בע"ה י"ח תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עמותת שמאל רדיקלי פועלת לחשיפת מסמכים מסווגים?

'עד כאן': "עמותת שמאל מפרסמת מסמכים מסווגים מארכיוני המדינה, במימון ממשלות זרות"

  • יח"צ
  • י"ב אב תשע"ח - 11:22 24/07/2018
גודל: א א א
ערבים ופעילי שמאל (שירה הרשקופ/TPS)
ערבים ופעילי שמאל (שירה הרשקופ/TPS)

ארגון עד כאן חשף בדו"ח חדש כי עמותת השמאל הרדיקאלי 'עקבות', ממומנת על ידי ממשלות זרות, ומקיימת קשר המוגדר לדבריהם כ"בעייתי" עם גנז המדינה ד"ר יעקב לזוביק.

פעילות העמותה מתמקדת בחקירת הסכסוך "הישראלי-פלסטיני" בעזרת חשיפת חומר ארכיוני גלוי ומצונזר לציבור, ועובדי העמותה כולם בוגרי ארגוני שמאל רדיקליים מוכרים, כגון 'רופאים לזכויות אדם', 'תעאיוש', 'יש דין', 'בצלם', 'הוועד הציבורי נגד עינויים', 'שוברים שתיקה', 'הקרן למגני זכויות אדם' ועוד.

בדו"ח מפורט כי עמותת 'עקבות' הוקמה לפני כחמש שנים בשם 'ארכיוני הכיבוש', בעזרת מימון שגרירויות שוויץ ונורווגיה בישראל. העמותה עוסקת בסריקת חומר מארכיוני המדינה הקשור לפעולות התיישבות שביצעה ישראל מאז הקמתה, מתוך כוונה לאתר חומרים שניתן להציגם כפשעי מלחמה ופגיעה בזכויות הערבים.

 עד כה נאספו על ידי העמותה עשרות אלפי מסמכים, שאת חלקם פרסמה באופן עצמאי או בכלי תקשורת שונים. על פי דיווח העמותה, בשנה הלועזית 2017 לבדה ביקשו חוקרי העמותה גישה ל2,000 מסמכים מלשכת הרמטכ"ל, הצנזורה הצבאית, המנהל האזרחי ועוד.

מהדו"ח של ארגון עד כאן על העמותה עולה כי בשלוש השנים הראשונות להקמתה פעילותה מומנה לחלוטין על ידי ממשלת שוויץ בעזרת שגרירות שוויץ ומשרד החוץ שלה, ועל ידי ממשלת נורווגיה בעזרת שגרירות נורווגיה.

גם בשנה האחרונה משרד החוץ השוויצרי ממשיך לתרום לעמותה, יחד עם הקרן האירופית-ים תיכונית לתמיכה בבני אדם. סך כל המימון בשנים אלו מגיע ל 1,134,105₪.

     | אחד מסורקי החומר: פעיל תעאיו"ש

אחד מפעילי העמותה שעוסק בסריקת החומר הוא גיא הירשפלד, אשר תפקידו לחפש בארכיונים אחר חומר מתאים. ככלל, אדם הנכנס לארכיון צריך למלא מסמך המסביר את מטרותיו.

ארגון עד כאן חשף כי הירשפלד ציין במסמך שמטרת מחקרו היא "עבודה סמינריונית/עבודת גמר למ"א", כאשר בפועל הדבר אינו נכון. בנוסף לכך, התחייב הירשפלד לבקש רשות בכתב מהנהלת הארכיון לפני כל פרסום של חומר שהועתק מהארכיון, כולל פרסום באינטרנט. לפי בדיקות שערך ארגון עד כאן אישורים כאלה לא התבקשו, בעוד הצהרת הארגון היא שפעולותיו נועדו לפרסם את החומרים לציבור הרחב ברשת האינטרנט, ואכן חומרים מסווגים שמצא הירשפלד פורסמו באתר עקבות, ללא אישור הנהלת הארכיון.

בנוסף, חושף דו"ח ארגון עד כאן כי פעילי 'עקבות' היו בקשר עם גנז המדינה ד"ר יעקב לזוביק, קשר אשר הוביל להקלה בנהלי חשיפת חומרים ארכיונים, ואף גרמו לו לפעול בניגוד להנחיות הממונים עליו.

בתחילת השנה  הלועזית 2016 החליט לזוביק להתחיל בתהליך העלאת כל חומרי הגנזך לאתר אינטרנט כך שיהיו נגישים לכל המעוניין בהם, וכן לסגור את חדר העיון במסמכים לציבור. ב'עקבות' יצרו קשר עם הגנז בבקשה לחזור בו מהרפורמה, שכן כך תאבד העמותה את  יתרונה – החומר יהיה נגיש לכולם במידה שווה, ולא יעבור את סינון העמותה לפני פרסומו. למרות הלחצים מכיוון פעילי 'עקבות', החליט הגנז להשאיר את החלטתו לגבי הרפורמה הדיגיטלית על כנה, אולם חזר בו מסגירת חדר העיון.

    | גנז המדינה הוזמן לכנת 'עקבות'

לפני כשנה  הודיע ד"ר לזוביק על פרישתו מתפקיד גנז המדינה, כשנתיים לפני המועד המתוכנן, אך נשאר בתפקידו עד שימצא לו מחליף. חודש לאחר מכן, היה אמור לזוביק להשתתף בכנס שערכה 'עקבות' בנושא 'חיסוי וחשיפה בארכיון המדינה'. ברגע האחרון ביטל גנז המדינה את השתתפותו בכנס, בעקבות הוראה שקיבל מלשכת ראש הממשלה. באותו חודש הורה לו המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז ניזרי, שלא לפרסם יותר מסמכים ללא אישורם של הגורמים שהפקידו אותם בארכיון, כחוק. הגנז כבר קיבל הנחיה זהה שנה קודם לכן מהיועצת המשפטית של משרד רה"מ, אך סירב לבצעה.

לפי דו"ח עד כאן, בסוף הקיץ הקודם פרסמה 'עקבות' דף נתונים על 'מצב הגישה לארכיונים הממשלתיים', המציג את המסמכים הגלויים לציבור מבין כלל החומר המצוי הארכיוני. למחרת פנתה האגודה לזכויות האזרח בשם עמותת 'עקבות' בדרישה לזרז את חשיפת המסמכים ולשנות את נהלי הפרסום של ארכיון המדינה, עד כדי ביטול הנחייתו של המשנה ליועמ"ש לקבל אישור חשיפה מהגורמים אשר הפקידו את המסמכים. כמו כן, האגודה רמזה כי בכוונתה לנקוט הליכים משפטיים נגד ארכיון המדינה.

במכתב הפניה של האגודה נכתב "'עקבות' ביקשה לקבל לידיה מארכיון צה"ל ומערכת הביטחון בשנת 2017 1,875 תיקי ארכיון של הממשל הצבאי בנגב מהשנים 1968-1948 ו-172 תיקי ארכיון של הממשל הצבאי ביפו מהשנים 1949-1948, וחומר נוסף שמצוי בתוך תקופת ההגבלה (של החשיפה), הכולל תיקים מלשכת הרמטכ"ל, הצנזורה הצבאית, המנהל האזרחי וגורמים אחרים במערכת הביטחון", אך סורבה. הדבר מעיד על עיסוקה של העמותה גם בנעשה במדינת ישראל בזמן הקמתה, וכי על פי ראייתה הסכסוך הישראלי-פלסטיני אינו מוגבל לתחומי יו"ש שלאחר מלחמת ששת הימים.

עוד מובא בדו"ח מכתב שכתב ד"ר לזוביק למשרד המשפטים, המראה כי מלבד הרפורמה הדיגיטלית רצה לזוביק לבצע רפורמות נוספות. הראשונה כללה מתן הקלות לציבור בנגישות לחומרים ביטחוניים ומודיעיניים, והשנייה כללה מתן אישור לבעלי מעמד 'חוקר' לגשת לחומרים חסויים. יוזמה זו העלה במקור פרופ' גדי אלגזי, חבר מועצת הארכיונים העליונה ופעיל שמאל קיצוני הנמצא בקשר עם 'עקבות', ולזוביק הסכים עם דבריו.  בדו"ח עד כאן מזהירים כי בהיות הסמכות להגדרת "חוקר" נתונה לגנז עצמו, ובהינתן העובדה כי גנז המדינה עמד בקשר עם 'עקבות', ניתן להעריך כי יוזמתו נועדה לאפשר לעובדי 'עקבות' גישה לחומרים חסויים ומסווגים.

   | "לא יתכן שאנרכיסטים יקבליו גישה לחומרים מסווגים"

בנוסף, לפני כחודשיים נכתב בטוויטר כי "לזוביק אמר... שפעילות 'עקבות' הביאה לחשיפה קלה יותר של חומרי ארכיון, ושצריך לחץ ציבורי בכדי לשנות מדיניות". לזוביק הסכים עם הכתוב וצייץ "בנושא של תקופות המגבלה על חומר ארכיוני, התעקשות "עקבות" על הפרשנות שלהם הביאה אותנו לבחינה מחודשת של ההבנה שלנו, וקיבלנו את שלהם".

גלעד אך מנכ"ל ארגון עד כאן מסר "מהתחקיר שלנו עולה תמונה מטרידה ביותר. בשלוש השנים האחרונות גורמים זרים, בהם משרד החוץ השוויצרי, מפעילים ומזרימים סכומי עתק לארגון שמורכב כולו מפעילים אנטי ישראלים, במטרה לנבור ולחטט בארכיונים מסווגים של צה"ל וגופי הביטחון השונים, לרבות ניסיונות להביא לחשיפה שיטתית של ארכיוני השב"כ והמוסד ומידע סודי נוסף, מה שיביא באופן וודאי לפגיעה במדינת ישראל ובביטחונה.

מלבד זה,  מהחומרים עולה לכאורה כי גנז המדינה ניהל קשר פסול ובעייתי עם ארגון 'עקבות', עד למצב שהצריך את התערבותו של משרד רה"מ הממונה על ארכיון המדינה." הוסיף אך.

עוד טען אך כי "לא יתכן שאנרכיסטים קיצוניים כמו גיא הירשפלד אשר מתעמתים עם חיילי צה"ל ופועלים באלימות נגד מתיישבים, וכן אנשים נוספים מארגון עקבות הקשורים ליש דין, בצלם, ולארגונים רדיקאליים נוספים יקבלו גישה לחומרים מסווגים של מדינת ישראל, והכל על מנת להביך את ישראל ולהביא לפגיעה בחוסנה וביטחונה.

אך הוסיף ואמר "אנו קוראים לרה"מ ולגורמים השונים לשים סוף לדבר, להסדיר את נושא ארכיון המדינה והגנז לאלתר ולמנוע את המשך הפגיעה בחוסנה ותדמיתה של ישראל בידי עובדי מדינה!

בנוסף, על  השגריר השוויצרי לתת הסברים מה הם המניעים של ארצו לחפור בארכיונים המסווגים של ישראל ולפגוע בביטחונה."

זמן הזמן!

הפרויקט מוגבל בזמן, אם לא נגיע ליעד - כל הכסף שגייסנו עד כה ילך לטמיון. הצטרפו עכשיו להקמת מערכת תחקירים שתשפיע במציאות הרבה יותר.

יש תשורות שוות ומעניינות - אל תפספסו!

היכנסו עכשיו ותתמכו!

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד