בע"ה י"ז תמוז תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

גם לאחר ההתנצלות: קריאות להדחת האלוף

לאחר ההכחשות, אלוף הפיקוד והרמטכ"ל התנצלו. נתניהו קרא לתחקיר. אמא ללוחמים בעזה: "האלוף פוקס חייב להיות מודח למען האמון בצה"ל"

  • עמיחי שילה, הקול היהודי
  • כ"ח שבט תשפ"ד - 09:28 07/02/2024
גודל: א א א
ראש הממשלה והרמטכ"ל (צילום: חיים צח, לע"מ)
ראש הממשלה והרמטכ"ל (צילום: חיים צח, לע"מ)

לאחר התרגיל שנערך בחטיבת שומרון, בו תרגלו הכוחות לחימה מול מחבלים בגזרות רבות ותוך כדי גם מאבק ב"פשיעה לאומנית", בין השאר ביהודים שחוטפים ערבי לצרכי מיקוח, ראשי מערכת הביטחון מתנצלים בפני המתיישבים.

במסגרת התרגיל שהתקיים ביום שני, בו דימו הכוחות אירועי חטיפת חיילים, טבח בישובים ופיגועים קשים חלילה, אלוף הפיקוד יהודה פוקס הגיע יחד עם מפקד אוגדת איו"ש החדש תת אלוף יקי דולף, קצין אג"מ פיקוד אל"מ רועי צוויג ובכירים נוספים בפיקוד ובאוגדה לזירה מרכזית של התרגיל בכפר פונדוק שם לפי התרגיל מתיישבים יהודים הציתו רכבים וחטפו ערבי בעקבות רצח תינוקת יהודיה.

החיילים שמדמים את המתיישבים בתרגיל לבשו ווסטים ועליהם הכיתוב "בימוי אויב". למקום הוקפצו בתרגיל כוחות החטיבה היהודית בשב"כ ויחידת דובדבן כדי לטפל במתיישבים שלפי התרגיל נמלטו לישוב רמת גלעד הסמוך.

בקרב חיילים רבים שהשתתפו בתרגיל התעורר זעם רב על כך שרואים בהם, המתיישבים כאויב ולקול היהודי נודע כי חלק מהקצינים והחיילים נטשו את התרגיל בזעם.

התרגיל עורר זעם רב בהתישבות. ראשי הרשויות ביו"ש יצאו בקריאה בהולה לראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט להדיח את מי שכתב את התרגיל. חברי מועצת קרני שומרון אף הוציאו מכתב עם קיראה מפורשת להדחת האלוף פוקס, האחראי הישיר על התרגיל. גם השר סמוטריץ' הוציא הודעה בה נכתב כי מי שאחראי על התרגיל לא יכול להמשיך בתפקידו וגם השר בן גביר העביר ביקורת חריפה.

לאחר התרגיל ניסו בהתחלה בצה"ל להכחיש את חומרת האירוע והוציאו הודעה על כך שהיתה אמנם טעות בוסטים אך לא התנצלו על עצם קיום התרגיל. לאחר שהביקורת התגברה הוציאו ראש הממשלה והרמטכ"ל הודעות בנושא.

הצטרפו לעדכונים מהקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

ראש הממשלה נתניהו הגיב לתרגיל: ״התרחיש הפיקטיבי הזה מנותק מהמציאות, לא ראוי ועושה עוול לציבור שלם ויקר של המתיישבים בזמן שרבים מהם נלחמים בחירוף נפש ואף נופלים למען הגנת ישראל. איני מוכן לקבל אטימות לב כזאת כלפי אחינו ואחיותינו ביהודה ושומרון״.

תגובת הרמטכ"ל:  ״צה״ל נלחם בכל הזירות, וביהודה ושומרון מתמודדים הכוחות מול טרור אכזרי בסביבה מורכבת. התרגיל שבוצע אתמול נועד להכין את הכוחות להתמודד עם מגוון רחב של תרחישים, במטרה לשפר את מוכנותם. עם זאת, התרחיש המדובר לא היה צריך להיות מתורגל וזוהי שגיאה. אנחנו נתחקר ונלמד, ואנו מצטערים בפני כל מי שנפגע מכך. כוחות צה״ל בפיקוד המרכז, בפיקודו של האלוף יהודה פוקס, עושים מסביב לשעון ותוך סיכון חיים לביטחון התושבים. נמשיך לעשות יחד למען ביטחון אזרחי מדינת ישראל״.

גם אלוף הפיקוד יהודה פוקס התנצל על התרחיש שתורגל. "זאת היתה טעות לתרגל את התרחיש הספציפי הזה, של חטיפת פלסטיני על ידי ישראלים," אמר. "נגביר את המעקב על התרחישים בתרגילים הבאים".

לא מקבלים את ההתנצלות
 

למרות נסיונות הפיוס, רבים בהתישבות עדיין קוראים להדחתו של פוקס. כך כתבה תושבת הישוב טלמון: "שלום לשר הביטחון יואב גלנט. שמי חנה גיאת, תושבת הישוב טלמון. בן זוגי רופא במילואים בגדוד 890 של הצנחנים, שני בני בגדס"ר צנחנים בחטיבה 646. בעוד שלושתם מגוייסים מתחילת המלחמה וכרגע לוחמים בחאן יונס, שמעתי שצה"ל רואה בהם אויב. לצערי, אינני יכולה ליצור איתם קשר ולעדכן אותם בכך, אבל ברגע שאוכל אעדכן אותם ואבקש מהם שלא להכביד על כוחות צה"ל עם נוכחות אויב בשורותיו", כתבה. "האלוף יהודה פוקס הוא אכן קצין מסור העושה ימים כלילות בהכפשת המתנחלים ובעצימת עיניים מול תרחישי הייחוס המתהווים יום יום מול עינינו... האלוף יהודה פוקס חייב להיות מודח לאלתר, לפני האסון שיחייב זאת, למען בטחון תושבי ישראל, למען האמון בצה"ל ולמען מפלגת מרצ שזקוקה נואשות לאלוף במיל' חדש בשורותיה

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון