשלושה ילדים ללא כל עבר פלילי, שנוצלה על ידי גורמים כאלה ואחרים, מה גם שלא היה בידיעתה בשום שלב כי מדובר בניסיון להברחת טלפונים לאסירים ביטחוניים. גם בניסיון ההברחה האחרון היא התנגדה לביצוע ובפועל שימשה בתפקיד שולי בלבד, בניגוד לטענות כאילו היתה ה'מוח' מאחורי הפעילות. ברור כי יש לשב"כ ולמערכת הביטחון כוונה לצייר תמונה כאילו מדובר בפרשה ביטחונית, אולם אני בטוח כי מה שהחל בכותרות גדולות יסתיים בקול ענות חלושה".

עו"ד לאה צמל, המייצגת את יוסף עבד אלכרים, מסרה בתגובה: "מאז ומעולם אסירים על רקע פוליטי ראו בקשר עם העולם החופשי הכרח שהוא בל יגונה. שלטונות שב"ס יכלו בלי שום בעיה לאפשר שיחות מבוקרות עם בני משפחה, כפי שעושים עם אסירים פליליים, אולם במקרה שלנו שוללים באופן מכוון את היכולת להתקשר עם העולם שמחוץ לכלא, כך שהאסירים מחפשים דרכים אחרות. בפועל, שב"כ ושב"ס מעודדים הברחות של טלפונים מכיוון שהם נעזרים בכך לצורכי מודיעין, ובעוד האסירים חושבים כי מדובר בשיחות פיראטיות וגנובות, השלטונות נעזרים בכך ועל כן הם מעלימים עין מאספקת טלפונים 'מוברחים'. מדי פעם בפעם יש הענשה, וזה אחד המקרים. מדובר בפועל בניסיון לכאורה להברחה שלא צלח ויש להביא זאת בחשבון".

עו"ד עבד אבו עאמר, המייצג את אבו ג'זר, מסר בתגובה: "מרשי מכחיש כל קשר למיוחס לו. הוא מעולם לא קשר קשר עם איש להברחת טלפונים לכלא. אמנם אחרים מפלילים אותו, אך משום מה היחידה החוקרת לא ראתה לנכון לערוך עימות כלשהו בין אבו ג'זר ובין האחרים".

עורכי הדין שני דרי וליאור שביט, המייצגים את ביורנסטד, אמרו בתגובה: "מרשנו מכחיש מכל וכל קשר להקשרים הביטחוניים המפורטים בכתב האישום. מדובר במי שמודה בביצוע ההיבט הפלילי של העבירה, אך עומד על גרסתו כי מעולם לא פעל או יפעל לעבירות נגד ביטחון המדינה. מדובר במי שבני משפחתו הקרובה משרתים את מדינת ישראל בתפקידים רגישים. טענותיו וגרסתו יעמדו למבחן בפני בית המשפט ואנו סבורים כי מהחומר הראייתי החלקי שהונח בפנינו עולה שיש יותר מאמת בדבריו. משהובהר למרשנו כי מדובר בעבירה שכוללת בחובה עבירה נגד ביטחון המדינה, הוא מיד החל לשתף פעולה עם כוחות הביטחון והשב"כ וסייע ככל שניתן בידו לחקר האמת ולסיום פעולות החקירה בזמן מעצרו".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד