בע"ה ח' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"פועל ערבי איים: אחתוך את החבל"

שלמה מרחובות, העובד כגלשן סנפלינג בבניה, נעדר היום (ד') מהעבודה יחד עם חבריו. "כשאתה יודע שדבר כזה באמת עלול לקרות אתה בסיכון חיים תמידי"

  • יהודה פרל
  • כ"ב אלול תשע"ד - 15:12 17/09/2014
גודל: א א א
בניין רב קומות בפתח תקווה (דן אביב, חדשות 24)
בניין רב קומות בפתח תקווה (דן אביב, חדשות 24)
עוד בנושא:
"הפועל ש"נפל" למותו: מזעזע במיוחד"
השתקה מכוונת או חשש מפגיעה בחקירה?

 

"אני גולש מעטפת, עובד בסנפלינג ומשייף בניינים רבי קומות", מספר בשיחה עם הקול היהודי שלמה, כבן 25 מרחובות שהיום (רביעי) נעדר יחד עם חבריו מהעבודה. "אנחנו צוות של שבעה אנשים, לוקחים פרויקטים גדולים ועובדים על הבניינים עד שמסיימים את העבודה שם".

שלמה מספר על המתיחות התמידית בין הפועלים היהודים לאלו הערבים באתרי הבניה, זאת שהתחדדה במהלך 'צוק איתן'. "היה חשש כל הזמן, במיוחד בצוק איתן. בין הפועלים היהודים לערבים היו יחסים מאוד בעיתיים, זכורות לי כמה סיטואציות", אומר שלמה ונותן מעט דוגמאות. "הוא כאילו עושה לך משהו בלי כוונה, אבל מאחורה הוא מחייך. הם גם גונבים ואומרים 'תיזהרו לכם' ועוד שלל אמירות בעייתיות".

חבל סנפלינג חתוך באתר בניה בפתח תקווה (דן אביב, חדשות 24)

"פועל ערבי איים: אחתוך לך את החבל"

"היה ערבי אחד שאמר לי 'אני אחתוך לך את החבל'. הוא אמר את זה כאילו בצחוק, אבל הוא חייך", אומר שלמה, ומסביר שסיטואציה כזו גורמת לחששות כבדים אצל העובדים בתחום. "עניתי לו בפנים רציניות שעל דברים כאלה לא צוחקים. אין אמונה בהם", הוא מוסיף.

שלמה מסביר שדבר כזה כמעט ולא יכול להיגרם בגלל טעות אנוש, רק בצורה מכוונת. "הסיכון שמשהו יקרה לך בסנפלינג הוא אפסי. אתה מאובטח ב-200%, וגם אם עשית איזה טעות ח"ו, יש אבטחה שמגבה אותך. לא יכול להיות טעות אנוש פשוטה שגורמת לדבר כזה". חיתוך החבל בכוונה תחילה, מבהיר שלמה, עלול לגרום למוות.

"לפני שבוע, פועל ערבי נתן לאריתראי פטיש בראש ושלח אותו לבית חולים, סתם בגלל שהתעצבן. אתה לא יכול לדעת מה יצית אצלו את השנאה והאנטישמיות". שלמה מזכיר כי בעיר רחובות בה הוא מתגורר, התרחש לפני מספר שבועות אירוע בו פועלים ערבים יידו אבנים מבניין רב קומות, כפי שפורסם בקול היהודי, ואומר "אתה לא יכול לדעת מה יקרה".

"אחרי שדבר כזה קורה, כבר אין בטחון". חבל סנפלינג קרוע באתר בנייה בפתח תקווה (דן אביב, חדשות 24)

"אחרי שדבר כזה קורה, כבר אין בטחון"

את החשש הכבד תמיד הצליחו שלמה וחבריו להפיג. "עד שדבר כזה לא קורה באמת, אתה יכול לקוות או לשער שזה לא יקרה. אבל אחרי שדבר כזה קורה, כבר אין את הביטחון הזה, כי זה כבר קרה. הנה, זה יכול לקרות שוב. החשש הזה בעצם מתאמת".

"היום לא הלכנו לעבודה, למעט מי שעובד על מרפסת ולא בסנפלינג", מספר שלמה. "הגולשים אמרו שהם לא באים לעבודה עד שלא יודעים שהחיים כבר לא בסכנה. פשוט לא נעשה עבודות גובה עד שלא נהיה בטוחים שאין שום גורם עוין שפשוט יהרוג אותנו".

אז מה עושים? שלמה וחבריו כבר מתחילים לחשוב על פתרונות. "אנחנו חושבים ברצינות לפתוח עצומה שלא להעסיק ערבים. לקרוא לעבודה עברית. המצב, כשאתה יודע שזה באמת עלול לקרות, הוא פשוט בלתי הגיוני. זה להיות בסיכון חיים תמידי".

תגובות (6) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד