בע"ה ח' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"במלחמה הבאה אנחנו בבעיה גדולה"

האלוף בריק נציב קבילות החיילים השתתף אמש בוועדה בכנסת בנושא מוכנות הצבא למלחמה והעלה טענות קשות

  • מערכת הקול-היהודי
  • ה' טבת תשע"ט - 10:00 13/12/2018
גודל: א א א
חיילי צה"ל. ארכיון  (הלל מאיר TPS)
חיילי צה"ל. ארכיון (הלל מאיר TPS)

הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ שלי יחימוביץ' קיימה אמש (ד') דיון על כשירות מערך המילואים של כוחות היבשה בהשתתפות נציב קבילות החיילים, אלוף במיל' יצחק בריק.

הישיבה התקיימה על רקע הביקורת שהופנתה כנגד בריק בעקבות מכתב ששלח לאחרונה המבקש לבטל את ועדת הביקורת של צה"ל בראשות מבקר צה"ל תא"ל אילן הררי.

יו"ר הוועדה ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה לרמ"ט זרוע היבשה שנכח בכל הדיון, תא"ל אורי גורדין: "התקשרו אליי גורמים בצה"ל על מנת להטיל דופי בבריק.

לא שמעתי מבריק הכפשות על קציני צה"ל. קראתי את הדוח והקשבתי לבריק. בריק דיבר על תרבות ארגונית שיש בה אנשים טובים שהמערכת יקרה לליבם, ויש להם הסתייגויות או ביקורת - וכשהם באים לפורומים מסוימים הם מציגות מצגות שלא משקפות לא המציאות - לא כי הם לא טובים או כי פיהם וליבם לא שווים - אלא כי "עדיף" לא להציג את הדברים כמות שהם.

ברגע שאתם באים ואומרים שיש השמצה אישית של בריק כלפי בכירי צה"ל - זה לא נכון! זה להכניס לפיו של בריק דברים שהוא לא אמר, כדי לייצר דה לגיטימציה לו ולדו"ח הביקורת שלו".

נציב קבילות החיילים, אל"מ יצחק בריק אמר בוועדה: "ביקרתי מעל 140 יחידות בכל תקופתי. דיברתי עם עשרות מפקדים בקצב של שלוש ארבע פעמים בשבוע. מכיר את הצבא יותר מכל אחד אחר שיושב היום בצה"ל. מצאתי בעיות מאוד קשות והעברתי את זה לידיעת הצבא. מי שהוא אומר שהתחלתי לדבר רק עכשיו, טועה. אני עשיתי את זה עשר שנים. מתקיים תהליך הידרדרות בשנים האחרונות ויש פער עצום ביון המשימות לכוח אדם.

אני לא ישן בלילה כי היום בצה"ל אין גורם שמסנכרן את כל הדברים המערכתיים. לא רוצה שנחזור לקטסטרופה שלפני מלחמת יום הכיפורים. חומרת המצב מחייבת הקמת ועדת חקירה חיצונית דוגמת ועדת וינוגרד.

אני היחידי שנמצא ארבע שעות בכל יחידה ומדבר עם חיילים מלב אל לב ועושה ביקורת עומק ושומע את כל .יש חוסר שקיפות ודיווח מוטעה לקבינט. המצגות נראות נהדר אבל בפועל אני עושה תחקירים והכל נראה אחרת. מעולם לא טעיתי בביקורת שהוצאתי.

כל הפקודות במיילים זו שערורייה. רוב המיילים נמחקים וככה אי אפשר לעבוד.

לא ייתכן שחיילים נמצאים בתרגיל עם סמארטפונים. לא ייתכן שיש פקודות בקבוצות הוואטסאפ. במלחמה הבאה אנחנו בבעיה גדולה. מתנהל כאן שיח שמאבד כל מנהיגות ויש כאן פשוט עולם שהשתגע".

ח"כים שנכחו בדיון זעמו על האלוף בריק. ח"כ אייל בן ראובן אמר לו: "בריק, עברת את הגבול. עברת להיות מתועלת רבה לנזק. הפכת מגורם מאוד מכובד לגורם לא רצוי. להגיד למפקדי צה"ל שפיהם וליבם לא שווים? תגיד את זה לרמטכ"ל! מה השתגענו? מה הם משקרים לנו? שלחתי את ילדי למפקדים שפיהם וליבם לא שווים? יש חשיבות לאמון הציבור בצה"ל ויש גבול למה שנעשה כאן".

בריק, הגיב להאשמות כנגדו: "אני עומד מאחורי כל מילה שאמרתי. יש לי שתי מחברות של מפקדים שכתבתי ומצוטטים בו מפקדים שדיברו קשות מדם ליבם, אבל אחר כך הם אומרים בחוץ דברים אחרים. יש לי נגדים שאומרים לי בפה מלא: אנחנו משקרים. דם ליבו של צה"ל זה קודם כל יושרה ואמינות. יש דבר חמור שמתחיל לקרות בצבא שלא הכרתי בעבר: תתי אלופים מציגים כמה הכל נהדר, וכשאני שואל אותם 'למה אתם לא קמים?, הם אומרים לי 'אנחנו צריכים שיבולע לנו? שיעשו אתנו חשבון?'.

צריך להתעסק ביכולת ולא בדימוי של צה"ל כי עם דימוי לא מנצחים מלחמות. כולם מחביאים, כולם מפחדים וכולם שותקים".

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד