בע"ה ז' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סערת השלטים לניצחון ישראל מגיעה לבג"צ

לאחר שעיריית תל אביב הסירה את שלטי החוצות עם הכיתוב "שלום עושים רק עם אויבים מובסים", ולאחר שבית המשפט גיבה את ההחלטה, הוגש הבוקר ערעור לבג"צ

  • יח"צ
  • י"ג אדר תש"פ - 16:37 09/03/2020
גודל: א א א

כשלושה שבועות לאחר שהורה ראש עיריית ת"א רון חולדאי להסירם, סערת שלטי החוצות בהם נראים איסמעיל הנייה ואבו מאזן כנועים עם דגל לבן מגיעה כעת לפתחו של בג"צ.

"הפרויקט לניצחון ישראל" שאחראי לפרסום השלטים בהם נכתב "שלום עושים רק עם אויבים מובסים", כחלק מקמפיין רחב שניהל בנוגע לסרבונתה של הרשות הפלסטינית לקבל את עסקת המאה של טראמפ כמו גם הסדרים מדיניים נוספים, הגיש הבוקר (שני) ערעור לבית המשפט העליון, לאחר פרסום פסק הדין בנושא נתן שופט בית המשפט לעניינים מנהליים, אליהו בכר שדן בעתירה של הארגון כלפי עיריית ת"א בטענה לפגיעה חמורה בחופש הביטוי. בפסק הדין קבע השופט כי לא נפל פגם בהתנהלות העירייה.

בערעור לבית המשפט העליון כמו גם בעתירה המוקדמת, מייצג את הארגון היועץ המשפטי שלו, עו"ד שמחה רוטמן ממשרד רוטמן-לב.

כבר עם עליית השלטים לאוויר החלה סערה גדולה ברשתות החברתיות, ותוך מספר שעות מרגע תלייתם הודיע ראש עיריית ת"א רון חולדאי כי יפעל להסירם בטענה לפגיעה ברגשות הציבור, דבר שאכן קרה. המהלך עורר ביקורת קשה על הפגיעה בחופש הביטוי מצד עיריית ת"א, כשסערה נוספת התחוללה כאשר דובר עיריית ת"א איתן שוורץ השווה בין השלט לתמונת של הילד היהודי המניף ידיים מול חייל גרמני בזמן השואה.

 כאמור, הארגון הגיש הבוקר את ערעורו לבג"ץ בו הוא טוען כי נפלו פגמים רבים בהתנהלות העירייה, בין היתר בכך שלא התבצע הליך שימוע לפני הסרת השלטים על אף בקשת הארגון. בנוסף, נכתב בערעור כי חולדאי החליף מספר גרסאות באשר להחלטתו, כך למשל בניגוד לגרסתו המאוחרת, בה אמר חולדאי כי הוא אינו יודע מי האנשים המצולמים בשלט, על אף שכן התייחס אליהם. בהודעתו הראשונה, שפורסמה מספר שעות לאחר תליית השלטים כן הזכיר את השניים בשמם.  עוד טען חולדאי בגרסתו המאוחרת כי לא זכר שמדובר בתקופת בחירות. אך בהודעתו הראשונה שהופצה הוא כתב: "גם בעת בחירות יש קווים אדומים". בעתירה נכתב כי חולדאי עירב שיקולים אישיים זרים בהחלטתו להסיר את השלט, בגלל חוסר ההסכמה עם התוכן שלו.

עו"ד שמחה רוטמן ממשרד רוטמן-לב המייצג את הארגון: "פסיקתו של ביהמ"ש המחוזי שהתיר לעירייה למעשה לצנזר שלטים פוליטיים סותרת פסיקות רבות של בית המשפט העליון וכן חוות דעת של היועמ"ש שניתנו בעניינים דומים. אנחנו מקווים שביהמ"ש העליון יבהיר שהסמכות שניתנה לראש העיר אינה כוללת את היכולת לצנזר מסרים פוליטיים בהתאם לטעמו הפוליטי והאישי".

נוה דרומי, מנכ"לית פורום מזרח תיכון - ישראל המפעיל את פרויקט הניצחון הישראלי: "חולדאי הבין כי בהתנהלותו נפלו פגמים רבים. בניגוד למה שחשב, אנחנו לא מתכוונים לוותר למי שמשתיק את דעות אלה שהוא לא מסכים איתם. הערעור לבית המשפט העליון מהווה סמל למלחמה על חופש הביטוי גם כלפי אלה שלא מוכנים לקבל את המציאות כפי שהיא. חולדאי מסר מידע שגוי, החליף גרסאות וחמור מכל, הוא גרם לנו לחשוב שהמסכנים בסיפור זה איסמעיל הנייה, ראש ארגון טרור רצחני ואבו מאזן, האחראי לרצח של גברים, נשים וילדים ואבו מאזן, תומך הטרור שמעביר משכורות מדי חודש למחבלים. אין גבול לעיוות המוסר והמציאות". 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד