בע"ה י' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מרצ דורשים לחקור את צה"ל - ארה"ב מתנגדת

צה"ל פרסם כי המחבלים שנהרגו ברצועת עזה הינם פעילי טרור והודיע כי גופותיהם לא יושבו. בארגוני השמאל ביקשו לחקור את צה"ל. ארה"ב הדפה ביקורת על ישראל באו"ם.

  • ט"ז ניסן תשע"ח - 15:37 01/04/2018
גודל: א א א
ההתפרעויות בשישי. (צילום מסך)
ההתפרעויות בשישי. (צילום מסך)
  • ע"פ דיווחים ערביים: 16 מתפרעים נהרגו וכ-1,400 נפצעו.
  • במרצ דורשים לחקור את התנהלות צה"ל בהתפרעויות.
  • צה"ל הודיע כי גופות המחבלים לא יושבו עד השבת גופות גולדין ושאול הי"ד.
  • צה"ל פרסם את זהות המחבלים שנהרגו בהתפרעויות: פעילי חמאס וג'יהאד.
  • ערביי ישראל הפגינו תמיכה בערביי עזה.
  • באו"ם התכנסו לדון על ישראל - ארה"ב מתנגדת לחקירה.

לאחר דרישת בני משפחת גולדין, שגופת בנם הדר הי"ד עדיין מוחזקת בידי חמאס, שלא להשיב את גופות המחבלים שנהרגו במהלך 'צעדת יום האדמה' סמוך לגדר רצועת עזה, הודיע צה"ל כי הוא אכן מתכוון להחזיק בגופות המחבלים עד להשבת גופות החיילים החטופים הדר גולדין ואורון שאול הי"ד.

"ישראל לא תשקוט ותושבי עזה לא ידעו שלווה עד שיוחזרו הישראלים מהרצועה ויובאו חיילינו לקבורה בישראל!", כתב מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי, בעמוד הפייבסוק 'אלמונסק' אותו הוא מפעיל בשפה הערבית.

על פי הדיווחים השונים, בצעדה ובהתפרעויות שהתרחשו ביום שישי, ערב חג הפסח, על גדר רצועת עזה, השתתפו כ-30,000 ערבים. 16 מתוכם נהרגו מירי כוחות צה"ל ולפי דיווחים בכלי תקשורת ערביים כ-1,400 נוספים נפצעו. לאחר הצעדה חשף צה"ל תמונות של כלי הנשק שנמצאו על גופות המחבלים במהלך הצעדה, בין היתר ניתן לראות בתמונות רובה קלצ'ניקוב, רימון ועוד. כמו כן, צה"ל והשב"כ הודיעו כי עשרה מתוך 16 ההרוגים בהפגנות, הינם מחבלים פעילים המשתייכים לארגון הטרור חמאס. חלקם פעילים בזרוע הצבאית של חמאס, אחרים במערך החפירות בעזה וכן פעילים בארגון הג'יהאד העולמי.

"גופותיהם של מסעב סלול פעיל חמאס מזווידה ומחמד רבאעיה, טרוריסטים חמושים ברובים ומטען שניסו לבצע פיגוע בישראל שלשום התווספו ל-24 גופות אחרות הנמצאות בידי ישראל ממבצע צוק איתן", כתב מרדכי באלמנסק. "לארגון הטרור חמאס השולט בעזה לא אכפת לא מהחיים ולא מהמתים, הוא מונע את קבורתם האסלאמית וקריאת הפאתחה עליהם. תושבי עזה - חמאס גוזל מכם גם את הזכות להתפלל על בניכן".

כמו כן, דובר צה"ל כתב אמש פוסט בפייסבוק בערבית שהופנה כלפי חמאס: "אמרתם שהתהלוכות יהיו בדרכי שלום, ארגון הטרור חמאס על מי אתם מנסים לשקר? אתם שולחים חמושים לגדר במטרה לסכן חיי נשים וילדים".

   | משפחת מנגיסטו הקימו אוהל מחאה

בני משפחתו של אברה מנגיסטו המוחזק בשבי חמאס ברצועת עזה, הקימו היום אוהל מחאה סמוך למעון ראש הממשלה בירושלים והודיעו כי ישבו באוהל המחאה לכל אורך החג. משפחת גולדין פנתה היום לממשלה בדרישה לפעול על פי החלטות הקבינט המדיני-בטחוני ולא להשיב את גופות המחבלים.

   | מרצ ביקשו לחקור את חיילי צה"ל על הפעילות ברצועה

ועדת המעכב העליונה של ערביי ישראל קראו לצאת לשביתת מחאה ולהפגנות במחאה על הפעילות של צה"ל מול ערביי רצועת עזה בצעדת הטרור וההתפרעויות שנערכו בסוף השבוע האחרון. בין היתר, כ-150 ערבים הפגינו בשדרות בין גוריון בחיפה והניפו שלטים "הרג מפגינים הוא פשע".

בתוך כך, בסיעת מרצ קראו לחקור בצה"ל את אירועי הירי במהלך צעדת הטרור וההתפרעויות. "יש לחקור את אירועי אמש בגבול רצועת עזה", אמרה יו"ר הסיעה תמר זנדברג. "לאור פגיעה נרחבת בפלסטינים אתמול בגבול רצועת עזה.... קוראת מרצ לחקירת האירועים אתמול והסקת מסקנות מהירה". חבר הכנסת עיסאווי פריג', גם הוא ממרצ, אמר כי האירועים ייחקרו גם בזירה הבינלאומית. גם חברי כנסת מהרשימה הערבית המשותפת חזרו על דברים דומים.

בתוך כך, הארגונים עדאללה ואלמיזאן, פנו ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית מיידית "בעניין הרג תושבי עזה על ידי הצבא".

בתגובה לדברים אמר שר הבטחון אביגדור ליברמן, כי "הם התבלבלו וחשבו שהחמאס ארגן אתמול את פסטיבל וודסטוק ואנחנו צריכים לחלק להם פרחים".  עוד אמר ליברמן כי חיילי צה"ל הדפו את פעילי הזרוע הצבאית של חמאס בנחישות ובמקצועיות, בדיוק כפי שציפינו מהם, ואני מגבה אותם באופן מלא". גם ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא מגבה את חיילי צה"ל באופן מלא ואליו הצטרף השר לבטחון פנים גלעד ארדן שאף תקף את הח"כים ממרצ והרשימה המשותפת.

   | באו"ם ביקשו לחקור - ארה"ב התנגדה

על פי בקשת כווית, התכנסה מועצת הבטחון של האו"ם לישבת חירום, לדיון בהצעה לחקור את התנהלות ישראל וצה"ל באירועים ברצועת עזה. נציג ארצות הברית בדיון, וולטר מילר אמר כי "אנחנו מצטערים מאוד עקב ההרוגים בעזה. אנו קוראים לכל המעורבים לפעול להורדת המתחים ואת הסיכויים לעימותים חדשים. גורמים שונים המשתמשים במפגינים בתור מגן אנושי כדי להגביר את האלימות מסכנים את חייהם של חפים משפע".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 12 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד