בע"ה י"ז תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מעצר עד תום ההליכים למבצע הלינץ' בילדים

בימ"ש קיבל את ערר הפרקליטות נגד בקשתו של אברהים וואדי, ממבצעי הלינץ' בילדים בקוצרא, לשחררו בערבות ופסק להשאירו במעצר עד תום ההליכים

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ד כסלו תשע"ט - 09:07 02/12/2018
גודל: א א א
וואדי אוחז באלות איתם הותקפו הנערים חוננו
וואדי אוחז באלות איתם הותקפו הנערים חוננו

בית המשפט הצבאי קיבל בשבוע שעבר את דעת הפרקליטות הצבאית שהגישה ערעור נגד בקשתו של אברהים ואדי לשחרור בערבות, ופסק כי ישאר במעצר עד תום ההליכים.

ואדי היה אחד הבולטים בין תוקפי הילדים בלינץ' שהתרחש סמוך לכפר קוצרא לפני כשנה, ומאז נמצא במעצר. הפרקליטות הצבאית התנגדה הן לבקשת השחרור בערבות של ואדי והן לגובה הערבות שביקש, 50 אלף ₪. 

נזכיר כי הלינץ' התרחש לפני כשנה, עת קבוצה של 22 ילדים ושני מבוגרים יצאו לטיול בר מצווה בין הישובים מגדלים וקידה. כשהגיעו סמוך לכפר קוצרא החלו עשרות ערבים לידות לעברם אבנים ולצעוק 'איטבח אל יהוד', ומלווי הקבוצה הכניסו את הילדים למערה, מתוך כוונה להגן עליהם. אחד המלווים נשאר עם הילדים במערה בעוד השני יצא לאבטח מבחוץ.

הפורעים הגיעו סמוך למערה והחלו לידות לתוכה אבנים, תוך שהם מתעלמים מקריאות המלווה כי מדובר בילדים. הפורעים נכנסו לתוך המערה, חטפו את אקדחו של המלווה, החלו להשליך על הילדים אבנים וסלעים, להכותם באלות, לרסס גז פלפל לתוך חלל המערה ועוד. באיומי האקדח הגנוב שדדו הפורעים את תיקי הילדים, כולל הציוד שהיה בתוכם.

אחד הפורעים הבולטים בלינץ' היה אברהים ואדי, אשר נכנס עם ההמון למערה, תקף באלות את המלווה המבוגר בעת שהגן על הילדים. המלווה הגן על עצמו בעזרת זרועותיו ובכך ניצל ממכה קטלנית בראשו. כאמור, בית המשפט קיבל את ערעור הפרקליטות על בקשתו של ואדי להשתחרר בערבות, ופסק כי עליו להישאר במעצר עד תום ההליכים.   | הלינץ' הוא נסיון לקחת את השליטה על האיזור

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו שמייצג את קבוצת המטיילים כנפגעי עבירה מסר "ארגון חוננו מלווה את נפגעי הלינץ' בקוצרא וחותר לכך שיינתן ביטוי מלא בהליך, הן לחומרת המעשים שביצעו הפורעים, והן לנזק שנגרם למטיילים התמימים. אנו לא מתכוונים להשאיר את הזירה המשפטית למעורבות של הסנגורים של הפורעים וארגוני שמאל, שפוקדים מזה שנים את בית המשפט הצבאי מדי יום ביומו". 

יאדו תיאר את התהליך שעובר על מערכת המשפט "כעת יש בבתי המשפט גם נוכחות יהודית, שטורחת שלא יישכח גם לא בתוך כותלי בתי המשפט כי יש אנשים מאחורי סטטיסטיקות הטרור והפיגועים, וכי על בית המשפט לזכור תמיד כי יש למצות את הדין עם פורעים או מחבלים". 

כמו כן, ברך יאדו על  ההחלטה להשאיר את הפורע במעצר "אנו מברכים על ההחלטה שהורתה להושיב עד תום ההליכים אדם שלפי כתב האישום נטל חלק משמעותי בלינץ' החמור בקוצרא. לא למותר לציין כי לדעתנו בשורש הלינץ' שבוצע במטיילים נמצא ניסיון של תושבי קוצרא לא לאפשר ליהודים לטייל ברחבי יהודה ושומרון, ולמעשה ליטול לעצמם את הריבונות דה-פקטו באזור. חומרת המעשה והמגמות שביסודו מצדיקות החרפה משמעותית של גישת רשויות האכיפה כלפי הפורעים. 

  | לחקור את מחדלי המשטרה בתיק

בצד ברכתנו על ההחלטה האחרונה של ביהמ"ש לערעורים נבקש להדגיש כי עדיין עומדת הדרישה להפיק לקחים מהמחדלים החמורים שבוצעו על ידי משטרת ישראל ורשויות האכיפה בכלל בחקירת התיק, מחדלים שגרמו לכך שפורעים משמעותיים שוחררו לרבות אי תפיסת האדם שלקח מאחד המטיילים את אקדחו" הוסיף.

בני גל, אשר ילדו הותקף בלינץ', התנגד גם הוא לשחרורו של ואדי "מדובר באדם בן 61, לא נער, שבאופן יזום יצא מהכפר עם חבורה של מתפרעים, לקח בדרך מקל ותקף במכות את מאבטח הטיול ואת הילדים שלנו. כמעט ועמדנו בפני מצב של חס ושלום לוויות של קבוצת ילדים תמימים שבסה"כ יצאו לטיול בר מצווה. צריך למצות עם התוקפים את מלא הדין, ובכך גם להרתיע פורעים אחרים שירצו לתקוף יהודים בכלל ובוודאי ילדים יהודים בארץ ישראל".

לאחר בקשת השחרור של ואדי שלח עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג גם הוא את הנפגעים מכתב לתובע הצבאי שדן בתיק, בו הוא מתאר כי ואדי היה בין מנהיגי הלינץ', וזוהה בוודאות על ידי המלווה הבוגר "הוא בלט באכזריותו כאשר בעת שהמלווה מנסה להגן בגופו על הילדים, החל הנאשם להכותו באלה לכיוון ראשו. את הנאשם הזה המלווה זכר בוודאות גמורה, מה עוד שיש תמונות וסרטונים הקושרים אותו לאירוע ולמערה ישירות. אין ספק ששחרור הנאשם ממעצר בשלב זה מהוה סכנה ופוגע באפשרות ענישת הנאשם". 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד