בע"ה י"ב אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מאז פרעות תשפ"א: התפטרות השוטרים מרקיעה שחקים

דו"ח חדש מלמד על החרפה בכמות עזיבת השוטרים. הרקע: אזלת היד בטיפול בפשיעה ובטרור הערבי

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • א' תמוז תשפ"ב - 15:10 30/06/2022
גודל: א א א
 ארכיון (צילום: דוברות המשטרה)
ארכיון (צילום: דוברות המשטרה)

1,266 שוטרים פרשו או התפטרו במהלך שנת 2021 למניינם, כך עולה מדו"ח חדש של מרכז המידע והמחקר של הכנסת.

הדו"ח מצביע על צמצום משמעותי בכח האדם במשטרה בכלל ובמג"ב בפרט תוך שמספר התקנים שלא מאויישים הולך וגדל.

נתוני הדו"ח מצביעים על עלייה קבועה במספר המתפטרים משורות המשטרה החל משנת 2017 למניינם, אז התפטרו 324 שוטרים, לעומת 631 מתפטרים ב-2021, כשבאותה שנה מספר העוזבים הכולל את המשטרה עלה על מספר המתגייסים.

עוד נכתב בדו"ח כי קצב הגידול במספר המתפטרים ממשיך להחריף כשכבר בששת החודשים הראשונים של שנת 2022 התפטרו למעלה מ-450 שוטרים.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

השנה הנוכחית מסתמנת כשנת שיא גם במספר העזיבות הכולל, כשמלבד 456 שוטרים שהתפטרו עד לכ"ב סיוון לפני כשבוע (21 ליוני למניינם), פרשו מהמשטרה 628 ו-47 נוספים פוטרו (סה"כ 1,131 בכחצי שנה בלבד).

מניתוח הנתונים עולה כי מספר העוזבים הגבוה ביותר באופן יחסי הינו בשורות מג"ב. מהדו"ח עולה כי 23% מהמתפטרים ב-5 השנים האחרונות היו שוטרי מג"ב, בעוד שיעורם בין שוטרי הקבע עומד על 13% בלבד.

בדו"ח מצוין אמנם, כי יש לסייג נתונים אלו, כיוון שרבים מהמשרתים במג"ב עושים זאת כשירות המשך לשירותם הצבאי ולכן מדובר בתהליך טבעי של התפטרות לאחר שירות קצר בקבע.

אולם למרות זאת, ניתן לראות כי אל מול מספר מתפטרים נמוך יחסית בשנים 2017 – 2020 למניינם שלא עלה על 83 לשנה, בשנת 2021 למניינם, התרחש זינוק של עשרות אחוזים במספר המתפטרים ממג"ב ונרשם שיא של 114 מתפטרים בשנה אחת.

משבר פרעות תשפ"א

הדו"ח שהוזמן לבקשת יו"ר הוועדה לבטחון פנים חה"כ מרב בן ארי מאשש את הטענות והעדויות שהועלו לפני כחצי שנה בתחקיר של העיתונאים בר שם אור וגיא לרר בתכנית "הצינור".

בסדרת כתבות שערכו השניים לאחר שהבינו כי קיים גל התפטרויות במשטרה מאז אירועי "שומר החומות" ופרעות תשפ"א, נחשפו עדויות של שוטרים ממספר מחוזות בארץ שהעידו על ליקויים חמורים בעבודת המשטרה, ולפי הטענה ליקויים אלו מהווים גורם מרכזי לעזיבת השוטרים.

"מדיניות ברווז"

אחת הפרקטיקות שנחשפו היא הפרקטיקה שנקראת בלשון השוטרים "מדיניות ברווז". ע"פ עדויות השוטרים מכיוון שהם אינם מתוגמלים על שעות נוספות, שוטרים רבים נמנעים מלטפל באירועים שעלולים לקחת זמן רב, במידה והם מתרחשים לקראת סוף המשמרת. אירועים כאלו מכונים ע"י השוטרים "אירועי ברווז". לדבריהם, השוטרים נמנעים מלבצע פעילות אכיפה בשעה האחרונה של המשמרת ובמקום זאת "מגהצים את הכביש" - נוסעים הלוך חזור ומעלימים עין מעבירות כבדות.

באחת הכתבות סיפר בר שם אור על שיחה שקיים עם יומנאי בתחנת משטרה בדרום, במהלכה סיפר היומנאי על אירוע שבו אישה הותקפה ע"י בדואים באבנים באחד מכבישי הדרום במהלך "פרעות תשפ"א". לשאלת היומנאי אמר לו קצין משטרה שהיה לידו כי אין לו מה לעשות, והיומנאי נאלץ לומר לאותה אישה "גברת, אני מציע שפשוט תבואי לתחנה", בעוד הוא יודע שאין לה כל דרך להגיע אליהם.

לדברי היומנאי רק בנס אותה אישה ניצלה מהפורעים הבדואים, לאחר שבדואי הוציא את האישה מהרכב ואמר לה לברוח כמה שיותר מהר, כי אחרת היא תמות. ואכן, לאחר שהאישה ברחה הפורעים הבדואים שרפו את ריכבה.

אחת הבעיות הנוספות שנחשפו גם היא קשורה למחוז דרום, היא הוראה לשוטרים שלא לבצע מרדפים בשטח, אלא רק על הכבישים עצמם.

בראיון שנערך עם שם אור ב"מקור ראשון" הוא סיפר כי "שומר החומות היה קו שבר מאוד גדול. הרבה שוטרים עזבו בגלל מה שקרה אז, בגלל מדיניות שלמעשה אמרה להם 'אל תבעירו את השטח', כשהם יודעים שזה על חשבון חיי אזרחים".

"שוטרים מהמשולש, סיפרו לנו שהורו להם לשחרר עצורים ששרפו ניידות, כדי שחברים של אותם עצורים לא יבואו וישרפו את התחנה. שוטרים אחרים מספרים על אזורים שפשוט אסור היה להם להיכנס אליהם, כי בגלל המחסור האדיר בכוח אדם במשטרה, ויש מחסור, היו רק ניידת או שתיים זמינות".

שם אור הוסיף וסיפר כי "שוטרים סיפרו לי שגם כאשר היה כוח אדם ולא מנעו מהם לאכוף את החוק, הם חששו שאם הם יגיעו למצב שהם משתמשים בנשק שלהם, המשטרה לא תגבה אותם".

בתגובה לכתבותיו של שם אור ולרר המשטרה הוציאה הודעות דוברות, בהם תקפה את השוטרים שהתראיינו לתכנית, ורמזה כי מדובר בשוטרים שכבר פוטרו או התפטרו מהמשטרה ובוחרים להכפיש אותה, אולם נראה כי הדו"ח שהתפרסם כעת, מוכיח לכל הפחות את הטענות לפיהן משבר כח האדם במשטרה מוסיף להחמיר תוך התגברות ברורה בעזיבת השוטרים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 20 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד