בע"ה כ"ה אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עורכי הדין תוקפים את התנהלות הצבא בחקירת הלוחמים

הוארך מעצרם של הלוחמים שהותקפו בידי בדואים בנגב. אחד הלוחמים הותקף פיזית בידי חייל בתוך הכלא 4, הבדואים התוקפים טרם נחקרו. "הצבא מעביר שדר לצעירים שלא כדאי להתגייס"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ל' תשרי תש"פ - 11:26 29/10/2019
גודל: א א א

השופט חיים בלילטי, שופט בית הדין הצבאי ביפו האריך ביום שני את מעצרם של החיילים שהותקפו בידי בדואים בצומת דביר בנגב.

מעצרם של 8 מהחיילים הוארך ביומיים ואילו מעצרם של שני לוחמים נוספים הוארך ביום אחד. זאת למרות שבמצ"ח ביקשו להאריך את מעצרם של כלל הלוחמים בשלושה ימים.

עורכי הדין שייצגו את הלוחמים תקפו בדיון את התנהלות החוקרים ומצ"ח במהלך הפרשה.

בדיון עצמו תקף עו"ד איתמר בן גביר, סנגורו של המ"כ וחייל נוסף, את התנהלות הצבא והגיש לשופט חומר על היותה של התחנה מקום שבו מתרחשים עימותים כאשר צעירים מרהט שותים לשוכרה ופוגעים ביהודים.

כמו כן חשף עו"ד בן גביר בדיון כי מרשו נדחף על ידי חייל בדואי בתוך כלא 4 וזאת בהמשך ישיר לאיומים כלפי החיילים מצד אסירים חיילים בדואים הכלואים במקום.

נוכח טענות על איומים כלפי החיילים העביר השופט הטיפול למפקד כלא 4 וקבע כי עליו להידרש לנושא. את החיילים ייצגו בין היתר עורכי הדין איתמר בן גביר, חי הבר ויוני הרשקוביץ.

עו"ד בן גביר אמר בסיום הדיון כי "יש להצטער על הארכת המעצר הגם שמדובר ביומיים. הארכת מעצר של חיילים שהגנו על עצמם מיותרת והיות וחלק גדול מהחיילים חרדים שהתגייסו בניגוד לחלק מסביבתם המסר של הצבא לצעירים הגיבורים הללו שלא היה כדאי להתגייס. לוקחים אותם לכלא 4 ומסכנים את החיים שלהם. הם היו צריכים לקבל צל"ש ולא כלא".

    | עו"ד הבר: "קודם כל עוצרים ורק אח"כ חוקרים"

עו"ד חי הבר אשר מייצג את אחד הלוחמים מטעם ארגון חוננו, תקף את המשטרה הצבאית על כך שלא חקרו את תלונת החיילים לפיה הבדואים הם שתקפו ואיימו על לוחמי צה"ל באירוע. "החלטת בית הדין על מעצר החיילים לצערי הייתה ידועה מראש. פעם אחר פעם אנחנו נתקלים בדיוק באותה התנהלות. קודם כל עוצרים, אח"כ חוקרים.  לי לא ברור עד עכשיו מדוע לא חקרו את תלונת החיילים לגבי התנהגות אלימה, תוך איומים, של אותם בדואים".

"אבל שוב", הוסיף עו"ד הבר, "גם אי חקירת הבדואים ואי בדיקת האמת - באמת, זה התנהגות אופיינית של הצבא, אנחנו רואים את זה לאורך כל האירועים וחבל. הדבר לא מוסיף לצבא, אלא רק גורם לערעור האמינות שיש למערכת והאמון שאנשים נותנים בה. חייל צריך לדעת שניתן לו גיבוי. גם אם עשה מעשה אסור, הוא יענש, אבל הכל יעשה בהתאם לדין".

עו"ד הבר הוסיף כי "לא יתכן שבמערכת האזרחית על אירועים שכאלה יש ספק האם היו פותחים בכלל בחקירה ואם היו פותחים בחקירה - ודאי ולא היו עוצרים לכל כך הרבה ימים, אבל במערכת הצבאית תמיד הכל מתחיל במעצר ועוד מעצר ממושך."

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד