בע"ה ט"ו אדר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עסקת החילופין: סינוואר מבעיר את ירושלים – מחבלים קשים יחזרו לשטח בהמוניהם

המחבלת שתחזור לגור ליד האשה שדקרה, המחבלים שרצו לבצע פיגוע התאבדות ויחזרו לרחובות וחוליות הירי והפיגועים יחזרו להסתובב בירושלים – אלו המחבלים שצפויים להשתחרר

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ט' כסלו תשפ"ד - 12:16 22/11/2023
גודל: א א א
יחיא סינוואר מנסה להבעיר את ירושלים (מג'די פתחי, tps)
יחיא סינוואר מנסה להבעיר את ירושלים (מג'די פתחי, tps)

הלב יוצא לחטופים. נשים וילדים, בחורים וזקנות, חיילים ומפקדים שנפלו קרבן למפלצת החמאס בשל מחדל אדיר של מדינת ישראל. אולם יש לזכור מאיפה הגיעה לנו הרעה הזו – עסקת שליט בה שוחרר מנהיג חמאס סינוואר יחד עם רבים מהנהגת הארגון שהובילו את הטבח והחטיפות בשמחת תורה.

הלילה שרי מפלגת הציונות הדתית שהבעיו תחילה התנגדות לעסקה, נכנעו גם הם ואישרו יחד עם רוב הממשלה את עסקת החילופים עם מחבלי החמאס. היחידים שהתנגדו היו חברי עוצמה יהודית.

לא דגי רקק אלא סמלי האויב

רוב המחבלים הם "דגי רקק", הסבירו גורמים בכירים. נשים, קטינים. המחיר זול יחסית. אלא שנראה ששוב מערכות הביטחון והדרג המדיני לא קוראים נכון את המפה ולא מבינים את צורת החשיבה ברחוב הערבי ובקרב ארגוני הטרור.

"אנחנו עם של גיבורים, עם שנערה בת 16 יוצאת והורגת", כך הכריז טראד אל פאיז, השייח הירדני שבקול היהודי חשפנו את מסע ההסתה שערך בנגב לפני כשנה. הכרזתו לא היתה בחלל ריק.

הצטרפו לעדכונים מהקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

המחבלים שצפויים להשתחרר הם מחבלים שמבטאים את סמל "ההתנגדות הפלסטינית". נערים שלקחו סכין או נשק ויצאו לירות ביהודים, נשים ערביות שיצאו לבצע פיגועי תופת או לדקור חיילים. שחרורם כמנצחים, חלקם זמן קצר לאחר שנידונו לתקופות מאסר ארוכות, צפוי להרים את המורל ברחוב הערבי ולעודד ביצוע פיגועים בידי ההמונים, דבר שכרגע ישראל מצליחה לבלום באופן יחסי.

מבול אל אקצא – סינוואר מכוון לירושלים

לא לחינם הכריז חמאס על שם המלחמה כ"מבול אל אקצא". המיקוד בעסקה הוא במעל 70 מחבלים תושבי ירושלים. מדובר במחבלים שביצעו פיגועי ירי ודקירה, חוליות שהשליכו בקבוקי תבערה על בתי יהודים ועל שוטרים, רובם נעצרו בשנתיים האחרונות מאז מבצע שומר חומות.

כל אלו יחזרו בעוד ימים ספורים להסתובב ברחבי ירושלים. בקניונים ובסופרים, ברחוב יפו וכמובן ליד אותם מקומות בהם ביצעו פיגועים.

אם עד כה נכשלו בחמאס בהבערת מזרח ירושלים, בין השאר בגלל הצעד החשוב של סגירת הר הבית למוסלמים מתחילת המלחמה ונחישות יחסית של משטרת מחוז ירושלים תחת גיבוי של השר בן גביר, נראה כי העסקה יכולה להיות שינוי אסטרטגי.

75 מחבלים צעירים שיצאו כמנצחים מבתי הכלא ויתקבלו ברחובות ירושלים כגיבורים, ירימו את המורל ברחוב הערבי ויחזרו מן הסתם לבצע פיגועים.

המחבלת תחזור לגור ליד האשה שדקרה

הסיפור המחריד ביותר אולי הוא זה של המחבלת בת ה16 שדקרה את מוריה כהן משכונת שמעון הצדיק בירושלים. לפני שבוע וחצי בלבד נידונה ל12 שנות מאסר, וכעת היא צפויה להשתחרר ולחזור לגור בדלת שמול משפחת כהן.

"זה לא הגיוני שהבן שלי שראה את המחבלת מנסה לרצוח את אמא שלו, יפתח את הדלת של הבית ויראה את המחבלת בדלת של הבניין ממול", אמר הבוקר דביר כהן בעלה של מוריה.

"זה פשוט בלתי נתפס שאשתי תצטרך לראות אותה ברחוב מסמנת וי, כמו שהיא סימנה בבית המשפט".

"אם ישתחרר יבצע את הפיגוע שוב"

כמו בעסקת שליט גם כאן המחבלים צפויים לחזור לפגוע ביהודים.

עד כמה זה ברור? מחבל שמהווה לכך דוגמה הוא יאזן שאדי מוסא עביאת, מחבל ערבי שלפני ארבעה חודשים בדיוק דקר יחד עם שני חבריו את אור סייר בשכונת גילה בירושלים עשרות דקירות.

אור נפצע אנושות וניצל בנס גדול. ליד שמו שפורסם לשחרור כתבו במערכת הביטחון שיש "מידע אודותיו שאם ישתחרר יבצע את הפיגוע שוב".

עוד מחבל שישוחרר ביצע לפני חדשיים בלבד פיגוע דקירה בשער יפו בירושלים בו נפצע קשה יהודי. מחבל אחר גרם לשיתוק הקרבן לכל חייו ובמערכת הביטחון מנסים למתג גם אותו כאחד ש"אין לו דם על הידיים".

המחבלים המתאבדים הבאים?

ברשימה גם לפחות ארבעה מחבלים שרצו לבצע "פיגוע התאבדות". דגי רקק מכנים אותם במערכת הביטחון. אם היו מצליחים בתכנונם היו גובים חיים של יהודים רבים.

מקרה נוסף הוא של מסיתה מירושלים שהוכנסה למאסר בעקבות חשיפת הקול היהודי. זינה עבדו עבדה בהדסה עין כרם והעלתה סרטוני הסתה ותמיכה בפיגועים. בעקבות החשיפה שלנו היא נעצרה, הועמדה לדין ונידונה למספר חודשי מאסר. גם שמה מופיע לשחרור בעסקה. לא סתם המערכות מיהרו לעצור אותה. יש לה פרופיל קלאסי של מחבלת מתאבדת. גם היא תצעד בהנאה בקרוב ברחובות ירושלים.

שם נוסף לשחרור היא המחבלת אסראא ג'אבאס שפוצצה מכונית תופת על השוטר הגיבור משה חן במחסום א-זעים בכניסה לירושלים. משה נפצע קשה.

המחבלת הפכה למפורסמת בשל פציעתה בפיגוע והתכנון של שב"ס לאפשר לה ניתוחים פלסטיים. גם היא הפכה לסמל של נשים ערביות שמבצעות פיגועים.

האם שוב היהירות הישראלית תביא אותנו לאסון? האינתיפאדה הראשונה נבנתה על בסיס עסקת ג'יבריל בה שוחררו כ-4,600 מחבלים תמורת שישה חיילים. עסקת שליט הביאה להתעצמות חמאס, שורת פיגועים והשיא בטבח בשמחת תורה.

מה יהיה עכשיו? כמאמר הקלישאה ימים יגידו.

תגובות (26) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד