בע"ה ד' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סמוטריץ' על הפסקת האש: טעות נוספת בשרשרת השגיאות בעזה

סמוטריץ' לקול היהודי: נדרשה תגובה חריפה בהרבה אך גם כזו לא תביא לפתרון. בנתיים: כניסה לקואליציה והצגה של פתרון אסטרטגי, כיבוש הרצועה, והגירה

  • מערכת הקול-היהודי
  • א' אייר תשע"ט - 10:22 06/05/2019
גודל: א א א

לאחר יומיים של מתקפת טרור נגד ישראל מצד ארגוני המחבלים בעזה, בה נהרגו ארבעה בני אדם ונפצעו למעלה ממאתיים הוכרזה לפנות בוקר הפסקת אש מול ארגוני הטרור.

בראיון לקול היהודי אומר חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' כי הפסקת האש הזו בצורה בה היא מושגת, הינה טעות נוספת בשרשרת ההתנהלות מול עזה וכי הפסקת אש שכזו צריכה לבא רק לאחר שבוע בו כותשת ישראל את ארגוני המחבלים.

עם זאת מדגיש סמוטריץ' כי גם המשך הלחימה בחמאס לא תביא לפתרון בלא החלטה מדינית ובינלאומית על פתרון מערכתי ואסטרטגי רב היקף ברצועה.

"הפסקת האש הזו שגויה בדיוק כמו קודמותיה. היא כמו קודמותיה תוצר של העובדה שאין למדינת ישראל כיום פתרון אסטרטגי לעזה.

נתניהו בתפיסתו צודק, כי הרי להפיל את חמאס זאת לא אופציה מבחינתו כי הרי החלופה היא להביא את אבו מאזן. וזה כמובן יותר גרוע, להחליף פרה בחמור. 

אין אף אחד אחר בעולם שמוכן לקחת אחריות. 

והדבר השלישי וכאן הבעיה המרכזית, הוא לא מוכן לקחת אחריות", אומר סמוטריץ'.

   | נדרש פתרון אמיתי לעזה 

"בסוף פיתרון אמיתי מול חמאס בעזה, זה כמובן למוטט אותו, להיכנס לעזה חזרה, לעשות סדר, לפתוח את שערי עזה להגירה ולהוציא משם שלושת רבעי מהאוכלוסיה שנמצאת שם היום. 
האוכלוסיה הזו היא אוכלוסיית פליטים לא טבעית, ואין לה שום סיכוי בעולם להצליח להתקיים במקום קטן כל כך. בהמשך להקים את היישובים בגוש קטיף ואז לחזור למציאות נורמלית, מתוקנת, של מישהו שמוכן לחיות תחת השלטון היהודי. בדיוק כמו בתכנית ההכרעה שלי.

שלושת החלוקות מתאימות לאותן חלוקות של יהושע בן נון. הרוצה להשלים ישלים, הרוצה ללכת יילך והרוצה להילחם יילחם.
כל עוד אין נכונות אני בעזרת ה' ובלי נדר בממשלה בקבינט ובכל מקום שלא יהיה מתכוון לשים על השולחן את האופציה הזו, ואין אופציה אחרת".   | כניסה לממשלה

בדבריו מתייחס חבר הכנסת סמוטריץ' לתנאי המו"מ הקואליציוני אותם מציגה מפלגתו בימים אלה. 

מבחינתו במצב הנתון גם לאחר שבמתקפת הטילים נהרגו ארבעה אזרחים ומאות נפצעו, הוא אינו רואה מניעה בכניסה לקואליציה עם נתניהו. את עיקר שליחותו רואה סמוטריץ' בהעלאה לסדר היום של תכניתו המדינית לבעיית עזה. עם זאת הוא מדגיש שעד אז על ישראל להגיב על כל תוקפנות ערבית במהלומת מחץ. 

"אתם יודעים מצויין שזה תהליך שזוקק בשלות ציבורית ופוליטית ולא יקרה בן יום. זה לא עניין שאני מכניס דרישה במשא ומתן לחזור לעזה וזה קורה בגלל שאני ביקשתי אותה במו"מ.

צריך לומר אותה, צריך לשים אותה על השולחן, צריך לנמק אותה, צריך גם תכנית עבודה בינלאומית מאוד גדולה.

בסוף להוציא מליון וחצי ערבים מעזה זה תהליך שזוקק שותפות מכל העולם. גם של מדינות עזרה, ומדינות באיזור ,גם של אירופה, בלקלוט אותם כל אחד במקומו. זה תהליך עם וועדות בינלאומיות וכו' כמו שעושים אם רוצים לקדם תכנית מדינית".    | תגובות טקטיות חריפות

בנוגע להתנהלות הטקטית מול חמאס עד ליום בו תחליט ישראל לכבוש את עזה מחדש אומר סמוטריץ': "לכן אני מרגיש שתפקידי ברמה הטקטית יכול להיות לדרוש תגובות טקטיות חריפות.

אני בהחלט חושב שגם בלי שלראש הממשלה יש פתרון אסטרטגי צריך ברמה הטקטית להגיב הרבה הרבה יותר חריף. הפסקת האש הזו הייתה צריכה להתקיים בעוד שבוע אחרי שכבר כתשנו את חמאס והעמדנו אותו על הברכיים כשהוא מוריד דגל לבן ומתחנן. גם אז עוד קצת לכתוש אותו ואז להפסיק". 
עם זאת הוא מדגיש כי גם דרישה ל"כיסוח החמאס", איננה דרישה המוצגת במשא ומתן קואליציוני.

"גם זה זה לא משהו שאתה דורש במשא ומתן, מה יהיה כתוב בהסכם הקואליציוני? מדינת ישראל לא תעשה הפסקות אש לפני שהיא כסחה לחמאס את הצורה?  זה בסוף עניין של החלטה שמקבלים בכל רגע".

"אנחנו נדחף מבחינתי כמה שיותר תגובות אגרסיביות ברמה הטקטית או אפילו המיקרו טקטית אבל בסוף אני רואה את המשימה הגדולה שלי בהקשר העזתי זה לשים על השולחן כל הזמן גם בתוך החברה הישראלית גם בנסיונות להתניע שותפויות בינלאומיות את ההבנה שאין בסוף שום פתרון אחר לעזה פרט לחזרה של מדינת ישראל פניה ולקיחת אחריות מחודשת ואז כמו שאמרתי עידוד הגירה מאוד מאוד גדול".

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד