בע"ה ט"ו אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

פרשת דומא: שחזור מפוברק

הסרטון הרביעי בסדרת סרטוני 'חושפים את עלילת דומא', מציג כיצד השחזור שביצע בן אוליאל לאחר הודאתו מלא סתירות והפרות נהלים

  • יח"צ
  • י"ח אייר תש"פ - 15:01 12/05/2020
גודל: א א א

הסרטון הרביעי בסדרת הסרטונים החושפת את הסתירות בחקירת דומא חושף שלל תהיות שמעלה השחזור אותו ביצע בן אוליאל, בעקבות ההודאה שמסר לאחר העינויים. ביום שני הקרוב תינתן הכרעת הדין בעניינו של בן אוליאל, בבית המשפט המחוזי בלוד.

במהלך השחזור הובילו את בן אוליאל קצינים וחוקרים המכירים את פרטי החקירה מקרוב, ביניהם ראשי צוות החקירה במשטרה ובשב"כ. בנוסף, לבן אוליאל לא ניתנה יד חופשית בהובלת השחזור והוא אף לא זיהה פרטים שהיו בזירה בעת ההצתה, כמו יסודות בנייה וחלקים מכתובת הגרפיטי.

לפי הסרטון, בן אוליאל אולץ לבצע את השחזור לאחר שמיגל, ראש צוות החקירה בשב"כ, איים עליו כי אם לא יחזור על ההודאה ויבצע שחזור "אני יש לי ת'כלים שאני יודע להפעיל". בסרטון בחר אורי קרישנבום מארגון חוננו להתמקד בהפרות הנהלים ובסתירות הבולטות ביותר במהלך השחזור.

לפי נהלי המשטרה את השחזור צריך להוביל קצין שאינו מצוות חקירת הפרשה ואינו מכיר את פרטי החקירה, זאת בכדי שהשחזור יהיה נקי לחלוטין מכל השפעה של מי שיכול לרמוז משהו לנחקר. "הנחקר צריך להוביל הכל מא' ועד ת', אבל בחקירת פרשת דומא יש כנראה כללים אחרים". 

בשחזור דומא הופר הנוהל פעמיים ברגל גסה. ראשית, הקצין שהוביל את השחזור והלך שלוב ידיים עם בן אוליאל לאורך השחזור היה ארז אמויאל, לא פחות מאשר ראש צוות החקירה המשטרתית של פרשת דומא. אמויאל הוא מהשוטרים הראשונים שהגיעו לזירה לאחר ההצתה, ומטבע הדברים בקיא מאוד בכל פרטי החקירה ובמיוחד בפרטי הזירה.

לצפייה בכל הסרטונים מסדרת הרשת - 'חושפים את עלילת דומא' >>

הנוהל הופר בשנית על ידי נוכחותו של מיגל במהלך השחזור, ראש צוות החקירה של שב"כ. מיגל נכח בכמה חקירות של בן אוליאל, שיחק מולו את תפקיד 'השוטר הטוב' והיה מעורב מאוד בחקירת הפרשה. מבחינת בן אוליאל, מילה של מיגל יכולה להחזיר אותו לחדר העינויים. לפי דברי קירשנבום, זו הנקודה העיקרית. "משום מה ראו בשב"כ צורך להציב את מיגל צמוד לעמירם גם במהלך השחזור".

כמו כן, סרטון השחזור מתחיל מנקודת הזמן בה בן אוליאל יושב בג'יפ המשטרתי בדרך לכפר דומא. אמויאל יושב לצד בן אוליאל ומתחיל לדובב אותו, אך בן אוליאל עונה "אין לי מושג לאן הולכים..". בשלב זה מיגל מתערב "כמו שדיברנו עמירם. לאיפה אתה רוצה ללכת? מה שדיברנו שום דבר לא השתנה". לפי קירשנבום "מיגל נכנס לתמונה ומנסה להציל את המצב. אולי לכן הקפידו בשב"כ לצרף את מיגל לשחזור בניגוד לנהלים?".

בנוסף להפרות הנהלים, השחזור עצמו מעלה שאלות רבות. מדוע לא בוצע שחזור של החלק בו בן אוליאל מגיע למערה, מחפש בה את הקטין א', ממתין לו שעה ארוכה ולבסוף יוצא לבדו? קירשנבום מסביר בסרטון כי "זה חלק אינטגרלי מכתב האישום. אולי מישהו פחד שאם עמירם יגיע לשם וינסה להמחיש בשטח את הודאתו בחדר החקירות, כולם יבינו שהסיפור מזוייף וחסר הגיון? שאין סיכוי שהוא הגיע למערה ולא מצא את א'? שאין סיכוי שהוא הספיק ללכת את המרחק משם לדומא ולחזור בזמן קצר כל כך?".

זיהוי מקום ביצוע העבירה הוא חלק קריטי בשחזור, אולם אמויאל ומיגל מנעו מבן אוליאל להוביל אותם למקום העבירה. לאחר שג'יפ השחזור נכנס לכפר דומא, בן אוליאל מבקש לרדת מהרכב ולהוביל לזירת ההצתה "אפשר ללכת ברגל?" הוא שואל, ואמויאל אומר לו" מה זה? אההה, אפשר, אבל כרגע אנחנו מעדיפים שלא.. שנתקרב". ומיגל מוסיף "זה הצבא..". אמויאל ומיגל לא מרוצים מהזיהוי ומבינים שבן אוליאל 'התבלבל' והולך להוביל אותם למקום הלא נכון, ומתעקשים להוריד אותו מהרכב רק בסמוך לממש לזירת ההצתה.

בנוסף, בן אוליאל לא מכיר את יסודות הבניה שצמודים לבית שהוצת "יכול להיות שהבטון חדש בכלל? אני לא יודע אם הוא היה בכלל, וכשמגיע לכתובת הגרפיטי 'יחי המלך המשיח' אומר שלא זוכר את הכתר שמצוייר מעל הכיתוב. בסיכום הסרטון נאמר "כך נראה שחזור מפוברק מבית היוצר של עלילת דומא". כאמור, ביום שני הקרוב תינתן הכרעת הדין בעניינו של בן אוליאל.

אורי קירשנבום מארגון חוננו מסר "הגיע הזמן שהציבור הרחב ייחשף לחומרים האלה, שיבינו כולם שכתב האישום נגד עמירם סותר את כל הממצאים והעדויות על מה שאירע, ושגם הראיה היחידה לחובתו פוברקה בשחזור שהתנהל בצורה שערורייתית כנגד כל הכללים. בתיק דומא העובדות והמציאות לא עניינו אף אחד.

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 0 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד