בע"ה כ' אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סופית: מחברי 'תורת המלך' לא יועמדו לדין

השופטת נאור ציינה כי היא נאלצת לפסוק על פי חוקי המשפט ולא על פי נטיות ליבה: "אסור שהשדון הקטן יכתיב לשופט את התוצאה המשפטית"

  • אורי קירשנבום
  • כ"ז כסלו תשע"ו - 18:53 09/12/2015
גודל: א א א
הרב ליאור, הרב שפירא והרב יעקב יוסף זצל
הרב ליאור, הרב שפירא והרב יעקב יוסף זצל

בית המשפט דחה היום עתירה של כמה ארגוני שמאל כנגד ההחלטה שלא להעמיד לדין את הרב יצחק שפירא והרב יוסי אליצור, ראשי ישיבת 'עוד יוסף חי', על שחיברו את הספר "תורת המלך".

ההחלטה לדחות את העתירות התקבלה ברוב של שני קולות נגד אחד: השופטת מרים נאור והשופט אליקים רובינשטיין הצביעו נגד העתירות והשופט הערבי סלים ג'ובראן תמך העתירות ובהעמדה לדין של המחברים.

בטרם כתבה את הכרעת הדין עצמה, הקדימה נשיאת בית המשפט כי ההכרעה לדחות את בקשת העותרים אינה נובעת מראייה מוסרית אלא מהכרעה משפטית: "לבי להעמדה לדין ומוחי בספקות הרבים, אף שכל נים בי מתקומם כנגד דעותיהם והגיגיהם של המחברים. עסקינן בספר לובש כסות יהודית ולאמיתו הוא אנטי יהודי, כי הוא מוציא דיבת היהדות רעה. הוא משדר רוח רעה, שלא קשה לקראה כמופנית קבוצתית לערבים, שהם שכנינו. לא בכדי העיר חברי השופט ג'ובראן, ערבי ישראלי גאה בערביותו ובישראליותו ללא סתירה ביניהן, בשאלותיו בעת הדיון באשר לתכנים. בודאי מיותר לומר זאת, אך בשום פנים ואופן אל תיקרא ההכרעה כאן אלא כנובעת משיקולים משפטיים, עיקרם ראייתיים, ולא משיקולים ערכיים".

בהמשך העלתה הנשיאה טקסט ציורי וחריג בנוף המשפטי, בו היא מביעה את הצורך שמערכת המשפט תתנהל לפי אמות מידה משפטיות ולא על פי נטיות לב, על אף שאלו הורו לה לשפוט את מחברי הספר:

"כפי שציינו חבריי, היוהרה של המשיבים כלפי מערכות אכיפת החוק, והתגובה שלהם לעתירה, מקוממת ומתריסה. לא אכחד: שדון שובב שהופיע מאי שם לחש באוזני – שיעמדו המשיבים לדין, שיעמדו בפני בית המשפט ואולי שם יטרחו להסביר את עצמם, ולעמוד לחקירה שכנגד, גם אם לא יצא מכך כלום, והם יזוכו כפי שחושש היועץ המשפטי לממשלה. דברי השדון השובב, זכו בלבי תחילה לאהדה לא מעטה. אולם, בסופו של יום צוויתי על השדון: לך מכאן, חזור למקום ממנו באת, ואל תשוב. אנו שופטים - אמרתי לאותו שדון. עלינו לשקול שיקולים עניינים, ושיקולים עניינים בלבד. לא נעשה צו החלטי רק כדי ללמד את המשיבים לקח ו'לטרטר' אותם; גם לא נעשה צו החלטי כדי לרצות חלקים מן הציבור ולהביע שאט נפש מן הגזענות. נבחן את הדברים לגופם. אכן, שדון שובב זה, המשקף ומבטא – אולי – את נטיות הלב הראשוניות של כל מי שמתקומם מהתבטאויותיהם הבזויות של המשיבים – אסור לו שיכתיב לשופט את התוצאה המשפטית עצמה, גם כאשר נטיות הלב מנסות לגרור אותנו למחוזות אחרים".

תגובות (7) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד