בע"ה י' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"האיחוד האירופי מעורב ברצח לא פחות מהמחבלים"

כבר שנים שכולם יודעים אך המימון האירופאי לארגונים המעסיקים מחבלים ממשיך. "שר הביטחון צריך לשבת עם מקביליו באירופה ולדפוק על השולחן"

  • אלחנן גרונר
  • כ"ו כסלו תש"פ - 10:35 24/12/2019
גודל: א א א
"מדינות אירופה מממנות ארגונים המעסיקים מחבלים" - זירת פיגוע וסמל האיחוד האירופי (צילום: זק"א)
"מדינות אירופה מממנות ארגונים המעסיקים מחבלים" - זירת פיגוע וסמל האיחוד האירופי (צילום: זק"א)

כתבי האישום שהוגשו בשבוע שעבר כנגד מחבלי החזית העממית חשפו את פעולות הטרור שביצעו מי שבמקביל עבדו ב"ארגוני זכויות אדם".

אלא שיש מי שלא הופתע, וסבור שהכתובת המודיעה על רצח רינה שנרב הי"ד, היתה מרוחה באדום בוהק על הקיר. כך למשל ארגון NGO Monitor, שהתריע כבר לפני מספר שנים שהכסף האירופאי המממן ארגונים המכנים את עצמם ארגוני "זכויות אדם", מגיע בסופו של יום למחבלים הרוצחים יהודים.

אך האם רשויות המדינה השונות פעלו נגד ארגונים אלו? נראה כי התשובה אינה כה מעודדת.

   |"לא רק מטוס קרב חשוב"

"מדובר בכשלון מדיני", אומר בצורה נחרצת סא"ל במיל' מוריס הירש ששימש כפרקליט הצבאי הראשי ביהודה ושומרון וניהל תיקים רבים של מחבלים, חלקם גם הואשמו שוב בשבוע שעבר. להירש, המכהן כיום כראש המחלקה המשפטית של מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית' ומייצג את משפחתה של רינה שנרב הי"ד, בטן מלאה על התנהלות המערכת שהיה חלק ממנה שנים רבות.

למי שרואה את הרשימה הארוכה של מחבלים המועסקים באותם ארגונים המזוהים באופן מובהק עם החזית העממית, ופעילות הארגונים הדואגים למחבלים הכלואים לייצוג ותנאים מחד, ולדו"חות המכפישים את ישראל באו"ם ובאיחוד האירופי מאידך, קשה להשתחרר מהרושם שמדובר בזרוע משפטית של ארגון טרור.

"כתובע ידעתי לראות שאם מיוחס לאדם שהוא מהחזית העממית אז מגיעים עורכי דין מארגונים מסוימים שדואגים למחבלי החזית העממית", אומר הירש.

"הבעיה שהמדינה לא מסתכלת על הארגונים האלו כנשק יום הדין. אנחנו צריכים להבין שלא חשוב רק מטוס קרב יותר משוכלל, כי בנתיים מי שתוקע לנו את כל הגולים, אם זה בבית הדין הבין לאומי בהאג ואם בסימון מוצרים של ישראל זה הארגונים האלו שכותבים את הדו"חות ומסתובבים איתם בכל העולם".

הירש מציין לחיוב את העובדה שבשנים האחרונות המשרד לעניינים אסטרטגיים בראשות השר גלעד ארדן, הרים את הכפפה והוציא דו"חות בעניין.

בדו"ח "מחבלים בחליפות" שפורסם לפני כמה חודשים בידי המשרד, מתוארים בזה אחר זה מחבלים העובדים בארגוני "זכויות האדם", ובראשם ארגון 'אדמיר' בו עבדו חלק מהעצורים.

גם ארגון אל חאק, שהוביל להודעת התובעת בבית הדין הבין לאומי בהאג על כך שתחקור את "פשעי ישראל", מזוהה עם החזית העממית. על מנכ"ל הארגון שעואן ג'ברין אף נאסר לצאת מהארץ ובג"ץ קבע כי במקביל לעיסוקו כמנכ"ל "ארגון זכויות אדם" הוא עוסק בטרור.

   |שיתוף פעולה הדוק עם ארגוני השמאל בישראל

אז מדוע בעצם רשויות הביטחון אינן פועלות כנגד אותם ארגוני "זכויות אדם"? לאורך השנים אמנם דווח על שלוש פשיטות של כוחות הביטחון במשרדי אדאמיר, שהאחרונה שבהן היתה לאחר הפיגוע בו נרצחה רינה שנרב הי"ד, וככל הנראה כחלק מחקירת הפיגוע.

אולם בפועל הארגונים ממשיכים לפעול במימון נדיב של מדינות אירופה, ותוך שיתוף פעולה הדוק עם ארגוני שמאל בישראל.

"גם השב"כ וגם הפרקליטות הצבאית, ויותר מזה מדינת ישראל כמדינה, לא רואים את התמונה המלאה ונמנעים מלעסוק בגופים שקוראים לעצמם "ארגוני זכויות אדם", בין השאר בגלל לחץ תקשורתי וציבורי בעולם", מסביר מוריס הירש.

כך למשל לאחר הפשיטה האחרונה על משרדי הארגון, יצאו להגנת אדמיר שורת ארגוני שמאל ובהם בצלם, יש דין, במקום, האגודה לזכויות האזרח, גישה, עדאללה, תורת צדק ועוד, וזאת במקביל לארגונים בין לאומיים שגינו את הפשיטה.

"במהלך 30 שנות פעילותו יצא לרבים מאתנו לעבוד עמו (עם אדמיר א"ג) בשיתוף פעולה הדוק במגוון סוגיות, במטרה להבטיח זכויות בסיסיות עבור אסירים", כתבו הארגונים הישראלים. "באמצעות עבודתם של ארגונים כמו אדאמיר, פלסטינים וישראלים יכולים להיאבק נגד הנזק הקטסטרופלי המתמשך שנגרם על ידי הכיבוש".

   |"ההתייחסות בממשלת ישראל לא היתה מספקת"

"אנחנו חשפנו את הפעילות של הארגונים הללו והקשר שלהם לחזית העממית כבר ב-2016", סיפר לקול היהודי איתי ראובני מנהל מחלקת תקשורת בארגון NGO Monitor. ראובני וארגונו פועלים מול מדינות אירופה בניסיון להביא להפסקת המימון, אך נשאלת השאלה מדוע ארגון פרטי מבצע את מה שהיה מצופה ממשלת ישראל לעשות.

"זו רשת של ארגונים שקשורים לארגון הטרור החזית העממית, ומזמן היו צריכים לטפל בה מדינית וביטחונית", הוא אומר. "הצלחנו אמנם להעלות את המידע הזה לממשלות האירופאיות וגם פגענו בחלק מהתקציבים, אבל ההתייחסות בממשלת ישראל לא היתה מספקת".

ראובני מצביע על הצעדים שהיה ממליץ לשר הביטחון נפתלי בנט לבצע.

"דבר ראשון לך לאירופאים, לפני שאתה עושה דברים שבג"ץ אחר כך יעצור. בלי הצהרות, פשוט לך לאירופאים ותגיד להם שלא יתערבו בענייני הביטחון שלנו. שב עם שר הביטחון המקביל לך במדינה שמממנת את אדאמיר, תדפוק על השולחן ותגיד לו: זה לא יכול להימשך ככה. נקודה".

   |"לא צריך לחכות שעוד יהודים ירצחו"

אחת הכתובות שסומנו על ידי ארגוני משפחות שכולות היא "האיחוד האירופי" שממן בנדיבות רבה ארגוני שמאל ישראלים וארגונים ערבים המסייעים למחבלים.

מרב חג'אג', אם שכולה שבתה סגן שיר הי"ד נרצחה בפיגוע בטיילת בארמון הנציב בירושלים, נחקרה לאחרונה במשטרה בחשד שריססה כתובות במשרדי "האיחוד האירופי" על רקע תמיכתו במחבלים.

חשיפת פעולות הטרור שביצעו עובדים בארגונים הממומנים בידי האיחוד האירופי, רק חיזקה את טענותיה וטענות יתר חברי "פורום בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות, כנגד האיחוד, אך מעצימה את התמיהה מדוע ישראל אינה פועלת נגד המימון הזר. סביב חקירתה במשטרה קיבלה חג'אג' מסרים רבים על כך שמדובר בהוראות מגבוה בשל חשש מדיני של ישראל.

לדבריה, נראה כי ממשלת ישראל והרשויות מעדיפות להתעלם מהמצב בו כסף אירופאי מסייע לטרור.

"לצערנו מעדיפים לא לפגוע בשיתופי הפעולה עם האיחוד האירופי, ולהתעלם מהדברים. אני מצפה שמדינת ישראל קודם כל תעצור את הארגונים את העברות הכספים. שיתנו אולטימטום חד משמעי למדינות אירופה שיעצרו את המימון הזה", אומרת חג'אג בשיחה עם הקול היהודי.

"הנתונים ידועים לכולם. אי אפשר לטמון את הראש בחול ולהגיד לא שמענו לא ראינו לא ידענו. אני מצפה שממשלת ישראל תהיה תקיפה ותעמוד על דעתה בעניין הזה".

בתכנים שאתם קוראים בקול היהודי, הושקעו מאמצים רבים. בואו להצטרף לפעילות. בואו לתרום להשמעת הקול היהודי.
"האיחוד האירופאי קיבל כבר מזמן את המידע על הארגונים האלו שאנשיהם גם מבצעים טרור ורוצחים יהודים, והוא למרות הידיעה הברורה ממשיך לממן אותם ולא עוצר לעשות בדק בית. זה מבייש. אנחנו דורשים להפסיק לממן את כל הארגונים האלו. לא צריך לחכות שעוד יהודים ירצחו. מבחינתנו הידיים של האיחוד האירופי מעורבות ברצח לא פחות מהמחבלים עצמם", היא אומרת.

בפורום בוחרים בחיים יצאו בימים האחרונים לקמפיין גיוס המונים לצורך פעילות הפורום, שהמשפחות השכולות החברות בו נאבקות למען צעדי הרתעת מחבלים וניצחון על האויב.

"אנחנו מקווים שעל ידי פעילות הציבור ודעת הקהל זה יצור לחץ על הפוליטיקאים לפעול", אומרת חג'אג.

"אנחנו לא מפסיקים את המאבק מול האיחוד האירופאי, שמממן גם בסיוע למשפחות מחבלים ומחבלים עצמם, אם זה במיצוי זכויות שלהם, ואם בבתי המשפט כשאנחנו פוגשים את המחבלים והמשפחות שלהם עם עורכי דין מארגונים שהאיחוד האירופי מממן. ממשלות זרות פשוט מונעות ממדינת ישראל לבצע הרתעה למחבלים".

דובר המשלחת של האיחוד האירופי לישראל מסר לקול היהודי בתגובה: "האיחוד האירופי עומד בתקיפות נגד טרור בכל מקום בו הוא מתרחש. אנו מגנים פיגועים נגד אזרחי ישראל. ההאשמות כי האיחוד האירופי תומך בטרוריסטים במישרין או בעקיפין אינן נכונות ואינן מתקבלות על הדעת. האיחוד האירופי תומך בפרויקטים ספציפיים ובפעולות מוגדרות היטב בעבודה עם שותפים לעשייה. כל הפרויקטים במימון האיחוד האירופי עוברים בשיטתיות ניטור והערכה תוך התאמה מלאה לכללים ולנהלים של האיחוד האירופי".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד