בע"ה י"ז אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

פותח מיירט מיוחד לבלוני התבערה

מערך בלוני התבערה של ערביי עזה הולך ומתייעל ומבוצע ירי הרתעה בלבד לעבר המפריחים, בצה"ל רכשו מערכת מיוחדת שתיירט את הבלונים באוויר

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ד ניסן תשע"ט - 11:29 29/04/2019
גודל: א א א
שריפה בשמורת גברעם. ארכיון (צילום: משה מרדכי, יערן קק״ל)
שריפה בשמורת גברעם. ארכיון (צילום: משה מרדכי, יערן קק״ל)

 

משרד הבטחון וצה"ל הזמינו לאחרונה אלפי מערכות חדשות שיוצרו על מנת ליירט את בלוני התבערה אותם מפריחים ערביי עזה. מדובר במערכות טלסקופית אלקטרו-אופטיות שיסייעו ללוחמים בעוטף עזה ליירט את בלוני התבערה. הדבר פורסם בעיתון גלובס.

במרכז היכולות החדשות שצה"ל פיתח באחרונה נגד איום הבלונים ועפיפוני התבערה והנפץ, נמצאת הכוונת החכמה שמכונה "פגיון" ופותחה בחברת Smart Shooter מקיבוץ יגור בשיתוף עם המנהלה לפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות (מפא"ת) שבמשרד הביטחון.

על פי הדיווח מדובר בכוונת המייעלת את הירי מרובי הסער האישיים שנושאים החיילים ומאפשרת פגיעה מדויקת במטרות שנעות במהירות.

מדובר ביכולת פגיעה שעד לאחרונה לא הייתה זמינה, שכן הכוונות שהותקנו עד כה בכלי נשק לא הבטיחו יכולות של פגיעה מדויקת במטרות נעות או במצבים של ירי לאחר מאמץ לעבר מטרה נייחת.

הכוונת "פגיון" היא מערכת אלקטרו-אופטית שמאפשרת לעקוב אחר מטרה נעה בתרחישים שונים, כמו במקרה של בלונים ועפיפונים שנושאים מטעני נפץ או מטעני תבערה לעבר שטח ישראל. בזכות חישובים מתמטיים מהירים שהיא עושה באמצעות תוכנת מחשב, היא קובעת מתי הנשק שעליו היא מותקנת יבצע את הירי לעבר המטרה כך שהכדור הראשון שיירה לעברה יפגע בה במדויק.

המערכת בנויה כך שברגע שהיא מופעלת, היא לא תאפשר לחייל שלוחץ על ההדק לבצע ירי כלשהו לעבר המטרה במקרה שהיא לא מזהה פגיעה מדויקת בה. הפגיון מיועדת לפגיעה במטרות במרחק של מאות מטרים.

על פי צה"ל הכוונת מדייקת את הירי באופן כזה שימנע ככל הניתן פגיעה "בבלתי מעורבים", כאשר היא משמשת ללחימה בשטח.

בצה"ל ובמשרד הביטחון התלהבו מהכוונת החדשה עוד הרבה לפני שהם נדרשו להתמודד עם בעיית הבלונים והעפיפונים מעזה, והטמיעו אותה בקרב לוחמי גולני, צנחנים וגבעתי במסגרת פיילוט שבחן את יכולותיה בשטח. הפיילוט היה מוצלח, ומשרד הביטחון הזמין במהלך החודשים האחרונים מ-Smart Shooter אלפי כוונות כאלה. היקף העסקה לא ידוע.

בקיץ שעבר כזכור הצליחו ערביי עזה לשרוף שטחי ענק של חקלאי עוטף עזה ושטחים פתוחים וגרמו לנזקים אדירים לשטחי העוטף. במערכת הבטחון לא הצליחו למצוא פתרון לטרור הבלונים כאשר גם הירי לעבר מפריחי העפיפונים לא הותר באופן קבוע ובמקרים רבים מבצע צה"ל ירי הרתעתי בסמוך בלבד למפריחים. הערבים מצידם מציגים יכולות מתקדמות יותר ויותר לבלוני התבערה והנפץ ובעוטף עזה חוששים מקיץ קשה בהרבה מקודמו.

 

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 34 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד