בע"ה כ"ח שבט תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"ליישם חוקי הלחימה ללא סיכון החיילים"

קבוצת משפטנים פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בקריאה ליישם את חוקי הלחימה הבינלאומיים באופן שאינו מסכן את שלום חיילי ישראל ואזרחיה. לפניה הצטרפו עורכי דין בולטים כמו ציון אמיר, ששי גז ועדי קידר, שהצהירו כי יסייעו לכל חייל שתיפתח נגדו חקירה בגין פעולותיו בלחימה

  • יח"צ
  • י' אב תשע"ד - 08:08 06/08/2014
גודל: א א א
"לא לסכן את החיילים". חיילי צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל)  (דובר צה"ל)
"לא לסכן את החיילים". חיילי צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל) (דובר צה"ל)

פרופסור אליאב שוחטמן וד"ר הראל ארנון, משפטנים בכירים המומחים למשפט הבינלאומי ודיני לחימה, שיגרו לפני מספר ימים מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, בו קראו ליישם את חוקי הלוחמה במשפט הבינלאומי באופן שקול ומידתי שאינו מסכן את חיי לוחמי צה"ל או אזרחי ישראל. שורת עורכי דין מומחים למשפט פלילי הצטרפו לקריאתם והצהירו כי יעניקו סיוע משפטי בשיתוף עם ארגון 'חוננו', לכל הדרגים השותפים בלחימה במסגרת 'צוק איתן', וזאת במידה ותפתח חקירה נגדם.

מכתב המשפטנים ליועמ"ש ויינשטיין בא על רקע עדויות מפקדי השטח וטייסי חיל האוויר, מהם עולה כי צה"ל נוטל על עצמו סיכונים לשם מניעת פגיעה בחפים מפשע, ומאידך על רקע פניית ארגוני שמאל לויינשטיין המאשימים את ישראל – בעבירות, לכאורה, של דיני המשפט הבינלאומי.

"לא יכולה להיות מחלוקת של ממש כי ישראל פועלת באופן כירורגי ביותר ובזהירות חסרת תקדים בהיסטוריה של הלוחמה המודרנית על מנת למנוע פגיעה בחפים מפשע. למעשה, ישראל מפתחת – הן במבצע צוק איתן והן לפניו – פרקטיקות צבאיות ייחודיות אשר תכליתן אחת: מניעה של פגיעה בחפים מפשע. ספק רב אם פרקטיקות אלה תאומצנה על ידי מדינות אחרות במערב לאור הסרבול הרב שהן מטילות על כוחות הלחימה", הקדימו שוחטמן וארנון.

בהמשך המכתב ניסחו המשפטנים את התמהיל המשפטי הראוי והנדרש. "חובתה הראשונה של מדינת ישראל היא כלפי אזרחיה וחייליה וכלפיהם בלבד. לכן, אין לה שום חובה להימנע מפעולה צבאית ההכרחית להגנה על אזרחיה או על חייליה רק בשל כך שהיא עלולה לפגוע – גם אם במידה גבוהה של הסתברות – בתושבים עזתיים שאינם אזרחי ישראל ושחלקם לא נוטלים חלק פעיל בלחימה".

"יש לצפות ולדרוש מישראל כי תעשה בדיוק את מה שנחוץ כדי להגן על אזרחיה: לא יותר אך גם לא פחות. אין לקבל טענה משפטית שמשמעה אבדן חיי אדם של אזרחי ישראל או חיילי צה"ל בשל פרשנות מחמירה במיוחד של כללי המשפט הבינלאומי", הם מדגישים. "עקרונות היסוד של שיטתנו המשפטית ושל המוסר היהודי מחייבים את המסקנה כי חייך קודמים לחיי חברך, ובוודאי קודמים לחיי אויבך".

שוחטמן וארנון מציינים כי אין מחלוקת שעל פי עקרון המידתיות ועקרון ההבחנה, על כוחות הלחימה לצמצם את הפגיעות האגביות בחפים מפשע, ולהימנע מפגיעה במי שאינו נוטל חלק בלחימה באופן ישיר או עקיף, אולם לדבריהם ברור שישראל מיישמת עקרונות אלו באופן מחמיר.

"עקרון המידתיות קובע כי פגיעה אגבית באזרחים או במטרות אזרחיות לא תיחשב להפרת דיני המלחמה כל עוד הפגיעה באזרחים או במטרה אזרחית היא ביחס סביר לתועלת הצבאית שבהתקפת המטרה הצבאית", הם מצטטים את דיני הלוחמה, ומזכירים כי המשפט הבינלאומי אף מתיר השמדת רכוש ככל שההשמדה נחוצה מבחינה צבאית. "לא רק שישראל אינה חורגת מעקרון המידתיות אלא שנדמה כי היא אפילו מחילה אותו באופן מחמיר וחסר תקדים, בכך שהיא נותנת משקל בלתי סביר להגנה על תושבי עזה שלא התפנו למרות אזהרותיה של ישראל, לעומת המשקל שיש לתת לצורך לשמור על חיי אזרחי ישראל וחיילי צה"ל".

ביחס לעקרון ההבחנה ציינו המשפטנים כי צה"ל פועל בהתאם להוראות הפרוטוקול הראשון של אמנת ז'נבה משנת 1977, בכך שהוא נוקט מדיניות של אזהרה בטרם הוא תוקף. "ישראל אינה מסוגלת להימנע כליל מפגיעה מחפים פשע ואת תוצאה מצערת זו יש לזקוף אך ורק לחובת תושבי עזה ולשלטונם. גם העובדה כי חלק מתושבי עזה בוחרים להישאר בבתיהם, למרות אזהרות צה"ל, הופכת אותם, דה פקטו, למגנים אנושיים וולונטריים של לוחמי החמאס".

לפניית המשפטנים שנשלחה גם לראש הממשלה, שרי החוץ והבטחון ולפרקליט הצבאי הראשי צירפו את חתימתם שורה של עורכי דין המומחים למשפט פלילי. בין החותמים עד עתה עורכי הדין ציון אמיר, ששי גז, עדי קידר, אשר אוחיון, חי הבר, אברהם פירו, דוד הלוי, יהודה שושן, אהרון רוזה, אורי קינן, צביקה זינגר, יוסי לין וברק פרידמן. עורכי הדין הצהירו כי יעניקו בשיתוף פעולה עם ארגון חוננו, סיוע משפטי ללוחמי צה"ל ולכוחות הביטחון בכל הדרגים השותפים ללחימה במבצע "צוק איתן", במידה ותיפתח חקירה נגדם.

ארגון חוננו, המעניק בקביעות סיוע משפטי לחיילים, חילק לאחרונה "פק"ל משפטי לחייל", למאות לוחמים לקראת כניסתם לרצועה, וזאת כדי להקדים רפואה למכה ולתדרך חיילים על זכויותיהם המשפטיות במקרה של פתיחת חקירה נגדם בגין פעולות מבצעית בה ייטלו חלק.

הכתבה באדיבות יח"צ

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד