בע"ה ט"ז אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צה"ל הסתיר מהציבור 3,000 אירועי טרור

מעקב ותחקיר הקול היהודי גילה שוב אלפי אירועי טרור שצה"ל מחק מהסיכום השנתי. בגל"צ דיווחו על ירידה דרסטית בטרור והתנצלו

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ה טבת תשפ"א - 22:20 09/01/2021
גודל: א א א
(דובר צה"ל)
(דובר צה"ל)

דובר צה"ל ממשיך לשחק בנתוני זריקות האבנים ובקבוקי התבערה ביהודה ושומרון, כך עולה ממעקב הקול היהודי.

לפני כשנה וחצי חשפנו בתחקיר מיוחד כי צה"ל הוציא נתונים חלקיים בלבד בסיכום השנתי שלו וכך כלי התקשורת השונים דיווחו על ירידה של 50% בזריקות האבנים ובקבוקי התבערה.

אלא שאז גילה תחקיר הקול היהודי כי בצה"ל החליטו לדווח בשנת 2018 על זריקות אבנים על כלי רכב ישראלים וישובים בלבד, ולא דיווחו כמדי שנה על הפגיעות בגדרות ובכלי רכב צבאיים. בצה"ל הודו כי שינו את שיטת הספירה והביטחו כי הנושא ילקח בחשבון בעתיד.

אלא שגם בנתוני השנה הלועזית 2020 שהתפרסמו לאחרונה דווח על 1,500 אירועים בלבד, הפעם עם כוכבית שבה נכתב כי מדובר בפגיעות ברכבים ישראלים וישובים.

העיתונאי קלמן ליבסקינד פרסם ביום שישי בטור שלו במעריב כי  פנה בעקבות תחקיר הקול היהודי לדובר צה"ל וגילה כי ישנם עוד מעל 3,000 אירועים עליהם צה"ל לא דיווח. גם כעת נמסר מדובר צה"ל לליבסקינד כי הנושא יתוקן בדיווחים העתידיים.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

לפי הנתונים שמסרו בצה"ל לליבסקינד ולקול היהודי עולה כי בשנת 2020 היו בסה"כ 4,041 אירועי זריקות אבנים ולא 1,500 כפי שדווח, ו-698 אירועי זריקות בקבוקי תבערה ולא 229 כפי שדווח בידי דובר צה"ל בדו"ח השנתי.

יש לציין כי גם אירועים אלו אינם נותנים תמונה מלאה שכן התפרעות של מאות ערבים במשך מספר שעות יכולה להיספר כאירוע אחד. מוקד הצלה ללא גבולות יו"ש המבצע כבר שנים ארוכות מעקב אחרי האירועים הללו הוציא דו"ח סיכום משלו, אולם גם הוא אינו כולל את האירועים הרבים בהם מותקפים חיילים מדי יום, שכן צה"ל מקשה על קבלת המידע ואיסוף הנתונים.

לחץ כאן לתרומות והשתתפות בפרויקט - עושים סוף להשתקת הטרור >>

בצה"ל עובדים שעות נוספות במאבק על התודעה ומנסים לצייר מצב של רגיעה ביהודה ושומרון. כך למשל דווח ביום רביעי האחרון ביומן הצהריים תחנת הרדיו הצבאית גלי צה"ל, על ירידה של 50% בזריקות האבנים ביהודה ושומרון. כאשר פנינו לכתב שחר גליק בבקשה לקבל את הנתונים הוא ערך בדיקה נוספת אז התברר כי מדובר בנתונים שגויים, ובגל"צ פרסמו התנצלות רפה על הטעות.

עוד יש לציין כי בקשת חופש מידע שהגשנו בקול היהודי לצה"ל ובה דרשנו לקבל את הנתונים המלאים בחלוקה לפי גזרות, מספר החיילים שנפצעו וכן נהלי דובר צה"ל בנוגע לדיווח על האירועים לכלי התקשורת, עדיין ממתינה למענה, ובצה"ל אינם מוסרים תשובה למאות שעברו מעל חדשיים וחצי מהמועד הקבוע בחוק.

נתון נוסף שפרסמה הערב (מוצ"ש) כתבת 'כאן' כרמל דנגור מעלה כי רק 1 מתוך 18 אירועי זריקות אבנים של ערבים על כלי רכב של יהודים מגיע לכתב אישום כנגד המיידים. מדובר על 218 כתבי אישום בלבד בשנה החולפת.

ארגון חוננו דיווח בעבר כי מרבית התיקים נסגרים בתוך ימים ספורים בתחנות המשטרה השונות.

רק ביום חמישי האחרון נפצעה תושבת השומרון מאבנים שיידו ערבים סמוך לכפר מדמא בכביש גלעד. בדרך נס אבן גדולה שחדרה לרכב לא פגעה בה באופן קשה.

מילה קטנה לסיום:

השמעת הקול היהודי דורשת כסף ומשאבים רבים.

רק בזכותכם, ובזכות השותפים שלנו, אנחנו מצליחים לפעול ולחשוף את מה שבכלי התקשורת האחרים לא רוצים שתשמעו.
הצטרפו עכשיו לקול היהודי - יחד נשנה מציאות!

לתרומות לחצו כאן >>

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד