בע"ה ט"ו סיון תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
פרסום ראשון:

פרס קרן עזריאלי הוענק לפרוייקט לעידוד עבריינות בנייה בדואית

הסטודנטית הזוכה, תמכה בפורעי פרעות תשפ"א והובילה פעילות לאומנית "פלסטינית" במכללת בצלאל

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • כ"א כסלו תשפ"ג - 15:18 15/12/2022
גודל: א א א
מכללת בצלאל (קרדיט צילום: מיכאל יעקובסון)
מכללת בצלאל (קרדיט צילום: מיכאל יעקובסון)

פרוייקט אדריכלי לעידוד בניה בלתי חוקית של בדואים בנגב זכה בפרס אקדמי יוקרתי מטעם קרן עזריאלי.

מזה קרוב ל-20 שנה מתמודדים סטודנטים לאדריכלות מרחבי הארץ על הפרס היוקרתי. לדבריה של דנה עזריאלי, יו"ר הקרן, "לאורך השנים, הפך הפרס לחלק בלתי נפרד מן החינוך לאדריכלות בישראל וראשי חמשת בתי הספר לאדריכלות מכירים בו כאות למצוינות".

אלא שהשנה, הפרוייקט שזכה בפרס הראשון, בסך 60,000 ש"ח, הוא פרוייקט שמצהיר בגלוי על כך שמטרתו לעודד בנייה בלתי חוקית בנגב.

הסטודנטית הזוכה, לובנה א-סאנע, בתו של ח"כ לשעבר טלב א-סאנע, קראה לפרוייקט בשם "כפרים (לא) מוכרים". על פי תיאור הפרוייקט באתר הקרן:  "הפרויקט קורא למתגוררים לחדול מההמתנה לרשויות התכנון להכיר בכפריהם ולהתחיל לפתח אותם בעצמם". אסאנע הציעה תוכניות לקידום "קהילות שרוצות לקחת את גורלן בידן", כשלמעשה מדובר במדריך לעבריין הבנייה, כולל הוראות איזה חלקים לבצע בלילה מחשש לאכיפה של הרשויות. "תכנון הכפרים ובנייתם באמצעות המדריכים ייצור גישה תכנונית חדשה... לשירות קהילות שרוצות לקחת את גורלן בידיהן".

מודל הבנייה שמציעה לובנה מדבר על בנייה של בתי משפחות בתוך שבוע, כשאיסוף חומרי הבניין נעשה ביום, והבנייה עצמה מתרחשת בלילה "הרחק ממצלמות הרשויות שעלולות להרוס כל בנייה חדשה".

בטקס הענקת הפרס הסבירה המנחה כי "הפרוייקט קורא תיגר על התפקיד המסורתי של אדריכלים ואדריכליות וקורא להם לעצמאות בסוגיות הדורשות מענה". המנחה הוסיפה וקראה ללובנא להמשיך: "אנחנו מעודדים אותך לובנא, להמשיך ולפתח את הנרטיב שיצרת".

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

נציין כי א-סאנע, עד לאחרונה סטודנטית במכללת בצלאל, בעלת פעילות לאומנית עשירה. בזמן מבצע "שומר החומות" ו"פרעות תשפ"א" פרסמה פרסומים התומכים בפורעים שנעצרו במהלך המהומות בנגב. הקימה את תנועת סאדא "صدى" - תנועת סטודנטים ערבים לאומנית הפועלת בבצלאל ומקדמת זהות פלסטינית בקרב הסטודנטים. בזמן מבצע "חגורה שחורה" נעצרה לובנה בהפגנת הזדהות שקיימה התנועה עם עזה בגבעה הצרפתית בירושלים.

בשיחה עם הקול היהודי, א-סאנע סירבה להגיב, אך אישרה כי הפרוייקט שלה מעודד את הבניה בכפרים הבלתי חוקיים בנגב, והוסיפה מיד, "לא חוקיים בעיני הממשלה, בעלי לגיטימציה מלאה - היסטורית".

עמנואל לזר, רכז דרום בתנועת "רגבים" תקף את בחירת קרן עזריאלי בעבודתה של א-סאנע, ואמר כי זהו "פרס לאנרכיזם". "הבחירה של קרן עזריאלי היא למעשה פרס לאנרכיזם. הפרויקט של אסאנע חותר תחת חוקי המדינה ובמקום לקדם פתרונות הסדרה יד ביד עם המדינה, היא מציעה לקחת את החוק לידיים ולהסדיר את עצמם." ומוסיף: "האנרכיזם לא חדש במשפחת אסאנע שכבר לפני שנים חתמה על הסכם הסדרה, קיבלה את הפיצויים בקרקע ובכסף, ובכל זאת עד היום לא מאפשרת לאף בדואי להיכנס לשטח בלקיה עליו היא תובעת בעלות", דברי לזר.

בעבר, אירעו מספר תקריות חריגות ביותר באקדמיה בצלאל. באחד המקרים אספו סטודנטים ערבים כסף למימון המשפט של ג'מאל חוסייני - סטודנט במכללה ותושב שכונת שמעון הצדיק, שהורשע לאחרונה במעורבות בהצתת הבית של משפחת יושובייב. במקרה אחר עשרות סטודנטים ערבים הפגינו בבצלאל לאחר שאחד הסטודנטים נעצר כאשר פרסם בדף הפייסבוק דברי שבח למחבל שעשה את הפיגוע הרצחני בבני ברק.

תגובת קרן עזריאלי: "פרס "דוד עזריאלי לפרויקט סטודנטים לאדריכלות" מוענק זו השנה ה-19, מתוך כוונה לעודד מצוינות במוסדות האקדמאיים לארכיטקטורה בישראל, תוך הידוק הקשר וההפריה ההדדית עם הקהילה המקצועית בתחום.

בחירת הזוכים נעשית על ידי ועדת שיפוט עצמאית ובלתי תלויה, המורכבת ברובה מאדריכלים בעלי שם מישראל והעולם. ההחלטה נעשית על פי קריטריונים מקצועיים של מצוינות, מקוריות ואיכות אדריכלית בלבד, וכל נסיון לתת פרשנות אחרת להחלטתם חוטא למציאות.

באשר לפרויקט הזוכה, אני מפנה אותך לנימוקיה של ועדת השופטים שציינה לגביו כי: "הפרויקט מנכיח קשר אינטימי וקשוב לעילא בין אדריכל לקהילה, אידיאל ראוי לכל אדריכל ואדריכלית. המתודולוגיה שפותחה על ידי לובנה תוך כדי עבודה עם הקהילה היא חדשנית, רגישה, מותאמת, ואנושית במהותה. הפרויקט קורא תיגר על התפקיד המסורתי של אדריכלים וקורא להם לעצמאות בזיהוי סוגיות הדורשות מענה, חיפוש ופיתוח פתרונות מחקריים ותכנוניים מתאימים. הפרויקט משלב היבטי מאקרו ומיקרו ויוצר התאמה חברתית בין המסורת האדריכלית ותכנון עירוני המותאמים באופן הוליסטי לצרכי הקהילה. מכתבי התכנון (מדריכים), הכתובים ביד ומלווים באיורים יפהפיים, מציעים גישה מעשית מאוד להנגשה ושיתוף של מושגים ורעיונות אדריכליים לאנשים שאינם מהתחום".

ח"כ לימור סון-הר מלך: לפתוח בחקירה בחשד להמרדה

לאחר הפרסום בקול היהודי, הגיבה חברת הכנסת לימור סון - הר מלך מסיעת עוצמה יהודית וקראה לפתוח בחקירה פלילית כנגד א-סאנע בחשד להמרדה.

"החלטה מבישה וחמורה ביותר של קרן עזריאלי, שמעודדת אנרכיה ומרד ברשויות המדינה. ב"עבודת המחקר" שזכתה בפרס של עשרות אלפי שקלים, מתארת במפורש הסטודנטית הערביה שתמכה בפרעות תשפ"א, כיצד להערים על רשויות אכיפת החוק ולבצע פלישה לשטחים חדשים בשעות החשכה כדי לחמוק מעיניהם של פקחי האכיפה. קוראת למשטרת ישראל לפתוח עוד היום בחקירה פלילית כנגד לובנה א-סאנע בחשד להמרדה", דברי סון - הר מלך.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון