בע"ה י"ב אדר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

רה"ע לוד: שב"כ לא רוצה לטפל בעבריינים כי הם סוכנים

האם השב"כ מתנגד לכניסה לטיפול בעבריינים פליליים מכיוון שרבים מהם משת"פים של הארגון?

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • כ"ג סיון תשפ"ג - 13:04 12/06/2023
גודל: א א א
מתנגדים להפעלת שב"כ מול הפשיעה הערבית.  (צילום: חיים צח/לע''מ)
מתנגדים להפעלת שב"כ מול הפשיעה הערבית. (צילום: חיים צח/לע''מ)

ראש עיריית לוד מאשים את השב"כ כי חוסר הרצון שלהם לטפל בפשיעה הערבית נובע מכך שחלק ניכר ממחללי הפשיעה הם עצמם סוכנים של שב"כ.

בראיון לינון מגל וחיים לוינסון ברדיו 103 סיפר ראש העיר, יאיר רביבו, כי כבר לפני 9 שנים דרש שהשב"כ יכנס לתחום של הפשיעה במגזר הערבי. "יש מכתב שהוצאתי ב-2014 וכך במשך כל שנה, ואילו היו מקשיבים לי השב"כ, כשביקשתי להפגש עם ראש השב"כ הקודם נדב ארגמן, שנה לפני פרוץ שומר חומות שאמרתי משהו רע הולך לקרות בעיר שלי, והוא סרב להפגש כי הוא אמר שהוא לא נפגש עם פוליטיקאים, אז יכול להיות שלא היה שומר חומות יכול להיות שהיינו היום במצב אחר לגמרי", תקף רביבו.

כאשר ינון מגל סיפר שבשיחות עם השב"כ טענו גורמים בשירות הביטחון שאין להם יכולת לטפל בפשיעה בגלל ריכוז המאמץ בטרור הלאומני שיוצא מ"הרשות הפלסטינית", השיב לו רביבו כי חוסר הרצון שלהם לטפל בפשיעה הערבית נובע דווקא מהיותם של מחוללי הפשיעה סוכני שב"כ בעצמם: "הם לא סיפרו לך על הפיל שבחדר, ובא נשים אותו על השולחן. חלק גדול ממחוללי הפשיעה בעיר לוד הם עובדים שלהם הם סייענים שלהם, אז זה לא נעים להם או שהם לא יכולים בכלל. אני אומר פה דברים חמורים ואני חושב שזה העניין בין היתר, כי אני מכיר חלק גדול מגורמי הפשיעה בעיר, וכשאני שואל למה מתנהגים אליו (לעבריין - ש.פ) ככה? אומרים: אה ברור זה סייען של השב"כ".

רביבו הוסיף וטען כי לשב"כ ישנם שלוש יתרונות בולטים על המשטרה ביכולות החקירה, בטכנולוגיות ובהרתעה, וצריך להכניס אותו באופן מדוד עד שהמשטרה תוכל לטפל בפשיעה בעצמה. "אנחנו מבינים שהיום ארגז הכלים של משטרת ישראל דל ועלוב. אין להם יכולת להילחם בפשיעה היום. הלוואי ויהיה להם, אני רוצה שיהיה להם. השב"כ צריך להיות כלי מדוד לתקופה קצרה עד שהמשטרה תקום על רגליה. היום למשטרת ישראל יש רק כלי אחד - לעצור את האנשים שמעורבים לדעתם בפשיעה, אבל ב־99 אחוזים מהמקרים הם משוחררים אחרי קפה של בוקר".

הפשיעה בקרב המשת"פים של השב"כ

לפי מחקר של פרופ' מנחם הופנונג, מהמחלקה למדעי המדינה של האוניברסיטה העברית, מדינת ישראל קלטה לתוכה במהלך השנים כ-6,000 בתי אב של ערבים מיהודה ושומרון שקיבלו מקלט ביטחוני בישראל. לדבריו בהתחלה, ניסו לשכן את אותם משפחות בכפרים ערביים, אך לאחר אירועי ירי ורצח הוחלט להכניס אותם לערים המעורבות דוגמת עכו, חיפה, יפו, לוד רמלה ובאר שבע.

בראיון ל"הארץ" שנערך לפני מספר שנים סיפר הופנונג כי "העבריינות בקרב משת"פים שחיים בישראל הרבה יותר נפוצה מאשר בקרב הציבור הרגיל. לפי תיקים שהגיעו לבג"ץ אנחנו מדברים על 30%. כנראה זה הרבה יותר".

מה קרה ללקחים שהופקו מ"שומר חומות"?

יש לציין כי בדו"ח מבקר המדינה על "השיטור ואכיפת החוק בערים מעורבות באירועי שומר החומות ובעת שגרה", נטען כי בשב"כ שינו את עמדתם ביחס למעורבות הארגון בפשיעה של המגזר הערבי בעקבות אירועי "שומר חומות".

על פי הדו"ח בדיון שנערך חודשים מספר לפני שומר חומות אמר ראש השב"כ כי "לא יסכים לגרירה פוליטית של השירות לעיסוק באירועים פליליים כדוגמת האירועים האחרונים בלוד… זהו תפקידה ואחריותה הבלעדית של משטרת ישראל". לעומת זאת דיונים שנערכו בשב"כ כחודש לאחר האירועים "שיקפו תובנות המלמדות כי אין מדובר בחלוקה דיכוטומית בין התחומים. בדיון צוין כי אירועים רבים המסווגים כ'פליליים' הינם בעלי השפעה ישירה על ביטחון לאומי, ביטחון אישי, משילות ובשורה התחתונה משפיעים... על יעוד שב"כ".

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

המבקר מוסיף וקובע כי "אירועי שומר החומות הציפו אפוא את הנושא, ועלה מהם כי בפועל מתקיים קשר ממשי בין העולמות הפליליים לעולמות הלאומניים".

מהפרסומים האחרונים על התנגדות השב"כ לעירובו במאבק בפשיעה נראה כי על אף הפקת הלקחים מאירועי שומר חומות, בשירות הביטחון החליטו בכל זאת מטעמים כאלה ואחרים להמנע מלטפל בעצמם במחוללי הפשיעה במגזר הערבי.

הודנה - דפוס קבוע של המשטרה

בהמשך הראיון התייחס רביבו ל"הודנה" שערך בימים האחרונים בין גורמי פשיעה בעיר לוד ממשפחת אבו קטיפאן.

בדבריו דחה רביבו את טענות המשטרה כי המסמך שבו התחייב ראש העיר לפעול מול המשטרה לעצירת האכיפה מול בני המשפחה במהלך תקופת ההודנה "עומד בסתירה למדיניות ופעילות האכיפה בשטח".

"ההודנה",הסביר ראש העיר "זה חלק מדפוס שהמשטרה נוהגת בו שנים וגם במקרה הזה - המשטרה יושבת על התיק הזה חודשיים. יש נציג משטרה שיושב חודשיים עם אותה משפחה, מנסה להגיע ל'הודנה', לא הצליח. פנו אליי נכבדי העדה - לא העבריינים, אמרו לי 'נמאס לנו מזה שהילדים יורים פה כל לילה, בוא, תשב איתנו".

עוד אמר רביבו כי עריכת ה'הודנה' על ידו באה כתוצאה מתסכול על אוזלת היד של הרשויות. "אותה משפחה, שני בני דודים, החליטו שכל ערב הם מוציאים את הנשק במרחק של 100 מטר ויורים צרורות באוויר, חלק מהכדורים נכנסו לבית של קולגה שלכם - עפרה לקס. התסכול היה שהיו כדורים נותבים, אני יודע מאיפה הבית שיורים, המשטרה עוצרת 13 מעורבים, ובית המשפט שחרר את כולם בבוקר. אותה משפחה, במשך שנה יורה, אין אף כתב אישום, אין אף עצור עד תום ההליכים ואין אף נשק שנתפס. למה? בחסות דיני הראיות המקלים מאוד", התרעם רביבו.

ראש העיר סיפר כי על מנת להתמודד עם בעיה זו גיבש יחד עם אחיו ח"כ אליהו רביבו ממפלגת הליכוד הצעת חוק ל"אחריות קפידה", דהיינו: כמו שאם רכב נסע באדום בעל הרכב מקבל את הדו"ח הצעת החוק אומרת שבית שירו ממנו או בית שבו נתפס הנשק, רואים את בעל הנכס כאחראי.לא מתחילים עכשיו לחפש דיני ראיות. אני נמצא כל שבוע בדיוני הוועדות בכנסת ופשוט בהלם מהגישה המקלה של הפרקליטות, אני תמיד אומר להם 'תבואו לילה אחד לעבור בלוד ואני בטוח שתשנו את הגישה שלכם'".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 19 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד