בע"ה י"ט תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מי יעצור את ראש רשות האסירים ברש"פ?

החוק קובע כי העברת הכספים שמשלמת הרשות הפלסטינית למחבלים, כשכר בגין ביצוע פיגועי טרור, הינה בלתי חוקית. הגורם האחראי לביצוע התשלום - המחבל המשוחרר קדרי אבו בכר

  • מערכת הקול-היהודי
  • ד' טבת תש"פ - 11:29 01/01/2020
גודל: א א א

מאז כינונה, משלמת הרשות הפלסטינית משכורות חודשיות למחבלים המוחזקים במעצר ו/או במאסר על ידי ישראל בגין ביצוע עבירות טרור. מחבלים כלואים שהם אזרחים ישראלים או תושבי המדינה, זוכים לקבל תוספת מיוחדת. המשכורות משולמות בהתאם לסולם שכר שנקבע בתקנות שהוציאה הרש"פ בשנה הלועזית 2010, וזאת בהמשך להוראות חוק שהתקינו בשנה הלועזית 2004.

תשלום המשכורות למחבלים, הן למחבלים הפלסטינים והן למחבלים המחזיקים בתעודת זהות כחולה, מתבצע תחת האחריות של הרשות לענייני אסירים של הרש"פ, שבראשה עומד, האסיר לשעבר, המחבל קדרי אבו בכר. 

לאחרונה, במסגרת הליך שהתנהל בפני בית הדין לעבודה, קבע היועץ המשפט לממשלה כי "לנוכח ההסדר החקיקתי ברשות הפלסטינית הקובע במפורש מתן תגמול כספי בקשר לביצוע עבירות טרור על רקע לאומני, הרי שכספים המשולמים על ידה לאסיר שהורשע בביצוע עבירה על רקע לאומני או לבני משפחתו בגין ביצועה מהווים מעשה אסור על פי חוק המאבק בטרור".

בהתבסס על עמדתו של היועמ"ש לממשלה, המליץ מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לנקוט בפעולות שונות נגד המחבלים מקבלי המשכורת. בין היתר, הומלץ לפעול לתפיסת הכספים המשולמים למחבלים. יומיים לאחר מכן שר הביטחון אכן פעל כפי שהומלץ.

ב'מבט לתקשורת הפלסטינית' אומרים, כי היות שתשלום הכספים מהווה פעולה אסורה, לא יכול להיות ספק כי הגורם האחראי לביצוע הפעולה מבצע אף הוא מעשה עבירה.

על מנת להתמודד עם תשלומי הרש"פ למחבלים נחקק החוק להקפאת כספים ששילמה הרשות הפלסטינית בזיקה לטרור מהכספים המועברים אליה מממשלת ישראל, התשע"ח-2018. מכוח חוק זה, החליטה הממשלה פעמיים להקפיא כספים שגובה המדינה ומעבירה לרש"פ. בפעם הראשונה, בפברואר 2019, החליטה הממשלה להקפיא סכום שנתי של 502 מיליון ₪, שהוא הסכום שהרש"פ הודתה ששילמה למחבלים הכלואים בשנת 2018. לפני מספר ימים, החליטה הממשלה להקפיא סכום נוסף בסך 149 מיליון ₪, שהוא הסכום שקבע שר הבטחון שהרש"פ שילמה למחבלים פצועים ולמשפחותיהם של מחבלים הרוגים בשנת 2018.

עו"ד מוריס הירס, ראש המחלקה המשפטית "מבט לתקשורת פלסטינית" אמר: "בנסיבות אלה נראה כי המסקנה המתבקשת מהפעולות של גורמי האכיפה השונים, היא לפעול למעצרו של קדרי אבו בכר בגין חשד לביצוע עבירה על חוק המאבק בטרור”.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד