בע"ה י"א אדר תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תאונות עבודה או פגיעות מכוונות?

​מאיר פלישתייב ז"ל מחולון נפגע מקרש שהפילו פועלים ערבים. באשקלון השליכו פועלים ברגים וניפצו שמשת רכב ובירושלים גזע על רכב - תופעה?

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ח תמוז תשע"ח - 13:58 11/07/2018
גודל: א א א
צילום: הקול היהודי
צילום: הקול היהודי

תאונות עבודה בתחום הבניין מתרחשות לעיתים קרובות מדי, ו"פועל נפל" כבר הפך ברשתות חברתיות למותג באמצעותו מנסים לעורר את מודעות הציבור וחברות הבנייה לבטיחות בעבודת הבניין.

אולם עוד ועוד פגיעות המגיעות דווקא מפועלים ערבים, מעוררות סימני שאלה האם ישנה תופעה במסגרתה פועלים ערבים משליכים חומרי בנייה מפיגומים וגגות בכוונת מכוון כדי לגרום נזקים או פגיעות בנפש.

טענות ומקרים כגון אלו עולים מפעם לפעם לכותרות, אך בימים האחרונים נדמה שהסיפורים מתגברים, כששיאם מותו של מאיר פלישתייב ז"ל מחולון.

מאיר פלשתייב, חייל משוחרר בן 21 מחולון, רכב בשבוע שעבר על אופניים חשמליות ברחוב האצ"ל בעיר, כאשר קרש כבד הופל מבניין סמוך בו נערכו עבודות תמ"א 38. הקרש פגע בראשו של מאיר וזה נפצע אנושות ומאוחר יותר נפטר מפצעיו.

המשטרה עצרה מנהל עבודה ושני פועלים, שלושתם ערבים מאזור יהודה ושומרון. הפועלים הודו במעורבות באירוע אך טענו שמדובר ברשלנות ולא באירוע מכוון. מנהל העבודה עבדאללה בדחה (51) ושני הפועלים: טלעת אבו-קאמש (39) ומוחמד דראמנה (50) הובאו לדיון ואתר ynet דיווח כי בבית המשפט ביקשה המשטרה להאריך את מעצרם בשבעה ימים, ונציג המשטרה טען כי מדובר במעשה מכוון.

בשיחה עם ynet אף סיפר אחד ממנהלי חברת הבנייה כי הוא מתפלא על התרחשות האירוע שכן: "הפיגום יותר בפנים... למה שיפול קרש? המדרכה קצת רחוקה מהבניין, שבע קומות זה יוצא 21 מטר אז זה מגיע למהירות של מאה ומשהו קילומטר לשעה הקרש הזה. זה יכול להרוג", אמר.

השופט הערבי שחרר

אולם שופט בית משפט השלום בתל אביב עלאא מסראווה תקף את טענת המשטרה על כך שמדובר באירוע מכוון.

"יש לסלק כל טענה על פעולה מכוונת מהדיון. קשה להתעלם מהתוצאה. אולם, הניתוח לגבי ההצדקה למעצר ייעשה בצורה אנליטית ולוגית", כתב בהחלטה שצוטטה ב ynet.

השופט מתח ביקורת על כך שהמשטרה עצרה את מנהל העבודה באתר ואת מהנדס האתר שחררה לאחר חקירתו. "נתון מטריד, שלפיו העבודות במקום נעשו ללא אישור חרף צו הפסקת עבודות". השופט קבע לגבי שני העובדים כי "מדובר בשני עובדים שקשורים באופן ישיר לחשד המיוחס להם ומסרו גרסאות ויש להעמיד את החקירה בעניינם. כשמדובר במעשים שנעשו שלא במכוון, קשה להצביע על עילת מעצר מסוג מסוכנות חרף התוצאה הקשה".

בסופו של דבר שחרר השופט את מנהל העבודה למעצר בית והאריך בארבעה ימים את מעצרם של שני הפועלים. השניים כבר שוחררו לביתם. סנגורם טען כי "כנראה כשל טכני שגרם לכמה קרשים ליפול. הייתה תאונה בזמן פירוק של קרשים של תפסנים שמחזיקים יציקות בטון, זה כשל טכני בלי כוונה פלילית. אין לשלושה עבר פלילי והמשטרה מתייחסת אליהם כאילו זה פיגוע רק כי הם מהשטחים".

מאות ליוו ביום שני את פלישתייב למנוחת עולמים, ובני משפחתו תיארו בן יחיד שאהב לעזור לכולם. בני המשפחה סברו כי מדובר באירוע מכוון, וגם מעדות של אחד השכנים ששוחח עם ynet עולה חשד לכל הפחות לרשלנות פושעת. השכן סיפר כי הבחין בפועלים משליכים קרשים בערב שקדם לאירוע ודרש מהם להפסיק ואמר כי מדובר בסכנה. "הם הפסיקו ואחר כך סיימו את העבודה. כנראה שבבוקר הם המשיכו לזרוק קרשים וזה מה שקרה. זה מזעזע שככה מתייחסים לחיי אדם".

ברגים על רכב באשקלון

אלא שלא מדובר במקרה יחיד. באירוע נוסף בתחילת השבוע באשקלון השליכו פועלים ערבים ברגים על מכוניות סמוך לגן ילדים. כתב כאן בדרום אסף פוזיילוב דיווח כי 2 פועלים ערבים משטחי הרשות עוכבו לחקירה בחשד שהשליכו ברגים מקומה עליונה באתר בנייה לעבר גן ילדים, וזאת כשההורים הגיעו להוציא את ילדיהם.

לפי הדיווח, אחד הברגים ניתץ שמשת רכב. המרחק בין גן הילדים לאתר הבנייה 15 – 20 מטרים, לכן לא נראה היה שהברגים נפלו בטעות. הפועלים נחקרו, הכחישו ושוחררו.

בקול היהודי פרסמנו לפני מספר ימים את סיפורו של תושב שכונת קרית משה בירושלים שבעת שנסע ברחוב נפל על רכבו גזע כבד שכרתו פועלים ערבים מטעם העירייה. בדרך נס הנהג ובנו נפצעו בלבד.

גם במקרה זה טען הנהג כי מדובר במעשה מכוון, ואילו בעירייה אמרו כי מדובר בתאונת עבודה. המשטרה פתחה בחקירה.

גם בשכונת מאה שערים בירושלים דווח לפני כשבוע על צעיר שנפגע קשה מקרש שנפל סמוך לאתר בנייה.

בעבר נרצח נתנאל עראמי הי"ד בפיגוע הסנפלינג לאחר שפועלים ערבים חתכו כבל סנפלינג אליו היה מחובר במסגרת עבודתו בהתקנות בגובה, ושלחו אותו אל מותו. גם אז טענה תחילה המשטרה כי מדובר בתאונת עבודה, ורק מאבק המשפחה יחד עם ארגון חוננו הביא להכרה במשפחה כנפגעי טרור ומעצר חשודים ששוחררו לבסוף מחוסר ראיות.

בזכות קוראים כמוך – נשמיע את הקול היהודי ונשנה מציאות!

הפוסט שקראת עכשיו, לא במקרה נמצא כאן, בקול היהודי. צוות הקול היהודי משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לגולשים שלנו חדשות ומידע שאין בשום מקום אחר, ולתת במה לקול היהודי, שפעמים רבות מושתק בידי כלי התקשורת והרשויות במדינה.

כעיתונות עצמאית, אנו פועלים ללא מטרות רווח. כעת יצאנו לקמפיין גיוס המונים מוגבל בזמן, כדי להקים מערכת תחקירים חדשה שתיצור שינוי משמעותי במציאות.

הצטרפו עכשיו לפרויקט – והיו שותפים בתקשורת יהודית-ערכית ועצמאית

לחץ כאן

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון