בע"ה ג' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מהעינויים ועד הסתירות בין הראיות: הכל על תיק דומא

היום (ב') הכריע בית המשפט את דינו של עמירם בן אוליאל. האשמתו מתבססת על הודאה שניתנה תחת עינויים וכן ראיות המעלות תהיות רבות. הקול היהודי עושה לכם סדר

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ד אייר תש"פ - 08:47 18/05/2020
גודל: א א א

היום (ב') יכריעו שופטי בית המשפט המחוזי-מרכז בלוד, את דינו של עמירם בן אוליאל, הנאשם בפרשת דומא. האשמתו מתבססת על הודאה שניתנה תחת עינויים וכן ראיות המעלות תהיות רבות.

על רקע הכרעת הדין, הקול היהודי עושה לכם סדר:

בליל ט"ו באב תשע"ה, 31 ביולי 2015, נזרקו בקבוקי תבערה על שני בתים בכפר דומא שבבנימין. כתוצאה מהשרפה נהרגו שני בני זוג ותינוק ממשפחת דוואבשה. המשטרה והשב"כ אז ביצעו שורת מעצרים בכדי לנסות ולהתחכות אחר החשודים במעשה. כאשר החקירה התמקדה בכך שיהודים הם אלו שביצעו את ההצתה, למרות הצתות חוזרות ונשנות באותו הכפר, עקב סכסוכים פנימיים, בתקופה שקדמה לאירוע.

בין היתר, עמירם בן אוליאל נחקר בפרשה ותחת עינויים, שאושרו בידי הדרג המשפטי לאחר שהוצג כביכול שמטרתם היא "סיכול" ולא חילוץ הודאה, הודה עמירם במעורבות בהצתה ובפרקליטות הגישו נגדו כתב אישום. כעת, ארבע שנים לאחר המעצר, מבקש בית המשפט להכריע את דינו של בן אוליאל.

התהיות והסתירות בראיות שבמשפט דומא

חת עינויים – חמש גרסאות שונות לאירוע

בעקבות העינויים, מצליח השב"כ לחלץ מ-א', קטין שנעצר בפרשה, 5 גרסאות שונות למה שקרה באותו הלילה בכפר דומא, וכל זה תחת עינויים. חוקרי השב"כ מקריאים לבן אוליאל את אחת הגרסאות של א', ולאחר עינויים נוספים נשבר בן אוליאל וחוזר על הגרסה שהוקראה לו קודם לכן. בשב"כ לא מאמינים לגרסה הזו אך בפרקליטות החליטו להגיש כתב אישום על פי הגרסה הזו.

לאן נעלם הרכב?

מצלמות האבטחה תיעדו באותו הלילה רכב שהגיע לאזור הבית שהוצת, והשב"כ משוכנע שהרכב היה מעורב בפרשה. רכז בבטחון בבנימין אף נחקר כי רכבו סייע להצתה. בכתב האישום לא מסופר כלל על רכב. ולפי כתב האישום יצא בן אוליאל למסע רגלי ומפרך מאחד היישובים באזור עד לכפר דומא.

כמה מציתים היו?

על פי הודעות המשטרה וצה"ל, את ההצתה ביצעו בין 2 ל-3 מציתים, אולם בכתב האישום מסופר כאילו בן אוליאל לבדו ביצע את ההצתה.

האם פועל בכפר דומא מצית סדרתי?

בכפר דומא הוצתו בשנים האחרונות יותר משישה בתים וכלי רכב על רקע סכסוך חמולות. למרות סימני השאלה המטרידים, המשטרה מעולם לא חקרה קשר בין ההצתות הסדרתיות להצתת בית משפחת דוואבשה.

מי כתב את הכתובות?

על הבתים שהוצתו בדומא רוססו שתי כתובות גרפיטי שונות, אשר כל אחד יוכל להבחין כי מדובר בכתובות שנכתבו בידי אנשים שונים. למרות זאת, לא הוצגה אף חוות דעת של גרפולוג בנוגע לכתב היד, פעולה המתבצעת בכל חקירה מהסוג הזה.

חוות דעת של גרפולוגית מומחית קבעה כי ישנו חוסר זהות מוחלט בין הכתובות, וכי אלו נכתבו בידי שני בני אדם שונים, וכי אף אחד מהם אינו שייך לבן אוליאל.

האם בשב"כ האמינו לשחזור?

בהמשך החקירה, ולאחר העינויים, בן אוליאל כביכול ביצע שחזור של ההצתה על פי אחת הגרסאות שמסר א' ושהוצגה בפני בן אוליאל בידי חוקרי השב"כ. אבל בשב"כ יודעים שהגרסה איננה תואמת את הממצאים בזירה ולכן מחליטים להמשיך למחרת בחקירה תחת עינויים בכדי להוציא מבן אוליאל גרסה אחרת לאירוע. בן אוליאל, לא יודע לספק לחוקרים שום גרסה אחרת, מלבד זו שהציגו לו החוקרים.

בהמשך, כאמור, הוגש נגד בן אוליאל כתב אישום ונגדו התנהל משפט ראווה.

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


107 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד