בע"ה י"א ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

פסק הדין: הרשות הפלסטינית וראשיה נושאים באחריות לרצח יהודים

פסק דין תקדימי של בימ"ש המחוזי בירושלים מטיל את האחריות המלאה למספר רב של פיגועי טרור על כתפיה של הרשות הפלסטינית וראשיה

  • דוד אור שחר
  • ו' תמוז תשע"ט - 15:27 09/07/2019
גודל: א א א
בימ"ש המחוזי בירושלים  (הרשות השופטת)
בימ"ש המחוזי בירושלים (הרשות השופטת)

בפסק דין תקדימי אותו נתן אמש (ב') סגן נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, השופט משה דרורי הוא מטיל את מלוא האחריות לפיגועים קשים ביותר מתקופת האינתיפאדה השנייה ואירועי טרור נוספים על הרשות הפלסטינית והעומדים בראשה.

בין היתר מונה השופט דרורי את אש"ף, הרש"פ, יאסר עראפת, אבו מאזן, ומרוואן ברגותי כאחראים לפיגועי הטרור, חלקם מהקשים ביותר שידעה המדינה. פסק הדין אותו נתן השופט דרורי עוסק ב-17 תביעות נזיקין נגד הרשות הפלסטינית.

בין התובעים נמצאים משפחות ששת החיילים שנהרגו במהומות בקבר יוסף בשנת תשנ"ז, משפחותיהם של וואדים נורז'יץ, ויוסי אברהמי הי"ד שנרצחו בלינץ' ברמאללה.

הילדים מהפיגוע באוטובוס הילדים בכפר דרום, פיגוע המדרחוב ברחוב בן יהודה בירושלים בתשס"א, רצח שני המסעדנים בטולכרם בתשס"ב, פיגוע מכונית התופת בצומת מגידו ופיגוע החדירה לבית משפחת גביש באלון מורה בפסח, תשס"ב, ומספר אירועים נוספים

בפסק הדין התייחס השופט לארבעה מימדים של אחריות של הרש"פ ואש"ף: האידיאולוגי, הכספי , המעשי, והתקשורתי. בימ"ש הכריע כי הרשות נושאת באחריות המלאה לרקע האידאולוגי הכספי והמעשי של כל אותם פיגועים.

נושאי מימון המחבלים ובני משפחותיהם אותו מנהלת הרש"פ, ההכרה במעמדם והאדרת זכרונם,  גם הם היו חלק מההכרעה להטיל את האחריות על כתפי הרשות.

בפסק הדין המתפרס על למעלה מ-1,500 עמודים פורט בית המשפט את העובדות הרבות לכך שדם היהודים הרבים שנרצחו ונפגעו נמצא כולו על ידיהם של אנשי הרשות הפלסטינית והעומדים בראשה דוגמת יאסר עראפת ואבו מאזן.

 "אש"ף הוקם בשנת 1965 והרשות הוקמה מכוח הסכמי אוסלו בשנת 1993. בראש שני גופים אלה עמד יאסר ערפאת", נכתב בתקציר פסק הדין. "הארגונים הכינו תשתית טרור מסועפת ומאורגנת לביצוע פיגועים כנגד ישראל. האידיאולוגיה שלהם - הייתה אידיאולוגיית טרור. זרועות שונות של הרש"פ ואש"ף, היללו את "האינתיפאדה המבורכת".

בהתייחס לנושא משכורות המחבלים והאדרתם כותב השופט דרורי: "בנוסף לכך, הרש"פ ואש"ף היללו ושיבחו את מבצעי פיגועי הטרור, הן בעת ביצוע הפעולות, והן לאחריהן, כולל קריאת רחובות, כיכרות וקבוצות כדורגל על שם מחבלים שהרגו יהודים וישראלים. רש"פ ואש"ף, ובראשם יאסר ערפאת, הם אלו ששלחו את המפגעים לביצוע מרבית הפיגועים".

בין היתר קובע השופט דרורי כי הרש"פ יזמה רכישות נשק אדירות למטרות ביצוע פיגועים דוגמת הספינה קארין A  אשר נתפסה על ידי ישראל.

"אש"ף, הרש"פ וערפאת, מימנו באופן ישיר את מבצעי הפיגועים, ואת רכישת אמצעי הלחימה, בידיעה שהם ישמשו לפיגועים, כולל מימון רכישת אמל"ח עבור ארגוני טרור "סרבניים", שלא היו במסגרת אש"ף, כמו חזית המאבק העממית".

השופט דרורי מטיל את האחריות על ראשם של מנהיגי הרשות גם ביחס לפיגועים שלא בוצעו על ידי אנשיה אלא על ידי אנשי חמאס, ג'יאהד ואחרים מכיוון שהללו היו הרוח הגבית והמממנת לכל אותם פיגועים ומעשי רצח.

"הקריטריונים ה'סוציאליים' של אש"ף, רש"פ למתן התמיכה במחבלים הם כמות היהודים והישראלים שנרצחו בפעולות הטרור, ללא קשר למצבו הכלכלי של מבצע הפיגוע", נכתב.

התוצאה המשפטית של פסק הדין התקדימי היא כי הרשות הפלסטינית הייתה האחראית הבלעדית לרצח היהודים הרבים. מכאן והלאה ימשיך בית המשפט לדון בנושא גובה כספי הפיצויים אשר על הרשות להעניק לכל אחד ואחד מהנפגעים ולבני משפחתם.

בנוסף לקביעת האחריות, הטיל בית המשפט המחוזי על הרש"פ, אש"ף וערפאת, לשלם 1,875,000 ₪ שכר טרחת עורך דין, וכן הוצאות משפט בסך 3,670,000 ₪.

את פסק הדין מסיים השופט דרורי בנימה אישית בה הוא מעיד על זעזועו מהחומר הרב אליו נחשף בו מתוארים המעשים האכזריים אותם ביצעו שליחי הנהגת הרשות.

"אש"ף, הרש"פ, ערפאת, ואבו מאזן, ובכירים נוספים כמו מרואן ברגותי, כולם חתרו למטרה אחת: הרג יהודים וישראלים ופגיעה במדינת ישראל.

הדרכים לכך היו רבות: אידיאולוגיה ותכנון הפיגועים, אספקת אמל"ח ותמיכה כספית, שיבוץ שמם של המפגעים באתרי שאהידים; עריכת טקסים של הרש"פ לזכרם".

הכרזות של מנהיגי הרש"פ ערפאת ואבו מאזן כי כל האסירים נשלחו "על ידינו" ומימון המחבלים עד היום, תמיכה במשפחות האסירים, והעלאת אסירים בדרגות צבאיות במהלך תקופות המאסר שלהם".

"כל הנ"ל נעשה על ידי מוסדות הרש"פ ואש"ף למחבלים מכל המינים ומכל הסוגים גם אנשי חמאס, שכיום הרש"פ רואה בחמאס, "יריבה", מסיים השופט בתקציר.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד