בע"ה ח' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

​לראשונה אנרכיסטים עומדים לדין פלילי בידי אזרחים

מספר פעילי שמאל מוכרים נתבעו בהליך אזרחי בין היתר על ידי חיילים שנפגעו בהפגנות והתפרעויות אותם עודדו פעילי שמאל

  • יח"צ
  • ט' טבת תשע"ט - 15:18 17/12/2018
גודל: א א א
 (יח"צ)
(יח"צ)

לראשונה עומדים פעילים אנרכיסטים לדין פלילי, באמצעות קובלנה פלילית שהוגשה בידי אזרחים.

מדובר בבכירים בארגון השמאל הקיצוני 'אנרכיסטים נגד גדרות'" - קובי סניץ, אילן שליף ויונתן פולק. בקובלנה, אשר יזם ארגון 'עד כאן', ואשר הצטרפו לה שלושה חיילים (במיל') אשר שרתו ונפצעו במהלך ההפגנות בשנים האחרונות, נטען כי פעילי השמאל שותפים לארגון הפגנות אלימות מידי מידי יום שישי במוקדים שונים באזור יהודה ושמרון, הפגנות אשר מופעלת בהם אלימות כלפי חיילי צה"ל אשר כוללת זריקות אבנים,  על מנת לפגוע בחיילים.

מדובר בצעד תקדימי בו בעצם נכנס ארגון אזרחי לנעלי המדינה ומעמיד פעילי שמאל לדין פלילי באמצעות קובלנה פלילית.

בסוף השבוע האחרון, התייצבו שניים מהפעילים באולמו של השופט דב פולוק בבימ"ש השלום בירושלים לתחילת משפטם. עו"ד גבי לסקי, אשר מייצגת את הפעילים יצאה כנגד ההליך "ארגון פוליטי ימני קרוב לשלטון, ששם לו למטרה לפגוע בארגוני זכויות אדם ובפרטים המתנגדים לכיבוש, לקח לעצמו את הסמכות באמצעות קובלנה פלילית להעמיד אותם לדין כאילו הוא במעמד של 'עותר ציבורי'", למרות הדברים הכריע בימ"ש כי ממשיכים בהליך, וקבע כי בקשה לחשיפת חומרי חקירה אותם ביקשו הנאשמים תשמע אצל שופט אחר והמשך המשפט יתקיים בפניו.

   | פעילי השמאל מצטרפים בקביעות להפגנות

בקובלנה אשר הוגשה באמצעות עו"ד עודד סבוראי וצוות משרדו נכתב כי אחת ממטרות ארגון 'אנרכיסטים נגד הגדרות' היא הסרת מכשול התפר – גדר ההפרדה, וכי הם עורכים הפגנות בכדי להשיג את מטרתם. ההפגנות נערכות מדי יום שישי, בכפרים בלעין, נעלין, נבי צאלח וקדום. לפי הקובלנה "בהפגנות מופעלת אלימות של מפגינים כלפי חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב, לרבות באמצעות ידוי אבנים לעבר כוחות הביטחון במטרה לפגוע בהם".

חוץ מפעילי התנועה משתתפים בהפגנות האלימות ,תושבים מקומיים ותיירים מחו"ל, שחלקם הגדול מגויס על ידי פעילי התנועה. בד"כ ההפגנות האלימות מסתיימות באלימות כלפי כוחות הבטחון, במסגרתה הם מיידים אבנים וחפצים אחרים לעבר כוחות הביטחון" נכתב.

בנוסף בקובלנה צויין כי פעילי הארגון מצטרפים להפגנות האלימות "כדי לתמוך במפגינים המקומיים, שחלקם תוקפים את כוחות הביטחון, לחזק את המפגינים הללו, להתריע על תנועות של כוחות הביטחון, להקשות על תפקוד כוחות הביטחון או להפריע במידת הצורך למעצר של מתפרעים". עוד נאמר בקובלנה כי לצורך ייעול ההפגנות האלימות, מונו רכזים מטעם הארגון בכפרים הרלוונטיים, שמהווים אנשי קשר מול פעילי התנועה בכל הנוגע לארגון ההפגנות האלימות, גיוס מפגינים ישראלים והסעתם להפגנות. עוד צויין כי קובי סניץ משמש מזה כעשר שנים מרכז ההפגנות מטעם הארגון בכפר נעלין, וכי אילן שליף משמש כמרכז הפעילות בכפר בלעין.

בקובלנה נכתב כי סניץ משתתף בהפגנות האלימות ומוביל אותן סמוך לנעלין, מבצע סיורים מקדימים בשטח כדי לאסוף מידע על נוכחות כוחות הביטחון ומעביר למפגינים, במהלך ההפגנות האלימות שוהה בקרבת המתפרעים שמיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון ומזהירם בדבר תנועות כוחות הביטחון ובמהלך ההפגנות גם מתעמת עם כוחות הביטחון.

גם שליף משתתף בהפגנות האלימות ומוביל אותן סמוך לבלעין, לפני ההפגנות האלימות מתדרך את המשתתפים כיצד להתנהג במהלך ההפגנה, מחלק מסכות אב"כ ומשקפי מגן, מגייס פעילים ישראלים וזרים ליטול חלק בהפגנות האלימות ומסיעם לשם מידי יום שישי לצורך תמיכה במתפרעים המקומיים.

בעניין הנאשם השלישי, יונתן פולק, אשר לא התייצב לדיון, נכתב כי הוא משתתף בהפגנות האלימות ומוביל אותן סמוך לכפר נבי צאלח. במהלכן שוהה בקרב המתפרעים שמיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון ובכך מעודד אותם, מתעמת עם כוחות הביטחון, שוהה בסמיכות רבה לחיילים ולשוטרים ובכך מפריע לעבודת כוחות הביטחון המתמודדים עם מיידי האבנים.

הקובלנה מסתיימת בקביעה כי "במעשים אלו, משנת 2013 ועד היום, מידי יום שישי תקפו הנאשמים יחד עם המתפרעים שלא כדין את חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב". בארגון 'עד כאן' מתכוונים למצות את ההליך עד להרשעתם בפלילים של הנאשמים.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 37 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד