בע"ה ז' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מי בודק את השוטרים הערבים?

כ-1,000 שוטרים ערבים מוסלמים משרתים במשטרת ישראל. חוברת משטרתית המליצה ל"עקוף חסמים" ו"שיקולי ביטחון שדה" כמו תיק פלילי בכדי לגייס כמה שיותר שוטרים ערבים

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ו אדר ב תשפ"ב - 10:31 29/03/2022
גודל: א א א
רצה להתגייס ליס"מ - אחיו שוטר. אברהים אגבאריה מחבל דעאש בחדרה  (צילום מסך)
רצה להתגייס ליס"מ - אחיו שוטר. אברהים אגבאריה מחבל דעאש בחדרה (צילום מסך)

הפיגוע בחדרה טלטל רבים לא רק בגלל היותם של המחבלים אזרחי ישראל אלא גם העובדה שאחיו של אחד המחבלים הינו חוקר במשטרת ישראל ולפי העדויות שנמסרו במסגרת המשפט שהתנהל נגד המחבל כשרצה להצטרף לדאעש, הוא עצמו רצה להתגייס לשרת ביס"מ.

אז כיצד אח של מחבל דאעש מורשע משרת במשטרת ישראל ועוד כחוקר שנגיש למידע רגיש? היו ששאלו. אז יצאנו לבדוק את הנושא ונשארנו עם יותר שאלות מאשר תשובות.

מנתונים שסיפקה המשטרה לארגון לביא עולה כי ישנם כ-1,000 שוטרים ערבים מוסלמים כיום במשטרת ישראל.

בכתבה שפורסמה לפני כחצי שנה בהארץ דווח כי מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הציב יעד לפיו בתוך חמש שנים ישולש מספר השוטרים הערבים בישראל. מטרתו של שבתאי היא להגיע ליעד של 10% שוטרים ערבים במשטרה. כדי לסבר את האוזן, 10% מהשוטרים המשרתים כיום שווים כ-3,200 שוטרים.

מי שהתנגדו למהלך היו דווקא כמה אישי ציבור ערבים שטענו כי השוטרים הערבים יתקלו חדשות לבקרים בקונפליקטים כאשר ישלחו להרוס בתים של ערבים או להתעמת עם מפגינים ערבים.

פרופ' אסעד גאנם אמר להארץ: "דמיין לך ששוטר ערבי מקבל הוראה להרוס בית ביישוב ערבי. אם יש לו ערכים, הוא יתפטר ברגע שיקבל את ההוראה. ד"ר וליד חדאד הביע עמדה דומה: "מה המטרה של גיוס שוטרים ערבים? לשלוח אותם לתקוף מפגינים בירושלים?".

ואכן בזמן מבצע שומר החומות דיווחו הרשתות הערביות על שוטרים ערבים שפרשו מהמשטרה או סירבו להשתתף בפעולות מסוימות. במשטרה הכחישו אז את הדיווחים הללו בתוקף.

לפי ניצב ג'מאל חכרוש, שעמד בראש אגף סייף עד לפרישתו בנסיבות מביכות, השוטרים הערבים לא ישלחו בהכרח לכפרים הערבים ואף להיפך. "חיזוק המשטרה בציבור הערבי לא אומר שיוצבו שוטרים ערבים ביישובים הערביים", אמר אז להארץ. "יכול להיות שחלק מהשוטרים הערבים יוצבו בערים ערביות, אבל אחרים יהיו בראשון לציון או בלהב 433".

יש בעיות ביטחון מידע? נדלג עליהן

גיוס המוני של שוטרים ערבים למשטרה נתקל בקשיים כאשר מגיעים לבחון את השוטרים מבחינת רקע אישי וביטחוני. לרבים מהמועמדים יש רקע פלילי או לכל הפחות קרובי משפחה עם רקע כזה.

לצורך התמודדות עם האתגר, כבר בתקופתו של המפכ"ל רוני אלשיך, עבדו במדור מחקר ומדיניות של אגף התכנון והארך במשטרה על תכניות ומחקרים בנושא.

בהמשך ל"תכנית אמו"ן", פרסם לפני כשלוש וחצי שנים מדור מחקר ומדיניות של אגף התכנון והארגון במשטרת ישראל אסופת מאמרים שכונתה "העיקר במחקר 2017".

בארגון לביא זכויות האזרח החוקר את סוגית גיוס השוטרים הערבים למשטרת ישראל אומרים כי מטרתה של אסופת המאמרים, כפי שניתן להתרשם מכותרת משנה שניתנה בתחילת האסופה "רפורמת אמו"ן במשטרת ישראל - מרעיון מסדר לשינוי עומק", היא לשמש כרעיון מנחה ליישום הרפורמה הלכה למעשה.

בעמוד 119 לחוברת מופיע מאמר שנכתב על ידי פרופסור באדי חסייסי וד"ר יעל ליטמנוביץ שכותרתו היא "'חתירה למגע אחר' – שיטור החברה הערבית בישראל: נקודת המבט של מפקדי תחנות".

בפרק ההמלצות, תחת הכותרת "מסלולים עוקפי חסמים לגיוס שוטרים ערבים" בעמ' 29 נכתב כך:

"בשל החשיבות של גיוס שוטרים ערבים וההשלכות הרחבות לכך, יש להשקיע מחשבה ויצירתיות כדי להתמודד עם החסמים לגיוס שוטרים ערבים (למשל, קרוב משפחה עם תיק פלילי). יש לאפשר למפקדי התחנות 'לשחק תפקיד' בגיוס שוטרים ערבים לתחנה שלהם. אפשרות אחת היא לאפשר להמלצת מת"ח לגייס מועמד/ת לעמוד נגד דחיה בשל שיקולי ביטחון שדה. ניתן גם לאפשר תקופה משמעותית של התנדבות ("תקופת ניסיון") שלאחריה יוכל המת"ח להמליץ על הגיוס למשטרה."

הווי אומר – מחברי המסמך ממליצים לוותר על נהלים של ביטחון שדה ולגייס שוטרים ממשפחות המעורבות בפשיעה, והכל כדי להגדיל את מספר השוטרים הערבים בישראל.

המשטרה מסרבת למסור את הנוהל

בעקבות דברים אלו בארגון לביא הגישו בקשת חופש מידע בה ביקשו מהמשטרה לדעת כמה מהשוטרים שגויסו בשנים 2019-2021 היו בעלי רישום פלילי מכל סוג, וזאת בפילוח לפי דת.

בנוסף ביקשו בלביא את הנוהל המשטרתי המסדיר את גיוסם של בעלי רישומים פליליים למשטרת ישראל, וכן מספר כלל השוטרים המשרתים במשטרת ישראל בשנת 2021 בפילוח לפי דת.

אלא שבמשטרה טענו כי אין בידיהם נתונים אודות מספר השוטרים בעלי הרישום הפלילי שגויסו למשטרה וטענו כי נוהל המסדיר גיוסם של בעלי רישומים פליליים למשטרה עודינו בהליכי גיבוש ולכן מסרבים במשטרה למסור אותו.

בנוגע למספר השוטרים המשרתים במשטרה מסרו במשטרה את הפילוח הבא. לפי הנתונים, נכון לשנת 2021 שירתו במשטרה 23,4016 שוטרים יהודים ו-4,275 שוטרים גויים.

סרטון של חבורת הסאטירה  צבר על הגיוס של "המגזר" למשטרה:

מתוכם, 881 ערבים מוסלמים, 285 בדואים,45 ערבים נוצרים, 68 צ'רקסים, 697 נוצרים ו-2,111 שוטרים דרוזים. תחת קטגוריית "אחר" או "ללא דת מוזנת" ישם עוד 67 ו-121 שוטרים בהתאמה.

יש לציין כי דף אינטרנט של המשטרה בו הוצגו עד לאחרונה נתונים אודות כח האדם של המשטרה ובכלל זאת פילוח מספר השוטרים לפי דת ולאום, אינו זמין כעת, לטענת המשטרה "במסגרת עבודת שדרוג ותחזוקה של הנתונים".

אז האם ישנו פיקוח אפקטיבי על גיוס השוטרים הערבים? האם נכנסים למשטרת ישראל גורמים ממשפחות פשע או משפחות לאומניות הקשורות לטרור? נתונים המשטרה מסרבת לספק אולם שני מקרים לפחות כבר ישנם.

האחד הוא המחבל מחדרה שאחיו חוקר משטרה. השני הוא לא אחר מאשר ניצב ג'מאל חכרוש שפרש מהמשטרה לאחר שנמלט מזירת רצח בלי לסייע בה. לחכרוש כפי שפורסם בעבר מספר קרובי משפחה שחוסלו ובהם בן אחותו. לפני כחודש וחצי חוסל פאדי חכרוש, קרוב משפחתו שהורשע בעבר בהריגה והיה קשור לארגוני פשע בצפון.

בארגון לביא רואים במהלך של הגדלת מספר השוטרים הערבים ללא פיקוח ותוך עקיפת ביטחון שדה סכנה קיומית למדינת ישראל.

בלביא אמרו לקול היהודי כי ״בשנים האחרונות הוכנסו שוטרים ערבים רבים למשטרת ישראל, זאת ללא בקרה בסיסית אחרי קשרי משפחה של רבים מהם לארגוני פשיעה וגורמי טרור. מהלך כושל זה הוכוון על ידי גורמים מחוץ למשטרת ישראל אשר התעלמו במודע מההיבטים הביטחוניים והפליליים שפוגעים ולצערנו עוד יפגעו באזרחי ישראל״.

תגובות (12) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד