בע"ה י"ב אדר תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עקב הצורך בליווי ביטחוני - העדר גביית ארנונה מבדואים

שנים ארוכות שלא נגבית ארנונה ביישובים בדואים בנגב עקב הצורך בליווי בטחוני בעת סקירת הנכסים בעקבות אירועי אלימות

  • דוד אור שחר
  • ד' תשרי תשע"ט - 11:04 13/09/2018
גודל: א א א
 (תנועת רגבים)
(תנועת רגבים)

המדינה והרשויות והמקומיות כולל רשויות אכיפת החוק מוותרות על גביית ארנונה ומיסים ביישובים בדואים רבים בנגב, עקב כך שכל נסיון לגבות את תשלומי הארנונה מהתושבים נתקל באלימות פיזית כלפי עובדי הציבור. כך פורסם היום בישראל היום על פי דיווח של תנועת רגבים.

כך מזה תקופה ארוכה מאוד המדינה דרך הרשויות המקומיות, לא גובה ארנונה מהתושבים ובעלי העסקים הבדואים. המדינה ושר הפנים אריה דרעי אף הודו בדבר בתגובה אותה מסרו לבג"ץ בתגובה לעתירה אותה הגישה תנועת רגבים. רגבים ביקשה כי שופטי בג"ץ יחייבו את המדינה לפעול לגביית ארנונה. השופטים אמרו מפורשות לנציגי המדינה כי אם לא תהיה גבייה מהחייבים - יקוזז סכום זהה מהתקציב שמעבירה המדינה למועצות הבדואיות. מדובר בעיקר במועצות הבדואיות נווה מדבר ואל־קסום, שמעולם לא גבו ארנונה מתושביהן. 

בישראל היום פורסם כי בעקבות עתירה שהגישה תנועת רגבים לפני כארבע שנים הורה בג"ץ למועצות להתחיל בגביית ארנונה מהתושבים. חרף ההנחיה הברורה, לא ביצעו המועצות את שנדרש מהן, וטענו כי לדעתן "טרם בשלה העת למשלוח שומות לנכסי מגורים", מאחר שבחלק ניכר מהיישובים שבתחומן, התושבים מקבלים שירות מינימלי בלבד, וחסרים בהם תשתיות רבות.

מנכ"ל משרד הפנים דחה טענה זו, והדגיש שצו הארנונה קובע מפורשות כי גם עברייני בנייה ופולשים בלתי חוקיים נדרשים לשלם ארנונה, וכי היקף השירותים שמספקת הרשות המקומית לא מהווה תנאי לחובות התושב בתשלומי הארנונה.

  | הליך המדידה מחייב ליווי משטרתי מתאים

בסוף השבוע האחרון, כחצי שנה לאחר הדיון הקודם שבו התרו השופטים כי יורו על קיזוז חובות הארנונה מתקציבי המועצות, הגישה המדינה את תגובתה לבג"ץ, והיא מודה כי אף שנסקרו בתים ונכסים במספר יישובים, "עריכת סקרי הנכסים השונים נתקלת, לא אחת, בהתנגדות של הנישומים המלווה לעתים בהתנהגות תוקפנית; והליך המדידה מחייב ליווי משטרתי מתאים. במקרה של היישוב הבדואי תראבין, מתקשה המדינה לתאם ליווי שוטרים ממשטרת רהט כדי ללוות את הסוקרים".

משרד הפנים אף הודיע כי בהיעדר התקדמות בהקמת מערך גביית ארנונה, משרד הפנים ינקוט בעיכוב אישור ביצוע של "תקציבים בלתי רגילים" (למעט בנושאי חינוך ורווחה).

עד כה, נסקרו מאות בודדות מתוך אלפים של נכסים, אלה החוקיים ואלה שלא. אף שחלה התקדמות מסוימת, קיים פער בין מספר הנכסים שנסקרו לבין מספרם הכולל של הנכסים בתחומי המועצות, וטרם נשלחו דרישות תשלום לנישומים שנסקרו. סוף דבר: המדינה מודה בפה מלא כי קיימים קשיים לא מבוטלים בגביית ארנונה מהתושבים הבדואים, וקודם לכן בסקר מקדים לנכסים.

בתנועת רגבים אומרים על העניין כי מדובר באנרכיה מצד המדינה. "יותר מ־15 שנה התושבים לא משלמים, כאשר המועצות כלל לא הקימו מערך לגביית ארנונה, עד שהעתירה הכריחה אותן", אומר עמיחי יוגב, מנהל פעילות מחוז הדרום ברגבים, "בג"ץ חייב לשים סוף לכאוס".
 

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון