בע"ה כ"ח שבט תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הפיגועים ש"נבלעו" בשטף הדיווחים מעזה

בזמן שעיני עם ישראל היו מופנות דרומה לנעשה ברצועת עזה, מתברר כי גם ביהודה ושומרון חלה הסלמה. מכוניות תופת ושורת פיגועי ירי בהם נפצעו חייל ואזרח באורח קשה

  • אלחנן גרונר
  • ז' אב תשע"ד - 22:38 03/08/2014
גודל: א א א
אמבולנס (אהוד אמיתון – סוכנות תצפית) צילום: אהוד אמיתון – סוכנות תצפית
אמבולנס (אהוד אמיתון – סוכנות תצפית) צילום: אהוד אמיתון – סוכנות תצפית

יום חמישי שעבר, א', צעיר יהודי הלומד בישיבת הסדר בשומרון עומד בצומת שילה בסביבות השעה 22:00 וממתין לטרמפ בכדי להגיע לישיבה. רכב עם לוחית רישוי צהובה מאט לידו, א' ניגש לחלון הנהג בכדי לשמוע להיכן הוא נוסע, ונתקל באקדח המכוון לראשו. "קפאתי לחלקיק שניה על מקומי, שמעתי את נקירת האקדח שבדרך נס היה לו מעצור, הסתובבתי וברחתי לכיוון שילה", משחזר א' בשיחה עםהקול היהודיאת הנס הגדול שאירע לו.

זירת הפיגוע בצומת רחלים

הרכב בו ישב ערבי בודד נמלט לכיוון השומרון, ותיאור האירוע תואם אחד לאחד את אשר אירע שלושה ימים קודם לכן לדוד רסט, צעיר תושב יקיר שנפצע באורח קשה בפיגוע ירי בצומת רחלים.

"עמדתי בצומת רחלים לכיוון אריאל בסביבות השעה 00:00 בלילה", הוא משחזר בשיחה עםהקול היהודילאחר ששוחרר מבית החולים. "רכב שפנה לכיוון אריאל עבר אותי ואחרי כמה מאות מטרים ביצע פניית פרסה ונסע לכיווני. בגלל שראיתי שיש לו לוחית צהובה, ובשל השעה המאוחרת חשבתי שהוא פספס אותי וחוזר כדי להציע לי טרמפ".

דוד רסט בבית החולים (באדיבות משפחת רסט)

הרכב עצר בנתיב הנגדי למולו של דוד וזה ניגש אליו, אך במרחק של מטר וחצי לערך מהרכב הבין דוד שמשהו לא בסדר. "פתאום אני קולט שיורד לי דם מהיד ואני מבחין ברשף שיוצא מהרכב", הוא מתאר את הרגע בו עיכל כי יורים עליו.

"הסתובבתי והתחלתי לרוץ אבל פגעו בי עוד שני כדורים ונפלתי על הרצפה". בשל החשש כי המחבל יצא מהרכב ויבצע וידוא הריגה, התרומם דוד הפצוע והמשיך לרוץ לשטח לעבר הישוב רחלים, עד שהבין כי הרכב ובו המחבל נסע מהמקום. הוא התקשר למד"א ותוך דקות ספורות הגיעו למקום אנשי בטחון מהישוב רחלים וממחלקת הבטחון שומרון שטיפלו בו. הוא פונה במצב קשה לבית החולים דוד רסט לאחר ששוחרר לביתו (באדיבות משפחת רסט)בילינסון לאחר שאיבד כמויות גדולות של דם, וביום שישי שעבר שוחרר לאחר מספר ניתוחים.

"חטפתי ארבעה כדורים, בזרוע שמאל, כתף ימין, שורש כף יד ימין ומותן ימין. הכדור שפגע במותן פגע בבשר ויצא החוצה. פשוט ניסים", הוא אומר ומקווה כי לאחר שיקום לא ישאר נזק מהפציעות.גם דוד וגם א' מתארים את אותו מתווה בדיוק. רכב אפור לא חדיש, וערבי בודד שמבצע ירי מאקדח.

שני האירועים הללו מצטרפים לשורה ארוכה של פיגועים ברחבי יהודה ושומרון שנבלעו בשטף הדיווחים אודות מבצע צוק איתן ברצועת עזה. רק ביום רביעי האחרון לפנות בוקרנפצע באורח קשהקצין מילואים בעת שסייר עם כח צבאי בכפר קבלאן שבשומרון. מחבל פתח לעבר הכח בירי ופגע בקצין.

שלושה ימים קודם לכן נעצרהמכונית תופת במחסום ביתר, תוך שהמחבל שנהג ברכב גרר עמו קצין מג"ב שבתושיה רבה הצליח לעצור אותו. ביום חמישי שלפני כן, בלילה בו ניצל א' מירי בצומת שילה, ירו ערבים לעבר כח צבאי מתוך התפרעות של אלפי ערבים בקלנדיה שליד רמאללה, וגדודי חללי אל אקצא של הפת"ח נטלו אחריות לירי שביצעו מחבלים לעבר הישוב עתניאל בדרום הר חברון.

פיגועים בחודש האחרון (צילום התמונה: סוכנות תצפית)

יומיים קודם לכן, ביום שלישי בלילה דיווח מוקד הצלה יו"ש על כך שמחבלים ירו על כח צבאי באל ערוב על כביש גוש עציון חברון. יממה קודם לכן התרחש הפיגוע בצומת רחלים, ועוד יממה אחורה –מחבלים ביצעו ירי לעבר כח צה"ל בכפר בית סאחור במזרח גוש עציון.

אירועים נוספים התרחשו מאז החל המבצע בעזה. ירי באמצעות אקדח לעבר כח צבאי בארם, ירי לעבר כח צבאי במעבר ג'למא סמוך לג'נין, תפיסתמכונית תופת נוספת במחסום אורניתבכביש חוצה שומרון, וירי מרכב חולףלעבר בתי שכונת נוף ציון בירושלים, אז הגיב קב"ט השכונה בירי ונעצר, ופיגוע ירי במחסום המנהרות.

במהלך ימי המבצע נפצעו ברחבי יהודה שומרון וירושלים עשרות אזרחים, חיילים ושוטרים מאבנים, זיקוקים ובקבוקי תבערה.ובמקביל כוחות המילואים ושוטרים מג"ב המוצבים באזור יו"ש מאז החל המבצע מדווחים גם על עלייה בפגיעה בפורעים. למעלה מעשרה ערבים נהרגו מירי כוחות צה"ל ומג"ב ועשרות נפצעו מירי חי.

בהפגנות בערים כמו חברון ושכם נראו עוד ועוד ערבים חמושים, אשר חלקם התעמתו גם עם שוטרי "הרשות הפלסטינית". הלהיט החדש בהפגנות ובהתפרעויות הוא הצבת טילים מקרטון. גדודי חללי אל אקצא של הפת"ח קראו לבצע פיגועים כנגד יהודים, ואכן מורגשת כאמור הסלמה בשטח.

"טילים" בבית קברות בכפר עוריף בשומרון

אולם על אף העלייה בהיקף ההתקפות על יהודים ברחבי יו"ש, נראה כי הערבים ביהודה ושומרון טרם "שברו את הכלים", ועדיין שומרים על "משחק" מסוים אל מול הרשויות בישראל. אלו מצידן אינן ממהרות למגר את האירועים ושומרות על מדיניות ה"הכלה", גם כאשר הדבר עולה בחיי יהודים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד