בע"ה י"ח אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"נהג ערבי לא יסיע את בתי"

תושבת שכונת גילה בירושלים חוששת כי בשנה הקרובה לא תוכל לשלוח את בתה בהסעת הילדים הקבועה. "זוהי סכנה ממשית לשלוח ילדים עם נהג ערבי". במועצה לשלום הילד הגיבו "בקשת האם לא תעמוד במבחן החוק"

  • יהודה פרל
  • ח' אב תשע"ד - 12:52 04/08/2014
גודל: א א א
בידיים של מי יהיה ההגה? (lusi)
בידיים של מי יהיה ההגה? (lusi)

בתה בת ה-3 של א.צ משכונת גילה שבירושלים תלמד בשנת הלימודים הקרובה בגן לחינוך מיוחד בעיר. את הילדים הלומדים בגן יאסוף מידי יום רכב הסעות למוסד החינוך ובחזרה. אולם דבר אחד אינו מניח את דעתה של האם צ'. החשש שמא נהג ההסעה יהיה ערבי.

"אי אפשר להשאיר את הילדים באחריות נהגים ערבים, במיוחד לא בימים אלו", אמרה צ' בשיחה עם הקול היהודי. צ' לא מוכנה שבתה תיסע בהסעה שכזו והבטיחה "אם יהיה נהג ערבי אצטרך לקחת אותה בעצמי ולא אוכל ללכת לעבודה".

צ' פנתה למשרד הרווחה ולמועצה לשלום הילד בבקשה שיטפלו בנושא. "בכל שנה נערך מכרז מי יהיו חברות ההסעה אשר יסיעו את הילדים. לצערינו, ברוב חברות ההסעה רוב הנהגים הינם ערבים" כתבה צ' בתחילת פנייתה. "במצב הקיים במדינה אני חושבת שזוהי סכנה ממשית לשלוח ילדים עם נהג ערבי על אף שיש ברכב מלווה (לא תמיד יהודי). לצערינו כבר שמענו סיפורים על נהג מונית, עובד במסעדה ועוד שהחליטו פתאום להרוג מישהו משום שהיה יהודי. אז חלילה גם בתחום זה אין לנו שום ערובה".

"לא אשלח את ביתי עם נהג ערבי"

"מבחינתי, אם לביתי יהיה נהג ערבי לא אוכל לשלוח אותה בהסעה בשום אופן ואאלץ לקחת ולהחזיר אותה בכוחות עצמי, דבר שימנע ממני לעבוד כמו שצריך כיוון שאינני נוהגת והנסיעות לוקחות זמן". האם הוסיפה ואמרה, כי "ידוע לי שיש בג"ץ בנושא שאסור להפלותם על רקע עדתי אבל מדובר כאן בילדים זכים וחסרי ישע ואני חושבת שחשוב לעשות משהו בנדון שחלילה לא יהיה מאוחר מדי".

"אני מבקשת ממכם, אנא עשו מעשה. זהו נושא שצריך להיות בראש סדר העדיפויות שלנו. אין סיבה שאימהות ישלחו את ילדיהן לגן בלב כבד ובפחד מחוסר ברירה. לא אשלח את ביתי עם נהג ערבי! לא אסכן אותה בשום צורה", סיימה צ' את פנייה.

ממשרד הרווחה הגיבו לאם המודאגת ואמרו לה כי הנושא אינו בטיפולם. אולם מהמועצה לשלום הילד השיבו לאם כי הדבר לא נתן לביצוע. "הם אמרו לי שאין מה לעשות, אסור לעשות הפלייה", מעדכנת צ'.

בתגובה לכתבה מסרו מהמועצה לשלום הילד, כי "אנחנו בהחלט מבינים את דאגתה של צ' לבתה הקטנה ויש לנו הרבה הערכה להורים המתמודדים עם קשיים של ילדים עם צרכים מיוחדים. הצענו לאם שפנתה אלינו שבמידה ויהיו לה טענות ספציפיות כלפי נהג כזה או אחר, נשמח לנסות ולסייע אל מול הרשויות הנוגעות בדבר".

המכשול: החוק האוסר על הפליה

במועצה לשלום הילד הוסיפו ואמרו, כי חששותיה של צ' אינם חששות של מה בכך. "בעבר טיפלנו בלא מעט תלונות על התנהגות של נהגי הסעה למוסדות חינוך, אם בשל התנהגות לא ראויה כלפי ילדים, נהיגה לא זהירה, אי- עמידה בלוח זמנים ועוד".

אז מה בעצם המכשול לבצע את בקשתה של האם המודאגת? לדבריהם, המכשול נמצא בחוק שאוסר על הפליה בין יהודים לערבים או כל גזע אחר. "יחד עם זאת איננו יכולים לבקש מהעירייה לפסול פסילה קולקטיבית מראש של ציבור נהגים כזה או אחר. (בעניין זה גם הסברנו לאם שפסילה כזו לא תעמוד במבחן החוק). "אנו בטוחים כי עירית ירושלים מקיימת תהליך בדיקה מקיף של הנהגים בחברות ההסעה אותן בוחרים במכרז וחזקה על אנשי העירייה כי אם יש נהגים שלא עמדו בדרישות הבטיחות והביטחון הנדרשות, היא לא תאפשר את אישורם ואישור החברה המעסיקה אותם, כנהגים".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד