בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צה''ל בוחן הקמת וועדה להקלה בעונשי מחבלים

ארגון לביא חשף כי צה"ל מתכוון להקים וועדה שתדון בבקשות מחבלים להקלה בעונשם. "מחבלים רוצחים ישוחררו בהיקף עצום"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ז' תשרי תשע"ט - 08:35 16/09/2018
גודל: א א א
עונשם יקצב? מחבלים חוגגים בכלא
עונשם יקצב? מחבלים חוגגים בכלא

צה"ל מתכוון להקים וועדה שתדון בבקשות לקציבת מאסרי עולם והקלות בעונשם של מחבלים שנשפטו בבתי משפט צבאיים, כך חשף ארגון לביא.

בראש הוועדה להקלה בעונשם של מחבלים רוצחים יעמוד שופט צבאי, ומחבלים שנידונו למאסר עולם בבית משפט צבאי יגישו בקשות להקלה בעונשם לוועדה זו.

את הכוונה פרסם לראשונה העיתונאי אלישע בן קימון מידיעות אחרונות, ולפיה בימים הקרובים צפוי צה"ל לפרסם צו רשמי שיעגן את הקמת וועדה שתבחן בקשות לקציבת עונש למחבלים רוצחים שדינם נגזר למאסר עולם בבית דין צבאי ביהודה ושומרון. עד כה, שללו הגורמים הצבאיים את קציבת מאסרי העולם למחבלים הרוצחים, אך כעת מדיניות זו עלולה להשתנות.

התפנית אירעה בעקבות עתירות שהגיש המחבל שני חאלד שרצח את זיוה גולדובסקי הי"ד בשנת תשמ"ט, לקצוב את עונשו "בתקווה כי יבוא יום והוא יסיים את מאסרו ויזכה, ככל הניתן, לחיות את שארית חייו מחוץ לכותלי בית הסוהר", כאשר לדבריו, ידם של המפקדים הצבאיים עד כה "קפוצה בכל הקשור לקציבת עונשיהם של אסירי עולם כמו העותרים".

שופט העליון היוצא אורי שוהם, כתב בפסק הדין בעתירתו של המחבל כי: "לא נוכל לסיים את דברינו, מבלי להתייחס לכוונה להקים ועדה ממליצה לקציבת עונשי מאסר עולם באזור … יש לברך על צעד זה ונראה כי ראוי לקדמו במהרה".

הקמת הוועדה נשמרה עד כה תחת מעטה חשאיות, ולצורך הקמתה גיבש יועמ"ש איו"ש טיוטה לשינוי בתחיקת הביטחון שהועברה להתייחסות "הגורמים הרלוונטיים".

על פי הודעת דו"צ לידיעות אחרונות, הצו להקמת הוועדה טרם פורסם. לאחר שיפורסם הצו, יוכלו המחבלים להתחיל להגיש באופן חוקי בקשות לקציבת עונשי מאסר עולם לוועדה ממליצה בראשות שופט צבאי, הוועדה תמסור את המלצותיה באשר לקציבת המאסר לאלוף הפיקוד.

בתנועת אם תרצו ובארגון לביא, שבין היתר עוסקים בסיוע משפטי למשפחות שכולות, תקפו את המהלך ומסרו: "הקמת ועדת ההקצבות למחבלים תוביל בהכרח לשחרור של מחבלים רוצחים בהיקף עצום מידי שנה ולפגיעה חמורה בהרתעה".

יש לציין כי מחבלים אזרחי ישראל שנידונו בבתי משפט רגילים, זכאים להליך זה, ורבים מהם משתחררים למרות מאסרי העולם שנגזרו עליהם. רק לאחרונה מנהלת משפחתה של קטי דוד הי"ד, שנרצחה בידי ערבים באכזריות בחדרה בידי ערבים אזרחי ישראל, כנגד קציבת עונשו של אחד המחבלים.

אביה, צביקה דוד, סיפר כי חיי המשפחה נהרסו בעקבות הרצח של הבת, האם נפטרה לאחר שנה משברון לב והוא הפך לנכה מרותק לכסא גלגלים. בראיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן ברשת ב' סיפר כי אם העונש שנקצב לאחד המחבלים ישאר על כנו, ישבות רעב מול ביתה של שרת המשפטים שקד.

המשפחה קיבלה על כך הודעה בדיעבד באמצעות שיחת טלפון. בעקבות הקציבה המחבל צפוי לצאת לחופשות ולקבל פריוילגיות נוספות.

 

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד