בע"ה י"ב אדר תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

נעם פדרמן ובנו הורשעו - השופט בביקורת על התביעה

השופט הרשיע את השניים בגרימת נזק לרכוש אך מתח ביקורת על התביעה. פדרמן: "פעלתי כמצופה מאזרח נורמטיבי והייתי פועל כך גם היום"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ד' תשרי תשע"ט - 11:04 13/09/2018
גודל: א א א

בית משפט השלום בירושלים הרשיע הבוקר את נועם פדרמן ובנו בגרימת נזק לרכב תוך שהוא מביע ביקורת רבה על עמדת המדינה.

כנגד פדרמן ובנו הוגש כתב אישום לאחר שהשניים רדפו אחרי ערבי שזרק אבנים על כביש הנסיעה למערת המכפלה בחברון, ויידו אבנים על רכבים של ערבים שחנו בסמוך.

המדינה טענה כי פדרמן ובנו לא היו צריכים לעצור כשזרקו עליהם אבנים או לרדוף אחרי מיידה האבנים, אלא להמתין לכוחות הביטחון. המדינה טענה גם כי כשפדרמן ובנו רדפו אחרי מיידה האבנים הם "לקחו את החוק בידיים".

השופט אילן סלע דחה את עמדת התביעה בנושא זה וקבע כי: "לא ניתן לקבל טענה זו. קשה להפריז בחומרת הסכנה שנשקפה מיידוי האבנים על ידי האחר, אשר עמד במרכז הצומת, וכמעט "מטווח אפס" יידה אבנים אל עבר כל כלי רכב שעבר במקום...כאשר אדם עומד בלב כביש ראשי ומשלים מטווח אפס אבנים לעבר חלון הנהג הנהג ברכב שנוסע במהירות גבוהה, מעשיו יכולים להיות קטלניים".

השופט סלע הזכיר בין היתר את רצח אשר פלמר ובנו שנהרגו כתוצאה מיידוי אבנים, את אדל ביטון שנפצע אנושות ונפטרה מאוחר יותר ואת אלכסנדר לבלוביץ' שנהרג בארמון הנציב לאחר שיודו לעברו אבנים וקבע כי: "לא ניתן לבוא בטרוניה כלפי אזרח שרכבו מותקף באבנים והוא נמלט מהמקום כדי להגן על חייו ועל חיי הנוסעים עמו. קשר יותר לקבל התנהלות מעין זו ממי שריון על ההגנה על חיי התושבים במקום, ולכן קשה היה לצפות בסרטון הצבאי ולראות שלפני הגעת הנאשמים חלף במקום ג'יפ צבאי שעל פניו הבחין באחר מיידה אבנים ועזב את המקום מבלי לעשות דבר. הטענה כי הנאשמים חטאו בכל שלא המשיכו בנסיעה שכן היה עליהם להזעיק את כוחות הביטחון כטענת ב"כ המאשימה עומדת בסתירה לנורמה ערכית מוסרית".

עו"ד איתמר בן גביר שייצג את בנו של פדרמן אומר כי: "בית המשפט העביר מסר סותר כאשר מצד אחד קבע כי פדרמן ובנו פעלו כהלכה ומצד שני החליט להרשיע אותם. משפחת פדרמן צריכה לקבל צל"ש על מעשיה ולא לעמוד על דוכן הנאשמים".

נועם פדרמן מסר בתגובה כי: "ההחלטה של בית המשפט היא החלטה שמעבירה מסר בעייתי מאוד. פעלתי כמצופה מאזרח נורמטיבי והייתי פועל כך גם היום".

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון