בע"ה כ"א תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מחבל כלוא קיבל נעליים אורטופדיות והתלונן: "הן קשיחות מעט"

ביהמ"ש הורה לספק נעליים אורטופדיות לרב מרצחים שנידון לתשעה מאסרי עולם. המחבל ביקש "דגם בעל רכות מתאימה", ושוקל לערער כדי שיקבל גם מזרן מיוחד

  • אלחנן גרונר
  • ט"ו שבט תש"פ - 10:10 10/02/2020
גודל: א א א
מחבלים חוגגים בכלא. ארכיון (מחבל אלמוני)
מחבלים חוגגים בכלא. ארכיון (מחבל אלמוני)

הפינוקים למחבלים בבתי הסוהר נמשכים, והפעם: נעליים אורטופדיות סופקו לרב מרצחים, והוחלפו כי היו מעט קשיחות עבור כף רגלו.

פארס גאנם, הוא מחבל מזרח ירושלמי שנידון לתשעה מאסרי עולם בגין לא פחות מ-34 עבירות ובהן רצח שמונה אזרחים ישראלים ופציעה של חמישים נוספים במספר פיגועים.

הוא החל לרצות את מאסרו בפברואר 2002 לאחר שהורשע בין היתר בעבירות רצח, ניסיונות רצח, קשר לגרימת מוות, עבירות נשק ועוד.

כיום גאנם שוהה בכלא רמון, ולאחרונה הוא קיבל בעקבות עתירה של ארגון השמאל הרדיקאלי "המוקד להגנת הפרט", מדרסים מיוחדים ונעליים אורטופדיות.

לפי העתירה, גאנם שוקל 150 קילו וגובהו 1:90, ומידת נעליו היא 48.5. לפיכך טענה עו"ד נדיה דקה כי על שב"ס לספק לו נעליים אורטופדיות מיוחדות שלא נמצאות בקנטינה, וכן מזרן מיוחד שתואם את מידותיו.

שב"ס בתגובה טענו כי נעליים אורטופדיות מסופקות רק לפי דרישת רופא, ואילו הרופא שבדק את המחבל קבע כי יש להכין לו מדרסים בלבד. כמו טענו בשב"ס כי אין עילה רפואית לספק למחבל מזרן מיוחד, ותחת זאת הודיעו כי כבר סופק לו מזרן רגיל נוסף.

אלא שעורכת הדין דקה טענה כי המחבל "שוקע בתוכו". בדיון בפני שופט בית המשפט המחוזי אהרון משניות שנערך לפני כשלושה וחצי חודשים, הלינה עורכת הדין כי "הוא לא יכול להמשיך לחיות ולישון בצורה שבה הוא ישן".

השופט קבע כי אכן יסופקו למחבל נעליים בתוך 45 יום אך לא חייב את שב"ס לספק גם מזרון מיוחד, ורק הפציר בשב"ס לעשות מאמצים לאתר מזרון שיתאים למידות המחבל.

אלא שמתברר שכאן לא נעצרה הסאגה. מתגובה של שב"ס לביהמ"ש עולה כי אכן סופקו למחבל נעליים חדשות מסוג "ניו-באלנס" התואמות למידתו, "אולם לדבריו הן קשיחות מעט והוא מחפש דגם בעל רכות מתאימה יותר".

בשב"ס הוסיפו בהודעה שמסרו לביהמ"ש  כי "לעניין המדרסים הובהר כי הם נשלחו שוב לספק לצורך התאמה נוספת לריכוך המגע בכף הרגל".

לדברי עו"ד דקה ולפי תגובת שב"ס, את הנעליים קנה המחבל מכספו. בהתחשב בכך שמחבל שמרצה מאסרי עולם מקבל מאות אלפי שקלים לפחות מהרשות הפלסטינית, לא בטוח שזו הבשורה המנחמת בסיפור.

"בהתאם להנחיית בית המשפט לאור העתירה בעניינו, האסיר הביטחוני לא קיבל מזרן אורתופדי אלא מזרון אסיר נוסף. כמו כן, רכש מכספו נעליים ומדרסים", נמסר משב"ס.

   | האשם: דובר אגף המחבלים

אלא שהפרשיה המשפטית הזו טומנת בחובה גם הצצה נדירה לפרקטיקת התנהלות שב"ס והמחבלים בכלא.

עו"ד דקה מביעה טענות כנגד דובר אגף הפת"ח בו כלוא המחבל, שלדבריה יתכן ומקבל הטבות משב"ס תמורת מעשים הפוגעים באסירים אחרים.

יש להבין. לאנשי שירות בתי הסוהר נח לעבוד מול דוברי אגפים, ונושא זה אף מעוגן בפקודות שב"ס.

"לצורך טיפול בבעיות שוטפות של האסירים בבית הסוהר והעברת הנחיות הנהלת בית הסוהר והוראותיה לאסירים, ייבחר מבין האסירים דובר לכל אגף", נכתב בפקודות הנציבות של שב"ס, בנוסח המעודכן ללפני כחדשיים.

לפי הפקודות, בחירת הדובר טעונה אישור מפקד בית הסוהר, ומצוין מפורשות כי "אין להעניק לדובר האגפי כל הטבות ייחודיות בגין היותו דובר".

אלא שפקודות לחוד ומציאות לחוד, ונראה שלא לחינם אחת ממסקנות הוועדה שמינה השר לביטחון פנים ארדן לבחינת תנאי המחבלים בכלא, היתה לבטל את תפקיד דוברי האגפים.

המקרה המפורסם ביותר שהציף את התופעה הוא "פרשת הסוהרות" בכלא גלבוע, אז המחבל מוחמד עטאללה ששימש כדובר בכלא, הטריד סוהרות שהועברו לאגף שלו לאור דרישותיו.

לטענת עו"ד דקה, היא גילתה כי לאחר פסק הדין שניתן בעתירת הנעליים האורטופדיות, שב"ס העביר בקשה בשם המחבל אותו היא מייצגת, למשוך את העתירה משום שקיבל את מבוקשו.

 ביהמ"ש נעתר לבקשה, אלא שלדבריה, גילתה כי החתימה על המסמך אינה של הלקוח שלה.

מתגובת שב"ס לביהמ"ש שביטל את ההחלטה למחוק את העתירה התברר כי מי שחתם על המסמך הוא "דובר האגף".

קצין שב"ס טען כי המחבל אכן ביקש ממנו להגיש בקשה לבטל את העתירה, אולם בטרם חתם ביקש להתייעץ עם דובר האגף, ולאחר מכן החזיר אליו את הטופס חתום.

לדברי הקצין המחבל אף התנצל על שאמר עליו שזייף את החתימה, והבהיר כי מדובר בחוסר הבנה מול דובר האגף.

לדברי עו"ד דקה מדובר באגף של מחבלי פת"ח. לדבריה, יתכן וישנם מחבלים כלואים המשתפים פעולה עם שב"ס תמורת הטבות.

"כנראה יש מישהו שעושה את העבודה לשב"כ, למישהו יש אינטרס לשתף פעולה עם שב"ס על דברים כאלה", היא אומרת.

לדבריה,  מקרה דומה קרה עם 'רופאים לזכויות אדם' באותו כלא, שמישהו חתם במקום מחבל כלוא שביקש לצאת לניתוח.

"ברור שבמקומות כאלו ואחרים תמיד יש אנשים שיוצאים מכלל הקבוצה בשביל לקבל אינטרסים אישיים או טובות הנאה מעבר למה שאחרים מקבלים. זו השערה אני לא מכירה את המציאות מקרוב, אני לא נמצאת בתוך האגף, אבל האסיר בעצמו אמר שהוא לא חתם על זה אלא מישהו אחר וכנראה המישהו האחר רצה לקבל משהו בתמורה.

לדברי דקה, בעקבות התנהלות שב"ס, במוקד להגנת הפרט שוקלים להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון בדרישה שזה יחייב את שב"ס לספק למחבל מזרון מיוחד, וכן יתייחס להתנהלות שב"ס.

   | עורכת הדין: לא יודעת בגין מה האסיר נמצא בכלא

בדיקת הקול היהודי העלתה כי גאנם רב המרצחים הוא לקוח ותיק של "המוקד להגנת הפרט".  לפני כשש שנים עתר עו"ד בנימין אחסתריבה מהמוקד להגנת הפרט לבית המשפט המחוזי בירושלים בשם ילדיו של גאנם.

במוקד דרשו כי ינתן לילדים אישור תושבות בישראל, וזאת על אף שאביהם מחבל ואמם מתגוררת בירדן.

השופט דוד מינץ קיבל את העתירה וילדיו של רב המרצחים הוכרו כתושבי ישראל.

בשיחה עם הקול היהודי שאלנו את עו"ד דקה בגין אלו פיגועים נאסר המחבל גאנם, והאם מעשיו אינם מפריעים לה לייצגו.

לטענתה, היא כלל לא יודעת בגין מה הלקוח שלה נמצא במאסר, דבר תמוה למדי כאשר מדובר בעורך דין המייצג במשך תקופה לקוח.

"אני לא בטוחה שאני יודעת כי בדרך כלל כשאני מטפלת בתנאי כליאה של אסיר אני לא בודקת את הסיבה שבגללה הוא נמצא בכלא. אני יכולה  להגיד שהוא שפוט להרבה שנים אז כל העניין של קבלת נעליים הוא מאוד חשוב", אמרה.

משירות בתי הסהר נמסר בתגובה לקול היהודי, כי "בהתאם להנחיית בית המשפט לאור העתירה בעניינו, האסיר הביטחוני לא קיבל מזרן אורתופדי אלא מזרון אסיר נוסף. כמו כן, רכש מכספו נעליים ומדרסים. מדי שנה מופנות כלפי שב״ס עשרות עתירות בנושאים שונים שחלקם אף בנושאים הזויים והמענה ניתן ללא חריגה, בהתאמה ובכפוף לפקודות ונהלי הארגון. כפי שהובהר בבית המשפט, האסיר הגיש בעצמו את הטופס החתום למנהל האגף. הרמיזה כאילו מנהל האגף הוא שחתם בשם האסיר היא סילוף העובדות ועל כך האסיר אף התנצל בפני הקצין".

תגובות (12) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד