בע"ה ט"ו סיון תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מצרים רומסת את הסכם השלום"

סא"ל בדימוס אלי דקל בשיחה עם הקול היהודי על האיום המצרי

  • עמיחי שילה, הקול היהודי
  • ג' סיון תשפ"ד - 13:38 09/06/2024
גודל: א א א
גבול מצרים. (אברהם שפירא)
גבול מצרים. (אברהם שפירא)

מאז תחילת התמרון בעזה ובעיקר לקראת כניסת צה"ל לרפיח, מצרים מנסה להערים קשיים על המחלמה בחמאס. ככל הנראה, במנהרות מתחת ציר פילדלפי העביר חמאס את רוב הנשק והציוד שלו, תוך התעלמות, או שיתוף פעולה כזה או אחר מצד המצרים. לאחר המבצע לשחרור ארבעת החטופים בנוסיראת פרסמה מצרים הודעת גינוי חריפה נגד ישראל. בנסיון להבין יותר טוב את האינטרסים והכוונות של מצרים שוחחנו עם סא"ל בדימוס אלי דקל, שהיה ראש ענף מחקר השטח והיעדים בחטיבת המחקר באמ"ן.

אתה מדבר הרבה על זה שצבא מצרים בונה את עצמו ועלול לתקוף את ישראל. איפה אתה רואה את זה בשטח?

עד לפני שנה או שנתיים לא אמרתי שהוא הולך לתקוף את ישראל. אני מתחיל להגיד את זה שקיימת אפשרות שהוא יתקוף את ישראל, אבל זאת אפשרות. הוא היה מעדיף שישראל תיכנע בלי קרב.

אבל בניין הכוח הצבאי שהוא עובד עליו כבר שנים רבות, לא נועד במקור לישראל? 

מאז יום חתימת ההסכם, כל מעייניו של הצבא המצרי נתונים לצבא הגנה לישראל. אין להם אויבים אחרים.

אם מספרים לך בתקשורת, כל מיני אויבים הם או מועצמים עד בלי די, או לא קיימים בכלל. כמו האיום הלובי והאיום האתיופי מספרים לך כל מיני הוזים והוגים על האיום הטורקי.

יש אחד כזה אפילו שמפליג ואומר שמה שרובץ על מצרים זה האיום האיראני. אין להם דברים יפים בשביל אדם שרוצה להגות ולהביע הגיגים באיזה שהוא מקום. בפועל, מבחינה מעשית של בניית תשתיות, אימונים, הכנות, זה נעשה אך ורק בחזית מול ישראל.

אבל זה לא אומר שמחר הם הולכים להסתער עליך ולכבוש.

אבל זה גם לא משהו שאתה יכול לנתח מהשטח, לא?

אפשר לנתח את זה מהשטח. צבא מצרים עד 2010, שגם כן חרג ורמס את הסכם השלום ועשה כל מיני פעולות לא חוקיות, עיקר מעייניו היה בעיקר להגן על כל סיני. כלומר, הסכם השלום נתן למצרים זכות לצבא מצרים להיערך בערך בשליש מסיני.

רוב שטחו של סיני, על פי הסכם השלום, שזה ההישג הגדול של הסכם השלום, זה שסיני ריקה מצבא. זה ההישג שלכאורה מדינת ישראל השיגה תמורת הנסיגה שלה. שיש לה מרחב התראה שיאפשר לה בבוא היום להתארגן ולהיערך.

צבא מצרים מרגע חתימת ההסכם עמל בכדי להפר את זה, אבל עדיין הוא בנה את עצמו בראייה בסיסית של הגנה. כלומר, הוא בנה ביצורים, ומוקשים, כל מיני דברים שעם עושה בכדי להגן על עצמו. אבל התפנית הגדולה הייתה בערך ב-2004.

הוא החליט שכל הסיפור הזה של ההגנה, זה לא מה שמעניין אותו עכשיו. הוא ראה כנראה, זה השערה, שצה"ל הולך ונחלש, וצה"ל בכלל אין לו יכולות התקפה, וצה"ל בכלל לא מתאמן לקראת מלחמה עם מצרים, הוא רק מתאמן על מלחמה עם מחבלים. וכל הנושא ההגנתי נזנח, גם המוצבים ושדות המוקשים שהיו בסיני לא קיימים עוד.

ועכשיו יש לו אופציה להתקפה. אני משער שהוא יממש אותה רק אם לא תהיה לו ברירה אחרת. עד עכשיו הוא מצליח לכפות את דעתו עלינו בלי לירות עלינו. וזה מצב אידיאלי מבחינתו. 

לכפות את דעתו באיזה נושאים? 

שהם מחזיקים בסיני פי שלוש צבא ממה שהוסכם, שמדינת ישראל איבדה לחלוטין את מרחב ההתראה, כל המרחב של סיני מלא בצבא מצרי. וכל ההישג לכאורה של הסכם השלום, שיש לנו סיני מפורזת ומלבלבת עם אזרחים ותעשייה, פשוט לא קיים.

וזה נותן לו את היכולת לאיים שבכל רגע נתון הוא יכול לפלוש אליך. והראייה, שאנחנו בכל עשרות השנים האלה שהוא רומס את הסכם השלום, לא מצייצים. אנחנו נאחזנו כמו טובע בקש בשנים האחרונות, שהיה איזה מחבלים שאיימו לצבא מצרי, אז אנחנו הסכמנו לכאורה שצבא מצרי יפר את ההסכם.

אף אחד לא מספר לך ולנו בעיתונות, שההפרות היו שנים רבות לפני שדעא"ש חיבל בסיני. כלומר אנחנו נכנענו כל השנים לגחמות של המצרים, והסכמנו להיות מבוזים, נרמסים, כמו בסוג של תסביך האישה המוכה שאומרת לעצמה, נכון שאני חוטפת אגרופים, ונכון שבעלי לא תמיד איתי או כמעט לא איתי, אבל בשביל הילדים ולא יודע מה, אני מעדיפה חיים שכאלו, מאשר להפר את ההסכם או אפילו לשנות את ההסכם.

זה מה שקורה. הם רומסים ודורסים ומכניסים צבא, ואין פוצה פה ומצפצף.

ישנם פרסומים שהמצרים מקימים אוטונומיה בדואית בסיני

כנראה ההתאגדות הזאת היא טכנית, ונועדה לעזור לסדר את הכספים שהשלטון המצרי מקצה לטובת הבדואים. הוא בונה להם שיכונים, הוא בונה להם כל מיני דברים, ובאמצעות ההתאגדות יהיה להם יותר קל לקבל את מה שנקרא את כספי החלוקה. אבל אני לא רואה בזה חשיבות בנוגע אלינו.

בשיחות עם תושבים על הגבול במצרים, הם אומרים לי שהם רואים מאז תחילת המלחמה התארגנות יתרה של הצבא המצרי על הגדרות. מוצבים חדשים, עמדות חדשות.

גם אני שמעתי את זה. אני יכול להגיד לך בבטחה, ואפשר להוכיח את זה בקלות, שגם שנה לפני מלחמת שמיני עצרת, כל קו הגבול מלאי ביצורים, עם מחנות צבא, ועם טנקים, ומה שאתה לא רוצה, בלי שום קשר למלחמה האחרונה.

אז יכול להיות שעכשיו נוספו, אולי, אני לא יודע, אבל זה לא משנה. ומה היה לפני שנה? לא היה מוצבים. ולא היה כוחות צבא? ולא היה מחנות צבא?

אז האם זה משנה אם יש 30 מחנות או 40 מחנות?

אבל נכון ללפני שנה. יש כוח מצרי בסיני שהוא מספיק כדי לפלוש לישראל?

בכדי לתת תשובה אמיתית לדבר הזה, אתה צריך לדעת מה מי צה"ל בסיני. אני לא עוקב אחרי צה"ל.

והמעט מאוד שאני יודע כאזרח, לצער אין שום כוחות שערוכים לאורך הגבול. כלומר, גם עם גדוד הוא כובש לנו. אנחנו רואים את אותם נוכבה. מה זה כל הנוכבות האלה? זה חיילים כמעט בלי נשק.

יש להם בעיקר טילי נ"ט, RPG, כמובן נשק אישי, אבל אין להם תותחים, ואין להם טנקים, ואין להם אווירונים. אין להם כלום. וכמה אלפים כאלה כבשו לנו יישובים רבים.

אז בוודאי שהכוחות שמותרים בהסכם השלום, לצבא מצרים מותר להחזיק בסיני דיוויזיה. זה 22 אלף חיילים.

אז עם זה בוודאי הם יכולים לכבוש את כל השטח שהם רוצים. אבל כמה שאני לא יודע למה צה"ל ערוך. אולי לצה"ל יש 62 דיוויזיות בנגב, ואני לא יודע?

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון