בע"ה ו' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בלעדי: צה"ל הורה לחיילים להוריד דגלי ישראל בחווארה

חיילי מילואים שתפסו בתים בחווארה תלו עליהם דגלי ישראל אך קיבלו פקודה להסיר אותם. כשחיילים סירבו הגיע קצין מת"ק שהוריד את הדגלים

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • כ"ח אייר תשפ"ב - 12:54 29/05/2022
גודל: א א א
דגלי ישראל שתלו חיילים בכפר חווארה (באדיבות המצלם)
דגלי ישראל שתלו חיילים בכפר חווארה (באדיבות המצלם)

בלעדי: צה"ל הורה לחיילי מילואים להסיר דגלי ישראל מעמדות שתפסו בכפר חווארה.

הכפר חווארה בוער גבר שבועיים. האירועים האחרונים החלו כאשר ערבים תלו דגלי אשף בכביש הראשי בכפר ביום הנכבה ויהודים הסירו אותם. מאז מתנהלת בכפר מערכה המכונה בידי הערבים "מערכת אלעלם" (מערכת הדגלים).

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

עשרות רכבים של יהודים נרגמו באבנים בידי פורעים ערבים בשבועיים האחרונים, אחד הרכבים איבד שליטה ועשה תאונה, תינוק ואביו נפצעו והצבא אינו מצליח לבלום את האירועים. יהודים הורידו שוב ושוב דגלים בכפר, הפגינו ויצאו לצעדות וסיורי מחאה וגם היום דווח על מספר זריקות אבנים על רכבי יהודים בכפר.

במסגרת פעולות הצבא בכפר, נתפסו מספר בתים בצו תפיסה שהוציא מח"ט שומרון אל"מ רועי צוויג. חיילי המילואים שתופסים את הגזרה הציבו בכל עמדה שתפסו בבתים גם דגלי ישראל.

אלא שכעבור זמן קצר התקבלה הוראה מגבוה להסיר את דגלי ישראל מהעמדות. יתכן ומי שעומד מאחוריה הוא אלוף הפיקוד יהודה פוקס שבהתיישבות ישנה ביקורת חריפה נגדו.

מעדויות שהגיעו לקול היהודי עולה כי חלק מהחיילים נשמעו להוראה אולם באחד הבתים סירבו החיילים להסיר את דגלי ישראל מחשש להשפלה מול ערביי הכפר. אלא שביום חמישי האחרון הגיע לבית קצין מת"ק (מנהלת תיאום וקישור של צה"ל) והסיר בעצמו את הדגלים. חלק מהחיילים שמו שוב את הדגלים וקיבלו שוב הוראה להסיר אותם. 

הלוחמים הביעו תסכול רב מההוראה וערבייי הכפר אף פרסמו פוסטים המתגאים בהסרת דגלי ישראל מעמדות החיילים בחווארה. 

התושבים בגב ההר וכך גם לוחמים רבים מגדוד המילואים טוענים כי ידיהם של הלוחמים קשורות וכי יש להורות על סגירת החנויות בכפר באופן גורף עד להפסקת זריקות האבנים. כך למשל ביום שישי האחרון יידו ערבים אבנים על רכב של תושב יצהר כשצמוד אליהם עומדים מספר חיילים שלא הגיבו למתרחש.

החיילים מתמודדים עם התפרעויות יומיומיות, ונשלחים גם לעמוד מול התושבים היהודים שמפגינים בשל המצב הביטחוני, וכך לוחמי מילואים שעזבו בית ומשפחה מוצאים עצמם בין הפטיש לסדן, כאשר סל הכלים העומד לרשותם מול הפורעים הערבים מוגבל ביותר.

יש לציין כי הצבא חסם השבוע מספר כניסות לחווארה בתלוליות עפר, אולם הערבים דיווחו כי חבר מועצת הכפר חווארה פתח לפחות אחת מהן עם טרקטור.

בנוסף, הצבא נמנע מלחסום את ציר הגישה המוביל למחצבות ג'מעאין, וזאת בשל לחצים של נהגי משאיות יהודים שמביאים אבנים וחצץ מהמחצבות הלא חוקיות שבכפר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:  כי החליטו שלא להתייחס לאירוע.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד