בע"ה כ"ג אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
פרעות תשפ"א:

5 בקבוקי תבערה על בתי יהודים בלוד; 8 מערביי העיר נעצרו

הותר לפרסום כי שמונה ערבים מלוד נעצרו בגין ביצוע פיגוע זריקת בקבוקי תבעירה לעבר בתי יהודים בשיכון חב"ד בעיר במהלך פרעות תשפ"א. "הפיגוע תוכנן במשך ימים ארוכים".

  • מערכת הקול-היהודי
  • ו' אב תשפ"א - 14:08 15/07/2021
גודל: א א א
(קרדיט: דוברות המשטרה)
(קרדיט: דוברות המשטרה)

הותר לפירסום חקירת פיגוע השלכת בקבוקי תבערה לעבר בית מגורים של יהודים בלוד, בעקבותיו נעצרו 8 מהעורבים, ערבים מלוד. בימים אלו הסתיימה חקירתם של המעורבים והבוקר הוגשה לבית המשפט הצהרת תובע על הכוונה להגיש נגדם כתב אישום בימים הקרובים.

בערב שבת, י"ז סיון התשפ"א, בשעות הלילה, הושלכו 5 בקבוקי תבערה לעבר בניין מגורים, בו מתגוררים יהודים, ברחוב בעל התניא 6 בלוד. בפיגוע נגרם נזק לשתי דירות, בלא נפגעים בגוף. 

מחקירת הפיגוע עלה כי מבצעי פיגוע הטרור קשרו יחד 5 בקבוקי תבערה על מנת להעצים את הבערה ולגרום פגיעה משמעותית יותר ברכוש או בנפש. באורח נס לא נפגעו בני המשפחה שאל חצר ביתה הושלכו בקבוקי התבערה.

הצביעו והשפיעו - סקר הגולשים של הקול היהודי >>

בזירת הפיגוע נכחו טילבה אל טורי, ערבי בן 19 וקטין נוסף, אשר מהחקירה עלה כי השליכו יחד את בקבוקי התבערה. כמו כן בפיגוע השתתף גם ראפאת אל טורי, ערבי בן 19, אשר שימש כתצפיתן של החוליה ועמד עימם בקשר באמצעות מכשירי קשר ווידא שאין כוחות משטרה באיזור. מהחקירה עלה גם כי ראפאת היה מעורב בזריקות אבנים במהלך הפרעות בלוד וכי טילבה אל טורי היה מעורב בעבר בסחר והחזקת אמל"ח. 

בחקירה עלה כי ערבים נוספים שימשו כסייענים מרכזיים בפיגוע: נסאר אבו זאיד, בן 19 - היה שותף פעיל בהכנות לפיגוע. מהחקירה עלה כי נאסר ייצר את בקבוקי התבערה וביצע סיורי שטח יחד עם מבצעי הפיגוע לקראת הוצאתו לפועל. כמו כן עלה כמעורב בהתפרעויות שאירעו במהלך אותו החודש בעיר. 

מהחקירה התברר עוד כי אחיו של נסאר - גאסר אבו זאיד, בן 22, וגלאל אבו זאיד, בן 21, היו מעורבים בהכנות לקראת הפיגוע ובכלל זה עסקו בייצור בקבוקי התבערה וכן בסחר והחזקת אמל"ח.

עוד עלה מהחקירה מעורבות של קטין נוסף כמי שסיפק למבצעי הפיגוע את מכשירי הקשר ששימשו בפיגוע ואת האופניים ששימשו להכנות לפיגוע.

מהחקירה עלה עוד כי אימסלם אל טורי, בן 20 היה גורם מוביל בתכנון הפיגוע. 

גורם בשב"כ מסר כי מדובר בפיגוע שונה במאפייניו מהפיגועים אחרים שבוצעו במהלך פרעות תשפ"א, הפיגוע לא בוצע באופן ספונטני אלא תוכנן במשך ימים ארוכים ומומש כשבוע לאחר הפוגה באירועי האלימות של הערבים נגד היהודים, וזאת על מנת להצית מחדש את האירועים, על רקע האווירה המתוחה ששררה בעיר באותה התקופה.

הפיגוע בוצע לאחר תכנון מקדים ובמאפייני תשתית של התארגנות טרור מקומית, תוך ביצוע סיורי שטח לצורך בחירת יעד מתאים ונתיב מילוט מהיר מהזירה, ייצור בקבוקי התבערה, ושימוש במכשירי קשר בזמן ביצוע הפיגוע.

מיד לאחר האירוע נפתחה חקירה סמויה במהלכה נעצרו, בשלביה השונים של החקירה 9 ערבים מלוד וערבי מרמלה: 
ג'אסר אבו זיאד, בן 22, ג'לאל אבו זיאד, בן 21, נאסר אבו זיאד. 
טילבה אלטורי, בן 18, ראפאת אלטורי, בן 18, אימסלם אלטורי, בן 19. 
סלימן אלפקיר, בן 19, מוסטפה בדר, בן 18 ושני קטינים, בני 16-17.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי

כאמור, על פי ממצאי החקירה עולה כי: ג'אסר, גלאל ונאסר אבו זיאד, חברו יחדיו במטרה להוציא לפועל פיגוע כנגד יהודי לוד. השלושה בסיועם של סלימן אלפקיר ומוסטפה בדר, הכינו מספר בקבוקי תבערה במטרה להשליכם לעבר בתי יהודים בעיר. טרם יום הפיגוע החלו נאסר אבו זיאד ואימסלם אלטורי בביצוע סיורים להכרת השטח לקראת הוצאת הפיגוע לפועל. 

ביום הפיגוע, הגיעו לשכונה טילבה אלטורי וכן קטין נוסף כשבידם מאגד של 5 בקבוקי תבערה הקשורים ביחד, הדליקו אותם והשליכו לעבר הבתים בשכונה. בכל הזמן הזה שימש ראפאת אלטורי תצפיתן של החולייה ועמד איתם בקשר בסיוע מכשירי קשר שסופקו ע"י קטין נוסף, על מנת לוודא שאין כוחות משטרה באיזור. 

מעצרם הוארך מעת לעת והבוקר הוגשה לבית המשפט הצהרת תובע על הכוונה להגיש נגדם כתב אישום בימים הקרובים וכן בקשה להארכת מעצרם עד תום ההליכים נגדם. 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד