בע"ה ט"ז אייר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ראש המנהל האזרחי לשעבר: אסור למתנחלים להיות שם

תא"ל אילן פז מתאר שביקש להיות מח"ט ביו"ש כדי "להשתתף בבניית השלום", וסירב לעזוב את תפקידו כראש המנהל, במסגרתו התנכל להתיישבות היהודית

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • כ"ז אב תשפ"ג - 18:18 14/08/2023
גודל: א א א
"המאבק נגד עמונה היה פרויקט הדגל של תא"ל אילן פז". הפוגרום בעמונה
"המאבק נגד עמונה היה פרויקט הדגל של תא"ל אילן פז". הפוגרום בעמונה

תא"ל במיל' אילן פז,  מודה כי בזמן כהונתו כראש המנהל האזרחי, ומתוקף תפקידו היה אמור לדאוג לעניינים האזרחים של המתיישבים ביהודה שומרון וחבל עזה, סבר שאין זכות קיום למנתחלים ולהתנחלויות. עמדה אותה ביטא בשטח, בהתנכלות והתעמרות במפעל ההתיישבות.

 פז, שאך לאחרונה הודיע על רקע המחאות נגד הרפורמה במערכת המשפט כי העביר לאיפסון את מדיו ואת האותות שקיבל מצה"ל, פירסם פוסט בשבון הפפיסבוק שלו בו הוא עורך "חשבון נפש" על שירותו בצה"ל ועל כך שהיה כלשונו: "בורג במערכת הישראלית המנהלת ושומרת על קיומנו בשטחים; חלק ממערכת משומנת של כיבוש והסחת דעת". מתוך דבריו עולה כי באופן מודע ניצל את תפקידיו בצה"ל על מנת לקדם את אג'נדות השמאל שבבסיס תפיסתו.

כך למשל מסביר פז את התעקשותו לקבל את תפקיד מח"ט מנשה למורת רוחם של מפקדיו שרצו שימשיך בחיל הים. "רציתי להשתתף במלאכת בניית השלום בינינו לבין הפלסטינים. היו אלה ימי אוסלו ב', עם הרבה תקוות שהנה אנחנו פותחים דף חדש".

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

לאחר מספר שנים, בתקופת השיא של האינתיפאדה השנייה פנו אליו הרמטכ"ל דאז - משה יעלון, וראש המתפ"ש דאז - האלוף עמוס גלעד, וביקשו ממנו לעמוד בראש המנהל האזרחי. "לא שאלתי את עצמי יותר מדי מה לי ולתפקיד בו אהיה אחראי גם על המתנחלים וההתנחלויות, שלתפיסת עולמי אסור לאפשר להם להיות שם בכלל", כותב פז, ולאחר שנתיים בתפקיד כשאפילו בצה"ל הבינו שלא כדאי שהוא ימשיך בתפקיד וביקשו להעביר אותו לתפקיד אחר, פז אמר למפקדו "אין מצב. תצטרך להדיח אותי בשביל לפנות אותי מהתפקיד החשוב".

רואה במתנחלים אויבים

בשלוש השנים בהן פז עמד בראש המנהל האזרחי, ההתיישבות ביהודה, שומרון וחבל עזה סבלה רבות מהתנהלותו, עד כדי כך שראשי מועצת יש"ע קראו שלא להכניס אותו ליישובים ואמרו על פז כי הוא רואה במתנחלים אויבים. במכתב עליו חתמו בין השאר זאב חבר (זמביש) בנצי ליברמן ופינחס ולרשטיין  נכתב: "פז משתמש בדרגותיו כדי להתעמר במפעל ההתנחלויות. למרות היותו לובש מדים וקצין בכיר מאוד בצה"ל, הוא מנצל את מעמדו כדי להלחם בנו כבאויב, תדעו להזהר מאדם זה".

דמותו של אילן פז הוזכרה גם בהסכת הקול היהודי על "ההפיכה הצבאית" כאחת הדמויות שהשפיעו על האופן שבו המתפ"ש למעשה מנהל את המדיניות הביטחונית וההתיישבותית של המדינה.

האזינו:

"לפז לא הפריעו עוולות כמו רצח יהודים"

סא"ל יעקב סבג, מי ששרת במשך למעלה משני עשורים במנהל האזרחי, מתאר בספרו "זכרונות אבו יוסוף" את כהונתו של אילן פז, כנקודת המפנה בה הפך המנהל לגוף שרואה לעצמו מטרה לפעול כנגד ההתיישבות בשם אג'נדות שמאל. סבג מתאר כי "המאבק נגד עמונה היה פרויקט הדגל של תא"ל אילן פז כראש המנהל האזרחי", מה שהוביל בסופו של דבר לפוגרום האלים שבוצע במקום לאחר סיום כהונתו. סבג מתבטא באופן חריף במיוחד כשהוא מאשים בספרו כי "לפז לא הפריעו עוולות כמו רצח יהודים בידי מחבלים".

בקבוצת הווטסאפ שלנו, תמצאו את מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם >>

"כשהגעתי למינהל ב-88' הוא היה גוף שנקט קו קשוח כלפי הפלסטינים ועמד לרשות ההתיישבות בכל מה שהיה צריך", מספר סבג. "סייענו להתיישבות בחבל עזה במפות ובאישורים, ובטח שלא באנו לשים לה רגליים. לגבי הפלסטינים שמנו דגש גדול על יחס הומני והוגן, אבל גם ידענו לא לאפשר הפקרות בשטח. כל ניסיון לבנייה בלתי חוקית נתקל בתגובה נחושה מצדנו.

פז היה הגורם המרכזי שסייע לטליה ששון (כיום נשיאת הקרן החדשה לישראל, ג"צ) לחבר את 'דו"ח המאחזים' שנחשב לאחד המסמכים העוינים ביותר להתיישבות. הוא דאג לגייס את הבירוקרטיה של המינהל כדי להציק כמה שיותר להתיישבות, בדגש על המאחזים. האובססיה שלו כלפי ההתיישבות באה לפעמים על חשבון הטיפול בפלסטינים", דברי סבג.

לימים, גם האלוף (במיל') - יוסף מישלב שעמד בראש המתפ"ש בתקופת פז ביקר את התנהלותו של פז, ושיבח את מחליפו בתפקיד, האלוף במיל' כמיל אבו רוקון, שלדבריו חידש את הקשר עם ההתיישבות.

לא למותר לציין כי לאחר שחרורו מצה"ל, הצטרף פז לארגון השמאל "המועצה לשלום ולביטחון", הדוגל בהקמת מדינה פלסטינית שבירתה במזרח ירושלים, היה מראשי יוזמת ג'נבה, ובהמשך, גם מונה לחבר במועצה הציבורית של הקרן החדשה לישראל.

פז גם העיד לטובתו של "הבנק הערבי" בתביעה של נפגעי טרור, עדות שנדחתה ע"י חבר המושבעים האמריקאי כלא רלוונטית, אם כי לבסוף חבר המושבעים זיכה את הבנק.

התחקירים שלנו חשובים בעיניכם?

הצוות של הקול היהודי משקיע זמן רב והרבה מאמץ בכדי לייצר תוכן ותחקירים שמשנים מציאות.
כל התוכן והתחקירים של הקול היהודי פתוחים לציבור הרחב חינם, בכדי ליצור שינוי.

בואו לתמוך בנו,
יחד נשמיע את הקול היהודי ונשנה מציאות!


לתמיכה בפעילות לחצו כאן >>
תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד