בע"ה ט"ז אייר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מעצור בנשק: מי מונע מרבבות יהודים להתחמש?

המשטרה ובכירי המדינה קוראים לאזרחים לשאת נשק, אך בירוקרטיה נוראית ונהלים שונים מונעים מעשרות אלפים לקבל נשק ברישיון ומאתגרים את הבטחות הממשלה

  • מערכת הקול-היהודי
  • י' שבט תשפ"ג - 13:02 01/02/2023
גודל: א א א
אקדחים מוברחים. האזרחים היהודים מחכים לרשיון נשק נשקים בלתי חוקיים, ארכיון (צילום: דוברות יחידת הגבולות)
אקדחים מוברחים. האזרחים היהודים מחכים לרשיון נשק נשקים בלתי חוקיים, ארכיון (צילום: דוברות יחידת הגבולות)

בצל ההתדרדרות הביטחונית ופיגועי הירי בירושלים, התרבו הקריאות מצד המשטרה והממשלה לאזרחים המחזיקים בנשק ברישיון לשאת אותו עימם.

נראה כי גם ברשויות מודעים לכך שחלק גדול מהפיגועים נמנעו או נעצרו בידי אזרחים חמושים, רובם המכריע בוגרי יחידות קרביות.

ראש הממשלה נתניהו עצמו אמר כי יזרזו חלוקת נשקים, ואף הציע כי אלפי מתנדבי זק"א יחומשו בנשק ברישיון. "זה יגביר את יכולת התגובה. אנחנו רואים פעם אחר פעם שאזרחים חמושים ומיומנים מצילים חיים".

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, הודיע כי יפעל לייעול האגף לרישוי כלי יריה במשרד שתחת אחריותו ולהשיג גם כח אדם נוסף לטובת העניין. "17,000 אזרחים מחכים לרישיונות נשק", עדכן השר.

ולא סתם האזרחים מחכים, ולא סתם דווח כי הטונים של השר בן גביר עלו בפגישות בנושא. עשרות אלפי יהודים אזרחי ישראל המעוניינים להוציא רשיון נשק נתקלים בחומות של בירוקרטיה וקריטריונים שמביאים לתורות של חודשים ארוכים ומניעת נשק מרבים הזקוקים לו. הבירוקרטיה לא נגמרת גם אחרי קבלת הרשיון.

תורים של חודשים

לא סתם מחכים 17,000 בקשות בתור. פרעות תשפ"א הביאו לזינוק גדול בבקשות לרישיון נשק. התחושה ששררה ברחובות הביאה רבים להבנה כי נשק להגנה עצמית הוא הכרח אל מול האויב הערבי המשתולל ברחבי הארץ. לא מדובר בנחלתם של תושבי יהודה ושומרון בלבד ואף לא של תושבי הנגב. הארץ כולה חזית.

אבל בזמן שעבריין או מחבל ערבי משיג נשק לא חוקי בקלות, מי שירצה להוציא רשיון נשק ימתין לתור חודשים ארוכים. אין פלא שזה המצב כשבוחנים את מספר השעות שבהן הלשכות פועלות.

ברחבי הארץ ישנן 6 לשכות בלבד, המקבלות קהל בסך הכל 13 שעות ו-50 דקות בכל שבוע. לפי הפרסום באתר מדובר בימים א', ג' וה' – מהשעה 8:00 ועד לשעה 11:50, וביום ב' מהשעה 14:30 ועד ל- 16:50.

כאמור לפי דברי השר בן גביר כ-17 אלף איש ממתינים להוצאת רישיון נשק, אך ניתן להניח כי התורים הארוכים גורמים לאזרחים רבים שמעוניינים להחזיק בנשק להימנע בכלל מלנסות לקבוע תור, ולפיכך מדובר בעצם בפוטנציאל של עשרות אלפים שמעוניינים בנשק אישי להגנה עצמית.

חסמים בירוקרטיים

אם לא די בתורים הארוכים, הבירוקרטיה פוגעת גם במי שכבר אושר לשאת נשק.

קחו למשל את הסיפור הבא: י', עד לאחרונה תושב השומרון, וכיום תושב ירושלים, דיווח מיד עם מעבר הדירה כי כעת הוא איננו מתגורר ביישוב מזכה. מצד שני עדכן כי הוא אמור להמשיך להיות רשאי להחזיק בנשק, כיוון שמקום עבודתו בשומרון, לא השתנה.

מיד לאחר הדיווח, קיבל י' מכתב על "התליית רישיון הנשק", ובמכתב נאמר לו כי עליו להגיש בקשה לשינוי תבחין (הסיבה המזכה אותו בהחזקת נשק – ש.פ) בתוך שלושים יום.

בשל החגים, ועומס שהצטבר באגף לרישוי כלי ירייה הטיפול בבקשה נדחה, וכתוצאה מכך הוא נדרש להפקיד את נשקו בפועל בתחנת המשטרה כיוון שעברו 30 הימים.

מאז הפקיד י' את נשקו עברו כבר מספר חודשים, ועדיין לא ניתן לו מענה. הוא נדרש שוב ושוב לשלוח מסמכים שונים המעידים על מקום עבודתו, אישור מהישוב בו מקום העבודה פועל על כך שאכן המשרד ממוקם שם ועוד ועוד.

לפני חודשיים פנינו בנושא למשרד לביטחון הפנים, שאמר כי יפעלו במקרה הנידון לקיצור זמן ההמתנה (התגובה המלאה בסוף הכתבה), אולם עדיין לא חלה שום התקדמות בנושא. בימים האחרונים פנינו שוב למשרד, שהפך בינתיים למשרד לביטחון לאומי, אך עד לפרסום הכתבה לא נמסרה כל תגובה.

בפועל י' ממשיך לנסוע בכבישי יהודה ושומרון ללא נשק למרות שהוא עומד בתבחינים.

עומדים בחזית ללא נשק

אולם לא רק בפני הבירוקרטיה הישראלית נדרש השר בן גביר להיאבק בימים אלו. גם התבחינים עצמם יידרשו לבחינה. למשל מקום מגורים. בזמן שכל הארץ חזית ותופי מלחמה דופקים תמידית, קשה להבין מדוע רק איזורי מגורים מסויימים יצדיקו רישיון נשק.

בנוסף, עולה דרישה לשר להורות על עדיפות קבלת נשק באיזורים מסויימים הנמצאים בחזית.

דווקא רבים מאלו הנמצאים בחזית כדוגמת החוות והגבעות ביהודה ושומרון, מקבלים סירוב להוצאת רישיון נשק, לעיתים בשל תיקים במשטרה שנבעו מעימותים עם ערבים על רקע ביטחוני בשל היותם בחזית השמירה על קרקעות הלאום.

רק לאחרונה, בוצעו שני פיגועי דקירה בחוות מן הסוג הזה, באחת מהם הצליח מחבל מדהריה לפצוע באורח בינוני את אלישיב נחום, הבעלים של חוות יהודה.

אלא שעל אף הסכנה החמורה העולה מן האירועים, ישנם חקלאים ותושבים בגבעות רבות שהאפשרות להחזיק נשק נשללה מהם, בשל תלונות שהגישו כנגדם פורעים באירועי תקיפה שונים.

ארגון השומר יו"ש פנה אמש לשר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר ודרש לשנות את המדיניות כלפי בעלי החוות ביהודה ושומרון, ולאפשר להם לשאת נשקים אישיים. בנוסף קוראים בארגון לשר לאפשר במקומות בהם הדבר נדרש נשיאת נשק ארוך.

הדרישה חשובה שבעתיים אל מול המדיניות הצה"לית לצמצום כמות הנשקים הארוכים שניתנים לתושבים ביהודה ושומרון.

המציאות בה ערבים מחזיקים כמעט בכל בית נשק לא חוקי ותחמושת, כשלעיתים קרובות מדובר ברובים ותחמושת רבה, מטרידה רבים כאשר ליהודי בעל רשיון נשק מותר להחזיק אקדח ו-50 כדורים בלבד. לפחות בחזית, מבקשים בארגון השומר יו"ש, יש לאפשר נשקים ארוכים לתושבים.

נהלי בדיקות הנשק יבוטלו

שינוי נוסף עליו הודיע השר בן גביר הוא ביטול ממדיניות בדיקת נשקי אזרחים שירו במחבלים.

האבסורד שבתהליך הביא למחאות רבות בעבר. רק השבוע  פרסם העיתונאי חיים גולדברג מאתר "כיכר השבת", כי נקלע לאירוע בשכונת אבו תור שבירושלים, שם ערבים יידו בקבוקי תבערה וירו זיקוקים לעבר בתי השכונה.

לדבריו, "בעל הבית היהודי שהיה בחוץ כמעט הוצת חי, וביצע ירי בנשקו האישי. שוטרים שהגיעו למקום ביקשו ממנו את נשקו, הוא לא חשוד בכלום אבל ״זה נוהל״, רק בדיקה".

גולדברג מוסיף ומספר כי "במשך דקות הוא היה צריך להתחנן לשוטר שהוא לא מוסר את הנשק ונשאר חשוף לטרור ללא אמצעי הגנה. אחרי ויכוח הוא הגיע לפשרה עם השוטרים שהוא לא מפקיד את הנשק ויגיע עם רכבו לתחנה למסור עדות".

אתגר ממשי לממשלה

כאמור, בימים האחרונים הודיע השר בן גביר כי בכוונתו לקדם הצעה להקלה בתבחיני הרישוי וצעדים נוספים שיקלו על תהליך הרישוי.

בהודעה שנמסרה מטעמו נכתב כי "כיום התורים לראיון נמשכים למעלה מחצי שנה וזאת בשל מחסור חמור בתקני כוח האדם באגף הרישוי". בעקבות זאת בכוונתו להכפיל את מצבת העובדים באגף רישוי כלי ירייה, ולעצור את הסחבת.

לפי דיווח בחדשות 12, אתמול במהלך דיון שהתקיים במשרדו של השר בן גביר יחד עם נציגי האגף לרישוי כלי ירייה, נציגי האגף טענו  כי אין ביכולתם לעמוד בדרישתו להרחיב את שעות הקבלה.

בתגובה, השר קטע את הישיבה והודיע כי אם לא יימצא פתרון עד מחר בבוקר הוא יסגור את האגף. על פי הדיווח, בן גביר אמר לאנשי האגף: "אנחנו במצב חירום וחייבים לשחרר את צוואר הבקבוק. אנחנו חייבים להגן על הילדים שלנו ולתת לאזרחים את האפשרות להגן על עצמו. אם האגף לא יודע לספק נשקים למי שמורשים לשאת אותם - נסגור אותו ונפתח רשות שיודעת לתת מענה לאזרחים".

נראה כי בתקופה הקרובה הממשלה תעמוד למבחן הן בפתרון בעיות בירוקרטיה וכח אדם שיתן מענה לעשרות האלפים והן בשינוי התבחינים ומתן אפשרות לאזרחים רבים יותר להגן על עצמם מפני האויב.

תגובת המשרד לביטחון הפנים (מלפני חודשיים): "אזרח המחזיק בכלי ירייה ברישיון פרטי בתבחין "מגורים ביישוב זכאי " ומבצע שינוי בכתובת המגורים ליישוב שאינו מוגדר על ידי משטרת ישראל  "כיישוב זכאי" לעניין רישוי כלי ירייה מקבל באופן מיידי התרעה על חובתו להוכיח תבחין מזכה חילופי תוך 30 יום או לחילופין הפקדת הנשק בתחנת מ"י.

יש לציין שמתן אפשרות למתן הוכחה תוך 30 יום הוא לפנים משורת הדין, מכיוון  שמרגע  שחדל לעמוד בתבחין, הרישיון אמור להיות מבוטל,  ונדרשת הגשת בקשה חדשה.

פעילות עובדי האגף מול המקרה הנדון בוצעה בהתאם להוראות החוק. התקנות ונהלי האגף.

לעניין זמני ההמתנה הארוכים לקיום ראיון אישי בפני פקיד רישוי כלי ירייה-האגף לרישוי ופיקוח כלי ירייה פועל בהיקפי פעילות גבוהים בעקבות גל הטרור והמתיחות הביטחונית בזירת בטחון הפנים.

אנו עושים כל מאמץ מקצועי וארגוני על מנת לקצר את זמני ההמתנה. במקרה הנדון. אנו נפעל לקיצור זמן ההמתנה לקיום ראיון אצל פקיד רישוי כלי ירייה במחוז ירושלים לפנים משורת הדין".

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד