בע"ה י"ג כסלו תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מחבלים במשרה חלקית"

האם הוחזרה גופת מחבל למשפחתו ברצועה בניגוד למדיניות ישראל?

  • ברוך ידיד / tps
  • ב' חשון תש"פ - 11:47 31/10/2019
גודל: א א א
הלוויה למחבלים ברצועת עזה. ארכיון (tps)
הלוויה למחבלים ברצועת עזה. ארכיון (tps)

בשבוע שעבר הוחזרה גופתו של עמאד ח'ליל שהין למשפחתו במחנה הפליטים נוציראת ברצועה ונקברה, אף שהיה פעיל בארגון ג'יהאדי מזויין וחבר ביחידות "ההתשה" שפועלות תחת חמא"ס והפלגים. על פי מדיניותה, ישראל איננה מחזירה גופות מחבלים לרצועה כל עוד מוחזקים חיילי צה"ל, אורון שאול והדר גולדין בידי חמא"ס. אולם, נראה, כי אף שארגונים אלו פועלים בתיאום עם חמא"ס ומונחים על ידה, פעיליהן אינם נחשבים בישראל כטרוריסטים "במשרה מלאה".

שהין נורה ונפצע בנובמבר 2018 כאשר ניסה לחצות את גדר הגבול ולחדור לישראל, במהלך אחת מהפגנות השיבה ברצועה. כעבור יממה מת מפצעיו בביה"ח סורוקה ובמשך שנה הייתה גופתו מוחזקת בידי ישראל.

מקור ברצועה אומר לסוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי שהין היה פעיל בארגון "אל אחראר", ארגון ג'יהאדי מזויין וחבר בקבוצת בלוני התבערה "בני זוארי", של "ההתשה הלילית", שפועלים נגד צה"ל והפכו את חייהם של תושבי העוטף לסיוט אלים.
שהין פעל בשורות "בני זוארי" לאורך זמן רב. על פי עדות של חברו לאתר חדשות של חמא"ס, פעלו השניים במשך 7 חודשים, בהם נפצע שהין 3 פעמים ואיבד את אחת מאצבעותיו. בדף הפייסבוק שלו כתב שהין, כי הוא עלול להפוך לשהיד בתוך זמן קצר וביקש את סליחת קרוביו.

"בני זוארי" פועלים בתיאום עם חמא"ס: הצעירים, שנקראים על שמו של מהנדס תעופה של חמא"ס, שחוסל בתוניס, החלו לפעול כ"גופי מחאה עממית" זמן קצר לאחר שיחיא סנואר, מנהיג חמא"ס, החל ב"אסטרטגיית ההתשה" מול ישראל.
הפעילים מנהלים מספר דפי פייסבוק לתיאום שעות ואזורי הפעילות ולהעברת הנחיות המפקדה ברצועה. כך, למשל, ביוני פרסמו "בני זוארי" הנחייה לפעילים, בה נאמר, כי "אף שפורסם שיש התקדמות בגיבוש ההבנות מול ישראל ולכן יש לעצור את שיגור הבלונים, אנו מבהירים כי לא ידוע לנו דבר על כך ולפיכך יש להמשיך בפעילות עד אשר יתקבלו הנחיות ממפקדת תהלוכות השיבה".

שיתוף הפעולה בין הקבוצות ומנגנוני הביטחון של חמא"ס נפוץ מאוד ברצועה. אחד מפעילי "הנוער הנוקם" של "וועדות ההתנגדות", מחמד  חמאידה שימס, היה שוטר במשטרת חמא"ס ונהרג בעימות עם כוחות צה"ל. בתגובה, נקמו "בני זוארי" את מותו בשיגור עשרות בלוני תבערה ונפץ לעבר ישראל.

קבוצות "ההתשה'' מקבלות סיוע כספי מחמא"ס: באוגוסט האחרון התלוננו פעילים בפני "אבו אברהים", יחיא סנואר, על כך שתשלומים בסך 200 שקל לכל אחד מהפעילים הצעירים לא הגיעו לידיהם, ובמקום זאת שולמו סכומים אלו דווקא לצעירים, שמעולם לא לקחו חלק בפעילות ההתשה הלילית. בתלונה אחרת לסנואר אמרו כי הדו"חות, כפי הנראה דו"חות המאשרים את חברותם בקבוצת הנוער, לא הגיעו ליעדם וכפי הנראה, זו הסיבה שלא קיבלו את שכרם, בסך 200 ₪ לפעיל.

הפעילים מקיימים קשר ישיר עם גורמים בכירים בחמא"ס. ב 11 לאוגוסט השנה נפגשו עם בכירי חמא"ס, איהאב אל ע'סין וסוהיל אל הינדי, חבר הלשכה המדינית. קודם לכך, ביוני, הודיעו פעילי ההתשה, כי "ההנהגה ברצועה הורתה לעצור את שיגור בלוני תבערה לעבר ישראל כחלק ממאמציה לגיבוש הבנות להרגעה".

באחד העימותים מול חיילי צה"ל נהרג יאסר אבו נג'א, בנו של בכיר בחמא"ס, אמג'ד אבו נג'א. "וועדות ההתנגדות", אליהן משתייכים צעירי "ההתשה", הודיעו כי ההרוג פעל מטעמן אבל את ארונו נשאו אסמאעיל הניה ויחיא סנואר וצמרת חמא"ס כולה הגיעה לבית האבלים. במקרה אחר ביולי השנה הודיעו הוועדות, כי נגרמו נזקים כבדים לישראל בעקבות מותו של מחמד אבו אדהם, שוטר ב"כוחות הריסון" של חמא"ס.

עמאד שהין השתייך גם לארגון הנוער של תנועת "אל אחראר" ברצועה, שמשתתף בפעילות "ההתשה" ולאחר מותו, פתח הארגון סוכת אבלים בביתו של שהין ופרסם כרזות אבל. לצדו ב"אחראר" פעל ידידו ושכנו במחנה נוציראת, מנתאצר אל באז, שגם הוא נהרג בעימות על הגדר. תמונת "סלפי" של השניים, שצילם שהין באחת ההפגנות, הופצה ברחבי הרצועה.

תנועת "אל אחראר", של ה"מג'אהד" ח'אלד אבו הלאל, היא ארגון ג'יהאדי צבאי, שנאמן לחמא"ס ופועל בתיאום מלא אתה. בני הנוער של הארגון מצולמים נושאים מטולי RPG ונושאים את דגלי ה"אחראר". מקור ברצועה אומר ל TPS, כי ה"אחראר" נספגו למעשה בחמא"ס כארגון בת וכי הגבולות הטשטשו עם השנים. גם על פי פרסומיה, ה"אחראר" מתואמת עם פלגים ההתנגדות, שפועלים תחת חמא"ס, כגוף השלטוני החזק ברצועה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 17 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד