בע"ה י"א תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

רוצח חייל מעבד קרקע סמוך לנתיב האבות

ערבי מבית לחם שרצח חייל צה"ל מעבד קרקעות סמוך לחורבות היישוב נתיב האבות. רגבים: 'מחבל רוצח מורשע ומסוכן שלא הוכיח בעלות על הקרקע'

  • מערכת הקול-היהודי
  • י' שבט תשע"ט - 15:20 16/01/2019
גודל: א א א
כלי ההרס באדמות נתיב האבות. ארכיון (אהוד אמיתון TPS)
כלי ההרס באדמות נתיב האבות. ארכיון (אהוד אמיתון TPS)

תושבים מהיישוב שהוחרב נתיב האבות בגוש עציון גילו לאחרונה כי מחבל משוחרר שרצח חייל מעבד קרקעות הנמצאות בסמיכות לשכונה החלופית שהוקמה להם.

התושבים זועמים על כך שלערבי רוצח חיילים ניתנת האפשרות לעבד אדמה שבעלותו עליה לא הוכחה, לדבריהם, ואילו בתיהם נהרסו באכזריות על ידי מערכת אכיפת החוק.

כתב ווינט אלישע בן קימון בדק את הנושא מול הגופים השונים.

על פי המנהל האזרחי, הערבי הרוצח, רייזאק סאלח, שמתגורר כיום באזור בית לחם, מעבד אדמות פרטיות עליהם הוכיח בעלות. מנגד, פרסם בן קימון, טוען מנהל הפעילות של תנועת רגבים ביו"ש, ישי חמו, כי המסמכים שהציג סאלח אינם מעידים על בעלותו וכי הם מתכוונים לפנות למנהל בעניין. "סאלח הוא מחבל רוצח מורשע ומסוכן. וזה פשוט הזוי לאפשר לו לעבוד במרחק יריקה מבתי התושבים. מדובר בהתנהלות מקוממת ומסוכנת", אמר.

ריזק סאלח רצח את חייל הצנחנים גיא פרידמן הי"ד לפני 29 שנים. פרידמן ביצע יחד עם חבריו ליחידת עורב של צנחנים פעילות מבצעית בבית לחם, ובסמוך לבית המושל בעיר התפוצצו לעברם מספר מטענים, אותם הטמין סלאח.

פרידמן נפצע קשה ומאוחר יותר מת מפצעיו. סאלח הורשע ברצח ונגזר עליו מאסר עולם. בשנה הלועזית 2013 כחלק מהליך משא ומתן שנבנה עם הפלסטינים השתחררו למעלה מ-20 מחבלים עם דם על הידיים, בינהם גם סאלח.

בן קימון שחקר אודות עברו של סאלח פרסם עוד כי  סאלח עוד הספיק להשתלב במנגנוני הביטחון הערבים, ובין היתר לעבוד בחקלאות.

לפני כארבע חודשים הוציא צה"ל צו סגירה לשטח שנמצא בסמיכות לבתים, וזאת בגלל שטרם התבררה זיקתו המלאה של סלאח לשטח. אלא שהצו פג לפני כחודש וכעת יכול סאלח לעבוד את הקרקע בצמוד לבתי המגורשים מנתיב האבות.

ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן מסר כי: "לא ייתכן שמחבל שרצח חייל יסתובב פה בין הבתים חופשי. לא נשקוט ולא ננוח עד שסאלח יורחק מכאן".

מצה"ל נמסר בתגובה: "מתוקף אחריותו לשמירת הסדר הציבורי והביטחון, עושה המפקד הצבאי ביהודה ושומרון שימוש בצווים מסוגים שונים. על האדמות המדוברות הוצאו מעת לעת צווי סגירת שטח נקודתיים, וזאת עד לבירור זיקתו של הנידון לחלקה הרלוונטית. לאחר שזיקתו לקרקע התבררה ובהיעדר מניעה ביטחונית אחרת הותרה גישתו לקרקע".

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 25 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד