בע"ה ט"ז סיון תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תחקיר: כך מוביל הפת"ח של אבו מאזן את הפיגועים ביהודה ושומרון

תחת אבו מאזן פועלים מזכירי הפת"ח ומעודדים את הפיגועים של גדודי חללי אל אקצא של הפת"ח – השיטה דומה לערפאת אך ישראל עוצמת עיניים – תחקיר הקול היהודי

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ח' שבט תשפ"ד - 16:30 18/01/2024
גודל: א א א

To the article in English

ארגוני השמאל בישראל, חלקים לא מבוטלים ממערכת הביטחון ורבות ממדינות העולם מעוניינות כי המלחמה הנוכחית תסתיים בהקמת מדינה פלסטינית בראשות אבו מאזן. לצורך כך ישנו מנגנון הסתרה והכחשה אדיר למעורבות ההולכת וגוברת של הפת"ח תחת אבו מאזן ומנגנוני הרש"פ בפיגועים ובטרור.

תחקיר הקול היהודי שפורסם בעיתון 'בשבע' חושף את מנגנון הפעלת ותמיכת הטרור של מזכירי הפת"ח – הדרג שתחת יו"ר הפת"ח אבו מאזן.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ממש כמו קודמו בתפקיד, רב המרצחים ערפאת, פועל בשתי זרועות. זרוע אחת היא "המנגנונים" הרשמיים שכביכול משתפים פעולה עם ישראל, והזרוע האחרת היא זרועם של גדודי חללי אל אקצא ומזכירי הפת"ח השותפים באופן רשמי ומעשי יותר בטרור.

עשרות רבות של אנשי מנגנוני הרש"פ חוסלו מאז 'שומר חומות' כשירו על כוחות צה"ל שפעלו בערים ובכפרים או ביצעו פיגועים בעצמם. רבים מהם עבדו במה שמכונה "חנייה כפולה" - ביום במשרדי הרש"פ ובלילה יורים על חיילי צה"ל במסגרת גדודי חללי אל אקצה.

כמה מחבלים שכאלה נהרגו? צה"ל והמנהל האזרחי מסרבים לספק נתונים אך להערכתנו מעל 100, ועוד מאות רבות שמשתתפים בפועל בלחימה בצה"ל. בהודעות הדוברות על חיסולים, כולל חיסולים ממוקדים מהאוויר, של אותם אנשי פת"ח, מקפידים בצה"ל ובשב"כ שלא לציין את שיוכם הארגוני.

מה זה בכלל תנזים?

"התנזים" שפירושו "ארגון" - הוא מערך עצמאי של ארגון הטרור פת"ח שהוקם ב-1995 לאחר "הסכמי אוסלו".

התנזים הורכב מההנהגה המקומית הוותיקה של הפת"ח והוא למעשה עמוד השדרה המרכזי מבחינת כוח האדם הארגוני של הפת"ח.

באינתיפאדה השנייה התנזים של הפת"ח - תחת הנהגת רב המרצחים מרוואן ברגותי ובהכוונת יאסר ערפאת - הוביל את המאבק המזויין והצבאי ואת הפיגועים שביצע הפת"ח.

העיוורון של ישראל באינתיפאדה השנייה

באינתיפאדה השנייה לקח למדינת ישראל זמן רב כדי להבין כי הפיגועים הרצחניים המופנים כלפי אזרחיה וחייליה מבוצעים על ידי מנגנוני הביטחון ואנשי התנזים של מראוון ברגותי בהכוונת יאסר ערפאת.

"גדודי חללי אל אקצא" הוקמו כהתארגנות טרור חשאית בתוך התנזים ובהם פעלו גם בכירים במנגנונים. לאחר מבצע חומת מגן נחשפו מסמכים שגילו את עומק המעורבות של ערפאת ובכירי הרש"פ בהכוונת הטרור.

לפי הנטען: גדודי חללי אל-אקצא קיבלו אחריות על לפחות 12 מתוך 38 פיגועי ההתאבדות נגד אזרחים ישראלים מינואר עד אוגוסט 2002.

הצטרפו לעדכונים מהקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

בין הדמויות הבולטות שהובילו את הפיגועים הללו ניתן למנות את ג'יהאד עמארין - קצין מנגנונים בדרגת אל"מ, שהנהיג את גדודי חללי אל-אקצא בעזה וחוסל ב-2002. אגב, עמארין הוברח במכוניתו של ערפאת לישראל.

נאיף אבו שרך משכם שחוסל ב-2004, מרוואן זלום מחברון שחוסל לאחר רצח שלהבת פס הי"ד. עאטף עביאת מבית לחם שחוסל ב-2001 וראאד אל כרמי מטול כרם שחוסל ב-2002.

נאסר עוויס, יד ימינו של מרוואן ברגותי, נשפט ל-14 מאסרים עולם בגין שילוח מחבלים מתאבדים ומאג'ד מסרי נשפט ל-10 מאסרי עולם בגין שילוח מחבלים מתאבדים.

הקונספציה: ערפאת איש שלום

לאחר הסכמי אוסלו מדינת ישראל יצרה "תיאום ביטחוני" עם הרשות הפלסטינית בראשות יאסר ערפאת, והאמינה כי ערפאת והפת"ח הפכו לאנשי שלום.

העיוורון המשיך גם לנהל את ישראל גם לאחר פרוץ האינתיפאדה השנייה ולקח זמן רב ונפגעים רבים עד להתפכחות וחשיפת ההונאה.

האירוע המוכר ביותר, הוא הפקרתו למוות של לוחם מג"ב מדחת יוסוף בקבר יוסף עם פרוץ האינתיפאדה השנייה שנפצע בהתקפה ערבית בה לקחו חלק שוטרים פלסטינים.

למרות שהפיקוד הצבאי צפה במתרחש ממוצב תל ארס הסמוך, חיכה צה"ל שג'יבריל רג'וב מהרשות הפלסטינית יגיע לחלץ, וזה "התעכב" במשך שעות רבות עד מותו של מדחת.

הקאמבק של 'גדודי חללי אל אקצא' במאי 21

במהלך מבצע "שומר חומות" (15.05.2021) יצאה הודעה חריגה מטעם "גדודי חללי אל-אקצא" המצהירה על חזרתם למאבק המזויין נגד ישראל – שלושה ימים לאחר מכן נערכה תהלוכת חמושים ראשונה ברמאללה.

בין אם ההודעה הגיעה בשל החשש מעלייה הולכת וגדלה של חמאס בשטח ובין אם מתוך הרצון הרגיל של הפת"ח להרוג יהודים, בשטח ניתן לראות בבירור כיצד בשנתיים וחצי האחרונות - החל מ"שומר חומות" נרשמה עלייה אדירה בפיגועי הירי ביהודה ושומרון.

זה התחיל בירי לעבר כוחות צה"ל בערים, עבר למחסומים ועמדות, לישובים ולפיגועי ירי רצחניים בכבישים שגבו עשרות קרבנות יהודים. על הפיגועים הללו לקחו אחריות בדרך כלל גדודי טרור מקומיים (ג'נין, טול כרם, טובאס, גוב האריות בשכם ועוד) שקמו בתקופה המדוברת. 

ההיסטוריה חוזרת

כמו באינתיפאדה השנייה צה"ל מחזיק בדיוק בקונספציה זהה ביחס למחבלי הפת"ח.

ב-15 השנים האחרונות צה"ל חזר והפך את "התיאום הביטחוני" עם אנשי הרשות הפלסטינית למרכיב מרכזי ועיקרי בתפיסת הביטחון, כאשר מערך התיאום וקישור (מת"ק) במנהל האזרחי הפך לגורם מרכזי במודיעין, ייעוץ וגיבוש תפיסת הביטחון, כאשר הוא נמנע מפעולות רבות במטרה שלא לפגוע באותו "תיאום ביטחוני".

ממש כמו באינתיפאדה השנייה קיים מנגנון הסתרה של מעורבות הפת"ח ואנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים בטרור: פיגועים של אנשי פת"ח וקציני מנגנוני הביטחון של הרשות מוצגים כמחבלים "בודדים" או שמוסתר שיוכם הארגוני של המחבלים.

צה"ל מציג שוב ושוב את "גדודי חללי אל-אקצא" של הפת"ח כחוליות ספורדיות וסוררות, שלרשות הפלסטינית כביכול אין שליטה עליהם, למרות ממצאים רבים, המלמדים על קשר, יוזמה ותמיכה של הנהגת הפת"ח בפעילות הטרור.

סקירה של מרבית מזכירי הפת"ח שערכנו מלמדת על מעורבותם העמוקה בטרור ובהסתה וככל הנראה גם בארגון של פיגועים. לעיתים הם נעצרים אך חלקם זכו לתקופות ארוכות לקבל תעודות V.I.P שזיכו אותם במעבר חופשי בכבישים.

מג'נין תיפתח הרעה

נפת ג'נין הפכה לבירת הטרור ביהודה ושומרון, בפעילות הטרור של גדוד ג'נין לוקחים חלק מרכזי בפיגועי ירי וייצור מטענים מחבלי הפת"ח של גדודי חללי אל-אקצא.

עטא אבו רמילה, מזכיר פת"ח ג'נין, נעצר לאחר הטבח בעוטף עזה. לדברי צה"ל  הוא "הסית, קידם ומימן טרור".

בנאום שנתן למחבלי הפת"ח אמר: "אנחנו נלחמים, פת"ח וחמאס, הג'יהאד האסלאמי, והחזית העממית והדמוקרטית. כל עמנו הפלסטיני בשדה הקרב ... אנחנו קוראים להמון מקרב עמנו לשאת נשק. היום השפה בינינו ובין הכיבוש היא שפת הנשק והרובה. שפיכות דם תחת שפיכות דם".

גדודי חללי אל אקצא ידעו להגיב

מוחמד חמדאן מזכיר הפת"ח בשכם הוביל את ההתפרעויות האלימות בכפר ביתא.

פעילי גדודי חללי אל-אקצא היו חלק מהגרעין המייסד של התארגנות הטרור גוב האריות, ופועלים גם בגדוד בלטה ובמקומות נוספים בשכם ואחראים לפיגועים רבים.

חמדאן מפרסם באופן עקבי דברי שבח למחבלים שחוסלו ע"י צה"ל, וקריאות להסלים את העימות.

בראיון שנתן לאחר חיסולם של שני מחבלים שביצעו פיגוע ירי אמר כי גדודי חללי אל-אקצא, הזרוע הצבאית של הפת"ח, תדע להגיב.

מוחמד וולול – האיש החזק בקלקיליה

וולול נחשב לדמות החזקה ביותר כיום בנפת קלקיליה.

כמו מזכירי פת"ח רבים הוא היה כלוא תקופה ארוכה לאחר האינתיפאדה השנייה בשל מעורבות בטרור.

באחד התיעודים הוא מוביל צעדה של חמושים רעולי פנים של 'גדודי חללי אל-אקצא' ומצטלם איתם.

בהצהרה שהוציאו קראו 'גדודי חללי אל אקצא' בקלקיליה לבצע פיגועים ולמחוק מצלמות שיכולות לסייע לצה"ל באיתור מחבלים.

מוביל את צעדות החמושים


גדודי חללי אל-אקצא בטובאס לקחו אחריות על פיגועי ירי לעבר חיילי צה"ל באזור ואירועי ירי הפכו לשגרה באזור, ודאי בזמן המלחמה.

מוחמד סוואפטה הוא מזכיר פת"ח בטובאס ולא פעם הוא תועד בצעדה עם חמושי גדודי חללי אל-אקצא.

הוא מופיע כנואם במרכז המחבלים בעצרת תמיכה במחבלים במחנה הפליטים בג'נין, ובדף הפייסבוק שלו פרסם דברי שבח וקריאות לשביתה לכבוד מחבלים שביצעו פיגועים וחוסלו ע"י צה"ל.

הדוד מעודד – האחיין יורה

איאד ג'ראר מזכיר פת"ח בטול כרם החל מ-2019 - מחבל משוחרר שהיה חבר בגדודי חללי אל-אקצא באינתיפאדה השנייה.

גדודי חללי אל-אקצא בטול כרם נטלו אחריות לפיגועי ירי רבים לעבר חיילי צה"ל ויישובים יהודיים.

ג'ראד גיבה בתקשורת את המחבלים, והצהיר כי הרשות לא פועלת נגדם, ותועד במפגן חמושים לשחרור מחבל מהכלא בישראל.  ג'ראד השתתף גם בהלווית מפקד הגדוד בטול כרם ג'יהאד שחאדה שחוסל ע"י צה"ל ובהלווית אחיינו שחוסל גם הוא.

המבוקש שלבש חליפה

בנפת בית לחם מזכיר הפת"ח הוא מוחמד מסרי שמכהן בתפקיד מאז 2008. לפני כן היה מבוקש על ידי צה"ל.
הוא מופיע עם חמושים של גדודי חללי אל-אקצא. לאחרונה נאם בסוכת אבלים של מחבל שנהרג בכפר תוקוע כשהוא מוקף במחבלים.

דף הפייסבוק שלו גדוש בדברי שבח למחבלים מגזרתו וממקומות נוספים.

שנתיים במעצר מנהלי – שחרור לכבוד המלחמה?

המזכיר בנפת יריחו הוא נאאל אבו עסאל ששוחרר לפני כשבועיים ממעצר מנהלי של כשנתיים. שני אחיו עדיין במעצר מנהלי ואביו הוא מושל יריחו שלפני כמה חודשים הועבר מתפקידו.

גדודי חללי אל-אקצא ביריחו לקחו אחריות מספר פעמים על ירי לעבר כוחות צה"ל בפעילות בעיר.

בדף הפייסבוק של סניף הפת"ח ביריחו מפורסמות דרך קבע מודעות אבל על שהידים שנהרגו בקרבות עם צה"ל.

מאדיר מחבלים

נפת סלפית עבודל סטאר עוואד

בנפת סלפית עוד לא תועדו פיגועי ירי של גדודי חללי אל-אקצא, אך סניפי הפת"ח המקומיים עוסקים בהאדרת מחבלים שביצעו פיגועים קשים באזור, כמו המחבל מוחמד סוף שרצח ארבעה יהודים בתחנת הדלק בברקן, והמחבל עומר אבו לילה שרצח את הרב אחיעד אטינגר והחייל גל קיידיאן הי"ד בצומת אריאל.

מזכיר פת"ח סלפית פרסם הודעה התומכת במחבלים במחנה הפליטים ג'נין במהלך מבצע בית וגן.

באזור חברון ישנם ארבעה מזכירי פת"ח בארבעה מחוזות.

מזכיר פת"ח בצפון חברון הוא האני ג'עארה מבית אומר שישב במעצר מנהלי במהלך 2020.

מזכיר פת"ח מרכז חברון הוא עמאד חרוואט וגם הוא ישב במאסר על חלקו בפיגוע ירי.

מזכיר פת"ח דרום חברון הוא איאד רעין מדורא.

מכיר פת"ח ביטא נביל הוא אבו קוביטה שגם ישב במעצר מנהלי במהלך 2019.

בואו לתמוך בעיתונות יהודית עצמאית שלא נכנעת לשקר ולהשתקה

עכשיו, יותר מתמיד - אנחנו צריכים אתכם כדי להוביל לשינוי, שכולנו חייבים.
מוסיפים אור ומגרשים את החושך.

לתרומה לקול היהודי באשראי או בביט >>

יחד נשנה מציאות, נוסיף אור וננצח את האויב!

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון