בע"ה י"ז אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מה בדיוק קורה ברצועת עזה כשלא מוכנים להכריע?

הפיגוע סמוך לרצועה הביא אותנו לעשות לכם סדר: צה"ל ערך תרגיל ענק שמטרתו לפגוע בחמאס אך לא להכריעו ובינתיים אירועי הטרור לא מפסיקים. סחורה ודלקים הועברו הבוקר לרצועה כרגיל

  • יהודה פרל
  • כ"ט תמוז תשע"ט - 09:18 01/08/2019
גודל: א א א
חלק מתרגיל האימונים הגדול סמוך לרצועת עזה. (דובר צה"ל)
חלק מתרגיל האימונים הגדול סמוך לרצועת עזה. (דובר צה"ל)

שלושה לוחמי צה"ל נפצעו (חמישי) בפיגוע חדירה סמוך לרצועת עזה. ניתן לחשוב שדי שקט במקום וכי צה"ל ערוך לכל תרחיש. אפשר לומר שזה נכון, אך הכל תלוי בנקודת המבט... החלטנו לעשות לכם סדר – מה בדיוק מתרחש באזור רצועת עזה:

השבוע, בימים ראשון עד רביעי, נערך תרגיל צבאי רחב היקף באוגדת עזה. התרגיל, שזכה לשם 'ארבע עונות' היה מרשים מבחינה טכנולוגית ומבצעית. הוא הוגדר בידי הרמטכ"ל אביב כוכבי כשיא ברמת הכוננות וכלל תרחישים שונים ומגוונים מהיבשה ומהים.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

התרגיל נועד לתת מענה צבאי לתרחישים אפשריים מול ערביי רצועת עזה והוא דימה לחימה במספר זירות שונות בצפון ובדרום. הוא כלל בין היתר התמודדות עם תרחישים של שיגורי רקטות מסוגים שונים, התמודדות עם נחילי רחפנים וכלי טיס באוויר, שיגור טילי נ"ט, חטיפת חיילים, איתור והשמדת מנהרות, התמודדות עם שבירה של קו ההגנה של גדר הרצועה. הכוחות תרגלו התכת מידע מודיעיני בזמן אמת וזיהוי מטרות ועוד ועוד ואפילו הושקעו מאמצים לשינוי טוואי השטח באמצעות דיונות  עפר, קירות מיגון ועוד.

שני דברים עומדים בין צה"ל לבין ניצחון בקרב שכזה העלול להתרחש: הגדרת האויב המטושטשת להפליא וכן מטרת הלחימה. התרגיל הצבאי הגדול נועד להכשיר את הכוחות להטיל מכה קשה על ארגון הטרור חמאס ברצועה אך לא להכריעו.

זו אינה פרשנות או הבעת דעה, אלא זוהי הצהרתו של צה"ל: "לפגוע חזק בחמאס, אך לא להכריעו".

   | כשצה"ל מתאמן – חמאס מנסה להכריע

כשצה"ל מתאמן ולא מוכן להכריע, מה קורה בינתיים ברצועה?

בואו ניקח לדוגמא רק את היממה האחרונה, יום רביעי השבוע, בו הסתיים התרגיל האוגדתי הגדול של צה"ל.

כמה שעות לפני החדירה ופציעת הלוחמים: כוחות כיבוי והצלה פעלו שעות ארוכות לכבות שריפה שהוצתה באמצעות בלון תבערה ששיגרו ערבים מרצועת עזה. השריפה כילתה קרוב ל-10 דונמים באזור קיבוץ עלומים.

תוך כדי שהכוחות פועלים מול השריפה, כלי תקשורת ערביים מדווחים על טיל ששיגרו ערבים מאזור דרום-מערב הרצועה לעבר הים, זאת במסגרת ניסוי. צה"ל לא התייחס לאירוע או לדיווחים בנושא.

הירשם כאן לקבלת התכנים הייחודים של הקול היהודי לדוא"ל האישי שלך >>

במספר מקרים שונים, ניסו ערבים לחצות את גדר הרצועה וכוחות צה"ל ביצעו לעברם ירי אזהרה, שלא על מנת לפגוע. גם כוחות חיל הים ביצעו ירי אזהרה שכזה לעבר סירות דיג שביקשו לחרוג מהשטח המאושר, גם בצפון וגם בדרום חופי הרצועה.

כמו כן, במהלך היום כוחות צה"ל פעלו באזור גדר הרצועה באיתור אחר מטענים שהוטמנו והושארו לאחר ההתפרעויות ביום שישי האחרון. כמו בכל יום שישי, אלפי ערבים מהרצועה מתפרעים, משליכים בקבוקי תבערה, אבנים בלוני תבערה ועוד, לעבר כוחות צה"ל ולעבר יישובי האזור.

עוד רקע קצר לפני שנעבור לאירוע החדירה שהתרחש הבוקר: לפני כשבוע ירו כוחות צה"ל לעבר ערבי שנחשד כמחבל סמוך לגדר הרצועה. בצה"ל מיהרו להתנצל והסבירו "מדובר ב'פעיל ריסון' של חמאס והירי לעברו בוצע בטעות". סביב התרגיל שנערך השבוע, פורסם כי ההוראות הן להתייחס לפעילי חמאס כ"אויב אפשרי" ולא כ"אויב מיידי".

   | המחבל ארב בחסות המיגון שהכין צה"ל

סמוך לשעה 2:00 לפנות בוקר (חמישי) זיהו תצפיתניות של צה"ל ערבי החודר את גדר הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי בשלב זה הוקפצו כוחות לאזור והוכרזה כוננות.

על פי הפרסום באתר ynet, המחבל הוא האני אבו סלאח, גם הוא 'פעיל ריסון' של חמאס האחראי למנוע הסתננויות ושיגור רקטות. עוד נכתב שם, כי אבו סלאח הסתתר מאחורי סוללות עפר שהקים צה"ל כמענה להתפרעויות השבועיות על הגדר. הוא היה חמוש ברובה קלצ'ניקוב ומספר רימונים.

הכוח הצבאי שהגיע למקום היה סבור כי מדובר במקרה "רגיל" של חדירת הגדר עם הכינוי 'פרש טורקי', כזה המתרחש לפעמים מספר פעמים ביום. בשלב זה, המחבל יצא ממחבואו והחל לירות לעבר הכוח שהוקפץ למקום.

קצין צה"ל נפצע באורח בינוני ושני לוחמים נוספים נפצעו באורח קל. הלוחמים השיבו בירי לעבר המחבל שנהרג במקום.

כעת, כך עולה מהודעת דובר צה"ל שהופצה לאחר האירוע, ביצע צה"ל שורה של פעולות תגובה לפיגוע החדירה: "נחסמו מספר צירים וכוחות תגבור נוספים אבטחו את הישובים הסמוכים". כמו כן "עמדת חמאס הותקפה על ידי טנק במהלך האירוע". כמו כן, תושבי הישובים הסמוכים הונחו להישאר בבתיהם.

לתכנים הייחודים והמקוריים של הקול היהודי - הורידו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

כדי שלא תדמיינו עמדת חמאס מופגזת כשהיא מלאה במחבלים וכלי נשק, נספר לכם במה מדובר: הטנק הפגיז מבנה בגודל של כשני מטרים רבועים העשוי מפחונים ואיסכוריות. איש ממחבלי החמאס לא נפגע בתקיפה. אגב, לעמדה עצמה לא נגרם נזק רב מידי.

מיד לאחר האירוע, דובר צה"ל תדרך את העיתונאים בכלי התקשורת השונים ואמרי כי אותו מחבל הוא פעיל חמאס אך הוא פעל לבדו, וביצע את הפיגוע על דעת עצמו בלבד.

ההסבר הזה מספק סיבה טובה עבור צה"ל שלא להגיב ומשכך מעבר כרם שלום נפתח הבוקר כרגיל להעברת סחורות, גז ודלקים לרצועת עזה.

הפצועים, הועברו לפנות בוקר במסוק לטיפול המרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע. אחד מהם נותח ונמצא כעת בהתאוששות. מסורוקה נמסר, כי שני הלוחמים הנוספים שנפצעו ישוחררו בשעות הקרובות.

כך נראית מערכה בשדה הקרב של רצועת עזה כאשר הצבא החזק, המאומן והמתקדם – לא מעוניין להכריע.

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד