בע"ה כ"ז שבט תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

שני קציני צה"ל נהרגו מירי דו"צ בפעילות לאיתור גנבים ערבים

רב-סרן אופק אהרון ז"ל ורב-סרן איתמר אלחרר ז"ל; מפקדי פלגה בחטיבת הקומנדו נהרגו הלילה כתוצאה מירי באזור בקעת הירדן. הקצינים נהרגו בסיור לאיתור ערבים שגנבו אמצעי לחימה מבסיס בבקעת הירדן.

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"א שבט תשפ"ב - 08:37 13/01/2022
גודל: א א א

אירוע קשה בבקעת הירדן הלילה:

הותר לפרסום כי שני קציני צה"ל, מפקדי פלגות ביחידה מובחרת בחטיבת הקומנדו, נהרגו הלילה במהלך פעילות אבטחה בסמוך למחנה צה"ל בבקעת הירדן על רקע גניבות ציוד מבסיסי צה"ל בידי ערבים. 

שני מפקדי הפלגה ביחידת אגוז הם רב-סרן אופק אהרון ז״ל, בן 28, ורב-סרן איתמר אלחרר ז״ל, בן 26, נשוי. 

לוויתו של רס"ן איתמר אלחרר ז"ל תערך היום בשעה 14:30 בחלקה הצבאית בבית העלמין בקרית מלאכי. דובר צה"ל מעביר את בקשת המשפחה להימנע מסיקור תקשורתי של הלוויה.

לוויתו של רס"ן אופק אהרון ז"ל תערך היום בשעה 16:15 בחלקה הצבאית בבית העלמין בגן יבנה.

הקצינים נהרגו כתוצאה מטעות בזיהוי שהובילה לירי דו-צדדי. מהפרטים שנמסרו עולה כי שני הקצינים יצאו עם קצין נוסף וחייל לפטרול באזור נבי מוסא שם התאמנו, וזאת מאחר ובלילה הקודם חדרו ערבים לבסיס וגנבו אמצעי לראיית לילה.

כאשר הבחינו בדמות חשודה ביצעו נוהל מעצר חשוד שכלל ירי באוויר. הדמות בה הבחינו היה מפקד צוות שיצא במקביל לחיפוש גנבים ללא תיאום. הקבוצה והקצין היחיד נתקלו זה בזה במרחק של כ-15 מטרים, ופתחו באש. תוך שניות בודדות זיהו שמדובר בכוחותינו והחלו לבצע פעולות החייאה בנפגעים. בתדרוך של מפקד פיקוד מרכז יהודה פוקס נמסר כי לא ברור מי פתח באש ראשון.

הודעה נמסרה למשפחותיהם ונסיבות המקרה נחקרות.

תופעת גניבות אמצעי הלחימה בידי ערבים מבסיסי צה"ל ושטחי האימונים הינה רבת שנים אך בשנים האחרונות הולכת ומחריפה. ידיהם של הלוחמים כבולות ושוב ושוב מתבצעות חדירות לבסיסים בידי בדואים וערבים.

האלוף במיל' עוזי דיין הזהיר בעקבות האירוע שלא להסיק מסקנות שיביאו להחמרה בהוראות הפתיחה באש. "אסון כבד. למשפחות הנופלים, ליורה ומשפחתו, לחברים, לצה"ל ולחברה הישראלית", כתב דיין. "מקרה נורא שמחייב תהליך מהיר של ועדת חקירה צבאית והחלטה של הרמטכ"ל. לא מצ"ח, לא משפטיזציה, לא חיסולי חשבונות, וודאי לא משפט תקשורתי. רק וח"ק והחלטה של הרמטכ"ל בהתאם למסקנותיה יביאו למסקנות נכונות מהאסון הקטלני ללא השפעה קטלנית של היסוס בפתיחה באש בשעת הצורך!".

הרמטכ״ל קיים תחקור בנקודה ושוחח עם מפקדים בזירת האירוע, ביניהם מפקד פיקוד המרכז, מפקד עוצבת האש, מפקד חטיבת הקומנדו, ומפקדים נוספים. כוכבי הורה על הקמת צוות מומחים בראשות אלוף במיל', נעם תיבון. 

״האירוע הלילה הוא אירוע קשה ביותר ומצער מאוד", אמר הרמטכ"ל בתום ביקורו בזירת האירוע. "התחלנו באופן מיידי בתחקור האירוע ובנוסף לכך כבר היום תקום ועדת בדיקה בראשות אלוף במילואים ובהשתתפות מפקדים ומומחים רלוונטיים", הוסיף הרמטכ"ל.

"נרד לעומק הדברים ונעשה זאת בטווח הזמן המיידי. במקביל, הוריתי על יום של עוצר פעילות בכל הצבא, שמטרתו למידה של האירועים שהתרחשו לאחרונה בצה״ל. חובה על כולנו ללמוד אותם, להעמיק בהם וליישם את הלקחים בהתאם. אסור לנו לפסוח על אף סעיף בכדי למנוע את האירוע הבא. צה״ל נבחן בפעילות המבצעית והישגיה ובאיכות האימונים, אך לא פחות מכך בשמירה על חיי אדם. עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע אירועים מסוג זה״.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 55 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד